Efeler Gazetesi

Vali Aksoy: “1 yılda 136 bin 848 kişi ziyaret etti”

Vali Aksoy: “1 yılda 136 bin 848 kişi ziyaret etti”
09 Ocak 2023 - 22:49

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılan Aydın Adnan Menderes Müzesi yurdun dört bir yanından ziyaretçi kabul etmeye devam ediyor. Adnan Menderes Müzesini bir yılda 136 bin 848 kişi ziyaret etti. Müzeye, açıldığı günden bu yana Aydın’dan, Aydın ili dışından ve yurt dışından farklı kültürlerden ziyaretçilerin ilgisi artarak devam ediyor. Adnan Menderes Müzesi aynı zamanda 90 dönüm üzerine konumlandırılmış bir rekreasyon alanıdır. Bu alan içerisinde müze binası, 2 adet tescilli yel değirmeni, Aydın’ın yöresel ürünlerinin tanıtılıp satışının yapılacağı 8 adet ofis, Adnan Menderes Camii, eski tarihi Roma dönemine ait restorasyonu yapılan köprü yer alıyor. Uygulama restoranı hizmet vermeye devam ediyor.

Merhum Başbakan Adnan Menderes adına memleketi Aydın’ın Koçarlı ilçesinde inşa edilen Adnan Menderes Müzesi’ne olan ilgi her geçen gün artıyor. İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun koordinesinde Aydın Valiliğince yapımı gerçekleştirilen ve 15 Ocak 2022’de açılışını bizzat Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yapmış olduğu müzede, Başbakan merhum Adnan Menderes’in icraatlarının ve döneminin yanı sıra özel hayatı ve siyasete giriş süreci binlerce ziyaretçiye anlatılmaya devam ediyor.

“7’den 70’e birçok ziyaretçi müzeyi ziyaret ediyor”

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy’un açıkladığı verilere göre, Adnan Menderes Müzesini bir yılda 136 bin 848 kişi ziyaret etti. Müzeye, açıldığı günden bu yana Aydın’dan, Aydın ili dışından ve yurt dışından farklı kültürlerden ziyaretçilerin ilgisi artarak devam ediyor. Adnan Menderes Müzesi aynı zamanda 90 dönüm üzerine konumlandırılmış bir rekreasyon alanıdır. Bu alan içerisinde müze binası, 2 adet tescilli yel değirmeni, Aydın’ın yöresel ürünlerinin tanıtılıp satışının yapılacağı 8 adet ofis, Adnan Menderes Camii, eski tarihi Roma dönemine ait restorasyonu yapılan köprü yer alıyor. Uygulama restoranı hizmet vermeye devam ediyor.

Adnan Menderes’in hayatını ve o dönemi tanımak adına ayrıntılarla işlenen müze, gelecek nesiller için de bilgilendirici olması yönüyle okullardan da ziyaretçi alıyor. Müze ziyaretçilerini dışarıda, Menderes’in makam arabası ve çiftliğinde kullandığı traktörü, içeride ise İstiklal Madalyası, kişisel eşyaları, fotoğrafları, dönemin gazete manşetleri, köylüye karşılıksız bağışladığı kendisine ait arazilerin tapuları, 1950 yılında kullanılan seçim sandığı ile o döneme ait belgeler ve icraatlarının anlatıldığı maketler karşılıyor. SEMİH BAŞKAR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi