Efeler Gazetesi

O çiçek türü yok olmayla karşı karşıya

O çiçek türü yok olmayla karşı karşıya
12 Mayıs 2022 - 22:52

Tür Eylem Planı içine alınan ve Dünya Doğayı Koruma Birliği tarafından ‘Kırmızı Liste’de yer alan Çan Çiçekleri koruma altına alındı.

Kuşadası ve Söke ilçesi sınırları içerisinde çoğunlukla görülen ve endemik türlerden olan ‘Tüylü Çan Çiçeği’nin korunması kapsamında koparana büyük ceza verilecek. Kendine ait renk ve görüntüsü ile çan şeklinde olduğu için adını da buradan alan Aydın bölgesinin en önemli endemik türlerinden biri olan Tüylü Çan Çiçeği kendisini görenleri hayrette bırakıyor. Kent pazarlarında bazı pazarcıların satmak için kopardıkları çiçekleri tezgâhlarda görünce duyduğu üzüntüyü dile getiren Kuşadası EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü yaptığı açıklamada, “Çan Çiçeği endemik bir türdür. Koruma altındadır. Bu çiçeği koparmanın bu yılki cezası yaklaşık 110 bin liradır. Doğa Koruma ve Milli Parklar’ın stratejik hedefleri kapsamında 2018 yılında Tür Eylem Planı içine alınan Çan Çiçekleri, Dünya Doğayı Koruma Birliği’nin Kırmızı Liste’sinde “Hassas (VU) kategorisinde yer almakta ve korunması gereken en önemli türlerin başında gelmektedir. Efes ve Priene gibi dünyaca bilinen önemli antik kentlerin içinde çıkan Çan Çiçekleri, ülkemizde doğal ve kültürel zenginliklerin iç içe olduğunu göstermek ve tanıtmak açısından turist rehberlerine de fırsat sunmaktadır” ifadelerini kullandı.
“PAZARCILAR BU ÇİÇEKLERİ KOPARMASIN”
Görüntüsünün çok güzel olmasından dolayı görenleri kendine hayran bırakan Çan Çiçeği’nin bazı Pazar esnafları tarafından koparılarak tezgahlarda satıldığını dile getiren EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü sözlerini şöyle sürdürdü; “Dünyada yaygınlaşmaya başlayan botanik turizmi için önemli türler arasında olan Çan Çiçeklerini, öncelikle yetişmiş olduğu coğrafyadaki insanlara tanıtmak, eğitim kurumlarındaki öğrencilere bu konuda bilinçlendirmek ve koruma bilincini geliştirmek gerekir. Dikkat çeken renkleri, kayalarda öbekleşen ve çana benzeyen cazibeli görüntüsüyle görenleri kendine çeken Çan Çiçeklerini koparmanın cezası bu yıl 109 bin 593 TL oldu. Kent pazarlarında bazı pazarcıların doğadan kopardığı Çan Çiçeklerini tezgâhlarında satışa sundukları görülmektedir. Çiçeklerin renklerinin çok güzel olduğunu, müşterilerinin çok beğendiğini söyleyen pazarcılar, böylesine önemli bir tür ve cezasının bu kadar yüksek olduğunu bilmediklerini ve bundan sonra da kesinlikle koparmayacaklarını belirttiler. Pazarlarda Çan Çiçekleri, Akzambaklar, hassas anemonlar ve orkide gibi birçok farklı türün de satıldığı görülmektedir. Böyle önemli türlerin Pazar yerlerinden alınmaması, satan kişilerin koparmamaları konusunda uyarılması ve bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Endemik ve nadir türlerin tanıtılması, korunması ve cezalarıyla ilgili bir poster çalışması yapılarak muhtarlıklara, köy kahvelerine ve eğitim kurumlarına asılması önemli ölçüde yararlı olacaktır” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi