Efeler Gazetesi

AYDIN’DA 23 NİSAN KUTLAMALARI

AYDIN’DA 23 NİSAN KUTLAMALARI
23 Nisan 2021 - 15:35

Aydın’da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, bir yılı aşkın süredir etkili olan salgın hastalıktan dolayı uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle protokol üyelerinin katılımıyla kutlandı.

Ülke genelinde 11 Mart 2020’den bu yana etkili olan salgın, bu yılki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarının da buruk geçmesine neden oldu. Salgından önceki yıllarda Adnan Menderes Stadyumu’nda binlerce kişinin katılımıyla yapılan etkinlikler, yerini sade törenlere bıraktı. Sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle caddelerin boş kaldığı Aydın’da, valilik önünde düzenlenen programa yalnızca protokol üyeleri katıldı.

İl Millî Eğitim Müdürü Seyfullah Okumuş’un Atatürk Anıtı’na çelenk sunduğu törende, saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 23 Nisan mesajının okunduğu programda günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı Dr. Fevzi Mürüvet Uğuroğlu Ortaokulu Müdürü Doğan Bakır yaptı.

“DÜNYADA BİR İLK”

Bakır, “Bugün Büyük Önder Atatürk’ün 23 Nisan 1920’de Türk milletinin geleceği yolunda attığı adımlardan biri olan TBMM’nin açılışının 101’inci yıldönümünde, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlamak için toplanmış bulunuyoruz. Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yarınlarımızın güvencesi çocuklarımıza hediye ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, bu alanda hem dünyada bir ilki hem de geleceğin cumhuriyet nesillerine Atamızın verdiği önemi ifade etmektedir. Cumhuriyetin geleceğini gençlere ve yarının sahibi çocuklarımıza emanet edecek kadar çocuklarımıza ve gençlerimize güvenini ifade eden Atatürk, onlara bir de bayram armağan etmiştir. Bugün de bizlere düşen görev, hem Atamızın emanetlerinin sahibi olduğunu göstermek hem de Atamızın aziz hatırasını en yoğun ve güzel bir şekilde yâd etmektir” ifadelerini kullandı.

‘BİRLİK VE BERABERLİK’ VURGUSU

Milli bayramların önemli bir anlamı daha olduğunu vurgulayan Bakır, “Bu bayramlar, birlik ve beraberliğimizi pekiştirdiğimiz, millet olarak tasada ve kıvançta bir olduğumuz günlerdir. Bugün de bizlere bu cennet vatanı canları ve kanları pahasına emanet eden aziz şehitlerimizin emanetlerini nasıl daha iyi koruyarak ve geliştirerek, yarınlara taşıyabileceğimizi konuşmalıyız. Bu nedenle Atatürk’ü ve bizlere emanet ettiği büyük eseri sonsuza kadar yaşatma hususundaki kararlılığımızı nedenleriyle beraber çocuklarımıza anlatmalıyız. Anlatmalıyız ki, gelecek kuşaklar uyanık, kararlı ve bilinçli olabilsinler” diye konuştu. Tören, günün anlam ve önemine ilişkin şiir okunmasıyla son buldu.

Programa Aydın Vali Yardımcısı Rıza Dalan, Aydın Barosu Başkanı Gökhan Bozkurt, Efeler Belediye Başkanvekili Abidin Arslan, kurum müdürleri ile siyasi parti temsilcileri katıldı.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi