Efeler Gazetesi

Altının toparlanma çabası sürüyor

Altının toparlanma çabası sürüyor
30 Mayıs 2022 - 18:38

Altın geçtiğimiz haftayı da artıda kapatırken, toparlanma yönünde çabasını geçtiğimiz haftada da devam ettirmiş oldu. 1846 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan sarı maden, dolar endeksindeki zayıflıkla birlikte güçlü bir toparlanma içinde olduğu bir haftayı yaşadı. Dolar endeksi geçtiğimiz hafta 101 seviyesini kaydederek son 1 ayın en düşük seviyesini kaydederken altın da bu süreçte 1869 dolar/ons seviyesine kadar uzanarak haftanın en yüksek seviyesini kaydetti. Haftanın kritik gelişmesi ABD açıklanan FOMC toplantı tutanakları oldu. Tutanaklarda şahin tutum dikkat çekerken, enflasyon konusunda dikkat edilmesi gerekliliği savunuldu. Fiyat istikrarının yeniden sağlanması için gerekli önlemlerinin almaya yönelik kararlılıklarını sürdürecekleri vurgulandı. Tutanaklardaki şahin tutum altın üzerinde de baskı yaratan bir gelişme olarak öne çıkarak hafta başındaki kazanımlarını geri vermek durumunda kaldı. Haftanın önemli verisi ABD’de açıklanan büyüme rakamları dikkatle takip edilirken, piyasaların fiyatlanmasına yön veren bir gelişme oldu. ABD 1.çeyrekte yüzde 1,3 daralma beklentisine karşın, yüzde 1,5 daralma yaşanması sonrası stagflasyon kaygıları daha da artmış oldu.  Geçtiğimiz yıllardaki stagflasyon sonrası altının fiyatlaması pozitif olduğu gözlemlenirken, altın yeni bir stagflasyon fiyatlamasında yeniden benzer fiyatlamayı yaşayacağı merak konusu. Tüm bu gelişmeler ışığında altın geçtiğimiz haftayı 1853 dolar/ons seviyesinden tamamlarken yüzde 0,4 kazancı hanesine yazmış oldu.

Gümüş ise altından bir parça daha öne çıkarken, güçlü bir kazanç elde ettiği bir haftayı yaşadı.  21,76 dolar/ons seviyesinden seansa başlarken, 22,10 dolar/onstan seansı tamamladı ve önceki güne kıyasla hanesine yüzde 1,6 kazanç elde etti.

Platin haftanın değer kaybeden tek kıymetli madeni olurken, 950 dolar/ons seviyesinin altında kalmaya devam ettiği bir haftayı daha geride bıraktı. 947 dolar/ons seviyesinden haftaya giriş yapan platin, 943 dolar/onstan yüzde 0,5 kayıpla haftayı tamamladı.

Paladyum haftanın en çok değer kazanan kıymetli madeni olurken, son iki ayın en güçlü kapanışını geride bıraktı. 1945 dolar/ons seviyesinden güne başlarken, 2064 dolar/ons seviyesinden seansı tamamlayarak yüzde 6,1 kazancı hanesine yazdı.

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda işlem primlerinin azaldığı gözlemlenirken, işlemler dünya fiyatlarının üzerinde 3 dolar/onsla gerçekleşti. Hacim açısından güçlü sayılacak bir gün geride kalırken 12.083 kg altın, 18.293 kg gümüş işlemiyle seans tamamlandı. KaynakTROY

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    (c) 2022- Efeler Gazetesi