Efeler Gazetesi

CHP’Lİ BÜLBÜL: “BM KARARLARINI UYGULAYIN”

CHP’Lİ BÜLBÜL: “BM KARARLARINI UYGULAYIN”
03 Mart 2021 - 14:57

CHP Aydın Milletvekili Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi Keyfi Tutukluluk Çalışma Grubu’nun müebbet hapis cezası alan askeri öğrencilerin derhal tahliye edilmesi gerektiği yönündeki görüşünü hatırlatarak, uluslararası mekanizmaların önemine vurgu yaptı ve “BM kararları uygulanmalı” dedi.

Bülbül, uluslararası sözleşmelerin Anayasamızın 90. maddesinde belirtildiği üzere kanun hükmünde olduğunu belirterek, “İnsan Hakları Komitesi, “Medeni ve Siyasi Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşmeye Ek İhtiyari Protokol” kapsamında, taraf devletler aleyhine yapılan bireysel başvuruları inceleyip karara bağlamaktadır. Türkiye de bu sözleşmeye taraf olarak Komiteye başvuruları inceleme yetkisi tanımıştır. Dolayısıyla bu Komite, yarı-yargısal bir denetim organıdır, bu kararlar bizi ilgilendirmez denilemez. Askeri öğrencilerle ilgili yapılan yargılamada tespit edilen ihlallerin mahkemelerce değerlendirilmesi ve gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir” dedi.

Bülbül, Kararda tespit edilen ihlalleri hatırlatarak “Bu kişilerin tutuklulukları, tüm deliller toplandıktan sonra bile kesin ve somut delillere dayanmıyor, uzatılan tutukluluk süreleri gerekçeli değil, gözaltı süreleri boyunca ailelerine haber verilmemiş, neden gözaltında oldukları kendilerine söylenmemiş, savunma hakkı engellenmiş. Ayrıca kararda yargının tarafsızlığı ve bağımsızlığı hakkında tespitler var. Kararda, Mahkemenin, dosyanın başından beri başvurucuyu suçlu kabul ederek yargılama yaptığı belirtiliyor. Ceza yargılamasının ilkeleri, eşitlik, kişi güvenliği ve özgürlüğü AKP iktidarı tarafından bir kenara konulmuş, kendi ürettikleri hukuk sistemiyle yargıyı yönetmeye çalışıyorlar. Tüm bunlara bir son verilmeli, adil yargılanma hakkı yerine getirilmeli, kişiler serbest bırakılmalı ve yaşatılan hak ihlalleri telafi edilmelidir.” ifadelerini kullandı. HABER MERKEZİ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi