Efeler Gazetesi

Özdemir: “Kadınların oylarıyla gideceksiniz”

Özdemir: “Kadınların oylarıyla gideceksiniz”
12 Şubat 2021 - 13:54

CHP Aydın İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Özdemir, Büyükşehir Belediyesi’nin soyut heykel yarışmasına ret oyu kullanan AK Partili üyelere, “Bilmenizi isterim ki kadınların oylarıyla geldiğiniz iktidarınızdan, yine kadınların oylarıyla gideceksiniz” sözüyle tepki gösterdi.

Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Şubat ayı ikinci oturumunda, kadın temalı soyut heykel yarışması yapılmasına ilişkin maddeye Cumhur İttifakı’nın ret oyu kullanmasına CHP Kadın Kolları İl Başkanı Ayşe Özdemir, tepki gösterdi.

Özdemir, yaptığı yazılı açıklamada, “AKP iktidarı boyunca en çok yaralanan, aşağılanan, küçümsenen ve ikinci sınıf vatandaş gözüyle bakılan şüphesizdir ki kadınlardır. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk kadına ne kadar değer verdiyse, AKP iktidarı da bir o kadar kadının her yerden isminin silinmesini amaçlamıştır. Onlara göre kadın evinde oturmalı, halkın içine çıkmamalı, erkeklerin (!) işine karışmamalı, siyasette, bilimde, iş hayatında bulunmamalı. Oysaki bu ülkenin nice başarılı, bilime, sanata, edebiyata, siyasete yön veren kadını vardır ve var olmaya da devam edecektir” ifadelerini kullandı.

“KADINLARDAN KORKUYORSUNUZ”

Özdemir, “Son olarak Aydın Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde yapılan toplantıda 8 Mart dolayısıyla yapılması planlanan toplumun temel taşı olan, üreten, çağdaş ve değerli varlıkları kadınlarımıza yönelik ‘Kadın temalı soyut Heykel yarışması’ düzenlenmesine ret oyu veren AKP’li meclis üyelerini ve bu konuyla ilgili yaptıkları açıklamaları bir kadın olarak şaşkınlıkla ve üzüntüyle izledim. Kadına yönelik şiddetin yüzde 1555 arttığı ülkemizde kadın isminin geçmesinden bu kadar rahatsız olan bir anlayış inanılır gibi değildir. Biz bu anlayışı biliyoruz. Bu anlayış, ‘Kadınlar anamız, bacımız ancak kadınla ilgili herhangi bir olumlu gelişmeye, projeye yokuz ve parmağımızı kıpırdatmayız.’ demektir. Erkek eril zihniyetle yönettiğiniz ülkemizde kadının görünür olmasını istemiyorsunuz çünkü kadınlardan korkuyorsunuz! Bilmenizi isterim ki kadınların oylarıyla geldiğiniz iktidarınızdan, yine kadınların oylarıyla gideceksiniz” değerlendirmesinde bulundu. HABER MERKEZİ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi