Efeler Gazetesi

GAZETECİ- YAZAR UĞUR MUMCU DİDİM’DE ANILDI

GAZETECİ- YAZAR UĞUR MUMCU DİDİM’DE ANILDI
31 Ocak 2023 - 19:21

Ankara’daki evinin önünde uğradığı bombalı suikast sonucu hayatını kaybeden Araştırmacı Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu, Didim’de düzenlenen programla anıldı.

30 yıl önce Ankara’da evinin önünde uğradığı suikast sonucunda aramızdan ayrılan Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu Didim’de, Didim Belediyesi tarafından düzenlenen programla anıldı. Digem Sanat Akademisi’nde düzenlenen anma programına Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, Didim Belediye Başkan Yardımcıları Yusuf Deveci, Zeynel Şener, CHP Didim İlçe Başkanı Nurettin Koçak, CHP Didim İlçe Kadın Kolları Başkanı Gülru Pere, CHP Didim Gençlik Kolları Başkanı Süleyman Çulha ve Didimli vatandaşlar katıldı.

Anma programında konuşma yapan Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, “Gönül isterdi ki Uğur Mumcu aramızda olsun. Tam 30 yıl önce aramızdan kalleşçe düzenlenmiş bir suikast sonucu bizden koparıp aldıkları Uğur Mumcu’yu bugün anıyoruz. Bütün ümidimiz güçlü ve halkına güven veren siyasetçilerle kudretli iktidarlar kurup, halkımızla, yurttaşlarımızla, geleceğimizle, bugünümüzle umutlu ve mutlu olarak yaşamaktır. Çok uzun yıllar yaşayıp ondan öğreneceğimiz çok şeyler varken, 51 yaşında memleketine en önemli hizmetleri verebileceği bir dönemde maalesef aramızdan aldılar. Araştırmacı Gazeteciliğin ne olduğunu Türkiye’ye öğreten ve bunun için bedeller ödenmesi gerektiğini de o bedelleri ödeyerek, yaşayarak anlatan Uğur Mumcu, önemli araştırmalarda bulunmuş, bazı başından geçen trajikomik olayları kaleme dökmüş önemli bir gazetecimizdi.

Ben kendisinin hayatta olsaydı bizlere önemli yollar göstereceğine, ufuklar açacağına inanıyordum ama maalesef olmadı. Uğur Mumcu’yu, bizden koparılışının 30. yılında yâd ediyor, özlemle anıyorum. Bir daha böyle değerlerimizin de bu şekilde elimizden alınmamasını dileyerek sözlerime son veriyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından başlayan programda, vatandaşlara Uğur Mumcu’nun hayatını ve konuşmalarını içeren belgesel izlettirildi. Program DİGEM Gençlik Müzik topluluğu öğrencilerinin, koro halinde seslendirdiği şarkılarla son buldu. HABER MERKEZİ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi