Efeler Gazetesi

ADÜ’de devir teslim

ADÜ’de devir teslim
19 Mart 2023 - 16:36

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Bülent Kent, düzenlenen törenle eski Rektör Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir’den görevi devraldı. Rektör Kent’in cübbesini eski Rektör Aldemir giydirdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ADÜ Rektörü olarak atanan Prof. Dr. Bülent Kent, düzenlenen törenle görevi önceki Rektör Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir’den devraldı. “Devlette devamlılık esastır” vurgusu yapan Kent, “Üniversitemizi önce ülkemizde, sonra dünya ölçeğinde daha üst seviyelere taşıyacak eğitim ve araştırma çalışmalarımızla ülkemizin geleceğine katkı sunmaya devam edeceğiz” dedi.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, üniversitenin tanıtım filmi gösterildi.
Toplantıda ilk sözü alan önceki Rektör Aldemir, “Görev sürem içinde üniversitemizin önceliği her zaman öğrencilerimizin değişen ve belirsizleşen dünyada her güçlüğe ve yeniliğe uyum sağlayan, açık görüşlü, etik, öğrenmesini bilen ve seven bireyler olarak hayata atılmalarını sağlamak olmuştur. Biz görevimiz süresi boyunca evrensel düşünen, milli, medeni ve öncü insan yetiştirmeyi öncelik olarak benimsedik. Kıymetli kadrolarımızla bunları gerçekleştirebildiğimize inanıyorum” dedi.
ÇALIŞMALARINDAN SÖZ ETTİ
ADÜ’nün kendisi için her zaman büyük yuva olduğunu aktaran Aldemir, “Bu ailenin bir ferdi olarak uzun yıllar üniversiteme hizmet ettim. Rabbim nasip etti. Rektör olarak görev yaptım. Beni okutan, bana iş veren, kariyer basamaklarını çıkarırken en büyük desteği veren devletime borcumu ödeme fırsatı verdiği için kendimi gerçekten şanslı bir vatandaş olarak addediyorum.
Çalışmalardan söz etti. 4 yıllık süre zarfında 209 üniversite arasında TÜBİTAK’tan en fazla proje desteği alan 15’inci üniversite olduk. Dünyanın en iyi bilim adamı listesinde Türkiye’den 7 bilim adamı girdi, 7’nin 4’ü ADÜ’den oldu” ifadelerini kullandı.
Bundan sonraki yaşamına öğretim üyesi olarak devam edeceğini kaydeden Aldemir, yeni Rektör Kent’e başarılar diledi.
Aldemir, konuşmasının ardından kendi cübbesini çıkararak Kent’e giydirdi. Ardından plaket ve çiçek takdimi yapıldı.
“DEVLETTE DEVAMLILIK ESASTIR”
ADÜ Rektörü sıfatıyla ilk seslenişini gerçekleştiren Prof. Dr. Bülent Kent, “Biz idare hukukunda öğrencilere hep bir esastan, önemli ilkeden bahsederiz. Devlette devamlılık ilkesi esastır. Bizim idare hukukçusu olarak çok önem verdiğimiz ilkedir. İdarede devamlılık esastır. Bu sağlanırsa idarenin yerine getirmesi gereken kamu hizmeti de devam eder. Biz de bugün bunu sağlamaya çalışacağız. İdarede, kamu hizmetini devam ettirmeye çalışacağız” sözlerine yer verdi.
“HEPSİ BİR TUĞLA KOYMUŞTUR”
Üniversitelerin eğitim hizmetini yerine getirdiğine dikkati çeken Kent, şöyle devam etti: “Biz bugün bu hizmeti yapmak için devraldık. Bu anlamda hem önceki rektörümüze hem de üniversitemiz kurulduğu günden bu yana burada hizmet eden bütün rektörlerimize teşekkür ediyorum. Her gelen, hukuk çerçevesinde olmak şartıyla kendi tercihleri doğrultusunda hizmet etmiştir. Rektörün üniversiteyi kendi tercihleri doğrultusunda geliştirme, yatırım yapma yetkisi vardır. Bütün önceki rektörlerimize teşekkür ediyorum. Hepsi üniversitemizin gelişmesi için bir tuğla koymuştur.”
Üniversiteler bir toplumun en dinamik unsurları olduğunu vurgulayan Kent, “Üniversitelerin gelişmesiyle toplumun gelişmesi paraleldir. Üniversitesi gelişmiş olup da bilimde ve teknolojide geri kalmış bir toplum bulunmamaktadır. Bir toplum ilerlemişse üniversitelerle birlikte, paralel ilerlemiştir. Biz de üniversitemizi elimizden geldiğince geliştireceğiz ki, toplumumuz gelişsin. Üniversitemizi daha ileriye taşıyacak adımları beraber atacağımız yeni bir döneme girmiş bulunmaktayız. 4 yılı kapsayacak bu dönemin başarılı geçmesi için çalışmalarımızı akademik ve idari personelimizle birlikte, öğrencilerimizden de alacağımız güçle devam ettireceğimizden hiç şüphemiz yok. Üniversitemizi önce ülkemizde, sonra dünya ölçeğinde daha üst seviyelere taşıyacak eğitim ve araştırma çalışmalarımızla ülkemizin geleceğine katkı sunmaya devam edeceğiz” diyerek projelerinden söz etti.
“ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPACAĞIZ”
Konuşmasının sonunda 6 Şubat depremini anımsatan Kent, deprem öncesinde alınması gereken tedbirler konusunda kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği konusunda üzerlerine düşeni yapacaklarını sözlerine ekledi.
Devir teslim törenine AK Parti Aydın Milletvekili Rıza Posacı ile çok sayıda akademisyen katıldı. YENİ KIROBA

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi