Efeler Gazetesi

“KARA TREN EFELER’E ÇOK YAKIŞTI”

“KARA TREN EFELER’E ÇOK YAKIŞTI”
21 Şubat 2019 - 12:34

Cumhuriyet Mahallesi, Atatürk Bulvarı SGK İl Müdürlüğü’nün yanında, Efeler Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan ‘Kara Tren Parkı ve Tren Kütüphanesi görkemli bir şekilde açıldı.

Açılışa Demokrat Parti (DP) adayı Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan’ın yanı sıra Başkan vekili Halis Günday,  DP Aydın İl Başkanı Serhat Emanet, Demokrat Parti Efeler İlçe Başkanı Muzaffer Yılmaz, Efeler Kent Konseyi Başkanı Dr. Tuncay Erdemir, Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Ahmet Ören, MHP’li meclis üyesi Ethem Yeşilyurt, Ertuğrul Özdemir, DP’li belediye meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“KARA TREN PARKI VE TREN KÜTÜPHANESİ”

Bilindiği üzere Efeler Belediyesi, TCDD’nin hurdaya ayırdığı tarihi kara treni Aydın’a getirmişti. Bir lokomotif bir de yolcu vagonu bulunan kara tren, yapılan tamir ve tadilatın ardından kütüphane ve yerel basını takip merkezi haline gelerek düzenlenen törenle hizmete açıldı. Hizmete giren Tren, kütüphane ve kafeterya hizmeti vermesinin yanı sıra Aydın’da yayın yapan günlük ve haftalık gazeteler okunabiliyor.  Aynı zamanda öğrencilere ikramlarda bulunuluyor.

“Bu güne kadar toplam 55. Park açılışı”

Kara Tren Parkı ve Tren Kütüphanesi’nin açılış töreninde konuşan Belediye Başkanı Mesut Özakcan, “Efeler Belediyemizini kuruluşundan bugüne, Köylerimizden mahalleye dönüşen yerlerimiz dahil Efeler ilçemizde yapımını tamamladığımız 55’nci parkımızı açıyoruz. Önümüzdeki günlerde de yine hazırlamakta olduğumuz ve açmaya hazırladığımız parklarımız var. Parkla çocuklarımızın oyunlarının olduğu, yaşlılarımızın huzuru soluyup hoşça vakit geçirecekleri yine bir takım farklı oyun gruplarının spor gruplarının yer aldığı ama hepsinden önemlisi diğer parklarımızdan bir farklılığı olan nostaljik bir Kara Tren Parkı ve Tren Kütüphanesi’nin açılışını yapıyoruz” dedi.

“Kütüphane, yerel basını takip merkezi haline getiriyoruz”

“Başkan Özakcan; “2009 temmuz ayından 2018 Haziran ayına kadar TCDD Soma havzasında hurdaya ayrılmış olarak bekletilen tenderli buharlı lokomotif 2018 yılı Temmuz ayında Efeler Belediyemiz ve TCDD yapılan bir sözleşme ile Efeler ilçemize kazandırıldı. 56149 seri numaralı buharlı lokomotif 1949 Skoda fabrikası imalatıdır. 2009 yılı Temmuz ayına  kadar yük ve yolcu taşımacılığında hizmet verdi. Bir lokomotif ve bir de vagonu bulunan kara treni yapım ve tadilatının ardından ilçe halkımızın yararlanabileceği kütüphane, yerel basını takip merkezi haline getiriyoruz. Aydın’da var olmayan bir hizmeti sunacak olan kara tren şimdiden birçok vatandaşımızın dikkatini çekmeyi başardı. Kütüphane ile günlük, haftalık yerel gazetelerin okunabileceği, internet gazetelerinin de takip edileceği tren parkında aynı zamanda vatandaşlara içecek ikramları da olacak. Elbette çocuklarımızı da unutmadık. Kara Tren Parkı, Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesine yakın olması nedeniyle çocukların mutlu olabileceği çeşitli oyun grupları konularak peyzaj işlemleri tamamlandı. Parkımızın Tüm ilimize ilçemize, mahallemize hayırlı olmasını diliyorum. Ayrıca Lokomotif ile vagonu ilçemize kazandırılmasında emeği olan TCDD yetkililerine teşekkür ederim” dedi.

“Türkiye’ye örnek bir hizmet belediyesi yarattık”

31 Mart’ta yapılacak seçimlerde Efeler halkı ile ittifak yaptıklarını belirten Başkan Özakcan,”5 yılımızı geride bıraktık. Hepinizin bildiği gibi Aydın ilimizin 2014’te Büyükşehir oluşu ile Efeler İlçemiz ve Efeler Belediyemiz oluştu. Efeler Belediyemizi yoktan sıfırdan var ettik. Hatta oturacak yerimizin dahi yoktu. Ama bugün 5 yılın sonuna baktığımızda Efeler Belediyemizi Türkiye’ye örnek olacak bir hizmet belediyesi toplumcu sosyal belediyecilik anlayışının yaşama geçirildiği bir belediye haline getirdik” dedi.

“Türkiye’ye örnek olacağız”

Kamuoyumuzda %80’lere ulaşan memnuniyet ve güven duygusu yarattıklarını ve bu hizmeti çıtayı daha da artan bir ivmeyle devam etmek istediklerinin altını çizen Başkan Özakcan; “Bu güven ve memnuniyet çıtasını daha da artan bir ivmeyle devam etmek istiyoruz. İki adayın dayatıldığı bir yerel seçim söz konusuydu. Türkiye’ye örnek olmuş bir Efeler Belediye başkanı olarak geçmişte mensubu olduğum ve ayrıldığım partiden aday gösterilmemiz engellendi. Ancak yapılan bu haksızlığa Aydın Efeler Halkı’nın gösterdiği tepkiler nedeniyle yeniden aday olmaya karar verdim. Birçok muhtarımız, hemşerimiz makamıma gelerek başkanım bağımsız bari aday olun diye taleplerini tekliflerini bana ilettiler. Tabiki bağımsız olarak seçime katılmamız mümkün değil. Ben de bir araştırma yaptırdım. Sadece ismimizle gireceğimiz bir seçim de bile her iki ittifak adayının önünde bir sonuç alabileceğimiz ortaya çıktı. Hizmetlerimize devam etmek için önümüzdeki seçimde DP’den aday olarak huzurlarınızda olacağım. 5 yıldan beri nasıl birlikte isek, ‘biriz, beraberiz, bir büyük aileyiz’ anlayışıyla hizmet verdiysek 31 Mart’ta da sandıkta birlikte olmayı diliyorum. Yerel yönetimler demokrasinin beşiğidir. Bu seçim bir siyasi parti seçimi olmaktan çıktı. Mart sonunda yapılacak yerel seçim ittifaklarla oluşu nedeniyle siyasi parti tercihlerimizin bir kenara bırakılarak, adayların dikkate alınıp tercih yapılması ellerimizi vicdanımıza koyarak olacak. 31 Mart’ta Türkiye’ye örnek olacak bir demokrasi dersinin Efeler halkımızla birlikte yaşanacağını ümit ediyorum. ‘Yeter! Söz Efeler halkınındır’ diyorum. DP olarak ittifaklarla seçime gitmiyoruz. Hiçbir siyasi parti ile ittifakımız yok ama Efeler halkımızla ittifakımız var. Bu seçimi de halkımızın ittifakı ile başaracağız. Türkiye’ye örnek olacağız” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Ahmet Ören ise, “Efeler Belediyesi tarafından park ve kütüphaneye dönüştürülen Kara Tren Parkı ve Tren Kütüphane mahalleye kazandırması nedeniyle Başkan Özakcan’a teşekkür ederim. 31 Mart’tan sonrada bu tür hizmetlerin devamının geleceğinden eminiz. Mesut abimizin bize yaptıkları hizmetlerden dolayı kendisine çok teşekkür ederiz” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından okuma alışkanlığı kazandırmak için dizayn edilen Kara Tren Parkı ve Tren Kütüphane’nin açılış kurdelesi Başkan Özakcan tarafından kesilerek hizmete açıldı. SEMİH BAŞKARHABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi