Çanakkale şehitleri dualarla anıldı

Çanakkale şehitleri dualarla anıldı

Aydın’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitlerini Anma Günü dolayısıyla düzenlenen törende Çanakkale şehitleri dualarla anıldı. Vali Canbolat, şehitlik defterine, “Türk milleti inanç, cesaret ve mertlik abidesidir” diye yazdı.

 

18 Mart 1915’teki Çanakkale Deniz Zaferi’nin 109’uncu yıldönümü nedeniyle Aydın’da bir dizi etkinlik düzenlendi.

Tellidede Mezarlığı’ndaki şehitlikteki tören Aydın Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Barış Altıntaş, Aydın Şehit Aileleri ve Gazileri Dayanışma Derneği Başkanı İsmail Ece ve Aydın Şehit Aileleri ve Malul Gazileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Sevil Esin’in çelenk sunmasıyla başladı. Ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. Askerler, saygı atışı gerçekleştirdi.

“SONSUZA DEK YAŞATACAĞIZ”

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Üsteğmen Ümit Seyfettin Özden, “Asil milletimizin varoluşunun, birlik ve beraberliğin ölümsüz sembolleri olan şehitlerimizin manevi varlıkları, tarih ve millet bilincimizin korunmasında ve sahip olduğumuz milli ve manevi değerlerimizin aktarılmasında en değerli hazinedir. Bu nedenle şehitlerimizin aziz hatıraları nesilden nesile sonsuza dek yaşatılacaktır. Aziz şehitlerimizin yüreklerimizde yaktıkları ateş, vatanımıza yönelecek her türlü tehdide karşı vereceğimiz müdahalelere, sarsılmaz inancımıza, tükenmez gücümüze sonsuz kaynak teşkil etmektedir” ifadelerini kullandı.

“TÜRK VATANI İLELEBET HÜR KALACAK”

Üsteğmen Özden, “Ülkemizin birliğine göz diken düşmanlarımızın ve terör örgütlerinin kutsal vatan toprakları ile ilgili tüm tehditleri dün olduğu gibi bugün de asil Türk milletinin bağrından çıkmış aziz şehitlerimizden ve kahraman gazilerimizden ilham olan şanlı ordumuz tarafından bertaraf edilecektir. Türk vatanının kutsallığını, Türk milletinin namusunu ve Türk bayrağının şanını, canından üstün tutan aziz şehitlerimiz, sizi bizlerden ayıran ölüm, size olan bağlılığımızı asla koparmayacak, kutsal emanetiniz olan Türk vatanı ilelebet hür kalacaktır. Sizlere söz veriyoruz ki, Çanakkale’ler sonsuza dek geçilmeyecek. Dünya var oldukça bu topraklar Türk yurdu olmaya devam edecektir” dedi.

“RUHLARINI ŞÂD OLSUN”

Şehitlik defterini imzalayan Aydın Valisi Yakup Canbolat ise deftere şu ifadeleri yazdı: “Aziz şehitlerimiz, milletimizin birliği, vatanımızın bölünmez bütünlüğü uğruna en değerli varlığınızı, canınızı vererek şehadet şerbetini içtiniz. Mukaddes kanlarınızla suladığınız bu toprakları, kutlu bir vatan olarak bizlere miras bırakan siz aziz şehitlerimize en derin minnet, şükran ve tanzim hisselerimizi arz etmek için bir kez daha huzurunuza geldik. Malazgirt ile başlayıp Çanakkale ile devam eden ve Kurtuluş Savaşı ile nihayete eren şanlı destanlarımız göstermiştir ki, Türk milleti inanç, cesaret, mertlik ve yiğitlik abidesidir. Yüce milletimiz vatanımızın yılmaz bekçisi olduğunu Sarıkamış’tan Gelibolu’ya, Karadeniz’den Akdeniz’e kadar Anadolu coğrafyasına ilahi bir mühür gibi nakış nakış işlemiştir. Bütün dünya bilmelidir ki, şehitlerimizin ‘bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır’ anlayışıyla canlarını feda ettikleri kutsal vatan toprakları, son nefer, son nefes ve son damla kana kadar aynı cesaret ve kararlılıkla muhafaza edilecektir. Ruhlarınız şâd olsun.”

Konuşmaların ardından şehitler için dualar okundu. Vali Canbolat ve protokol mensupları şehitlerin mezarına karanfil bıraktı.

Törene AK Parti Aydın milletvekilleri Mustafa Savaş, Seda Sarıbaş ve Ömer Özmen, CHP Aydın Milletvekili Evrim Karakoz, İYİ Parti Aydın Milletvekili Ömer Karakaş, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Ulvi Yılmaz, Aydın Barosu Başkanı Sezgin Çetin, Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, siyasi parti temsilcileri, askeri erkan ve kurum müdürleri katıldı.

Protokol üyeleri, ardından kentteki diğer şehitlikleri ziyaret etti.

 

 

 

 

 

 

 

Nöbetçi Eczaneler!

YORUM ALANI

Yorum Yok