Efeler Gazetesi

VAKIFLARA BAĞLI İŞYERLERİNDE FAHİŞ KİRALAR İÇİN DÜZENLEME TALEBİ

VAKIFLARA BAĞLI İŞYERLERİNDE FAHİŞ KİRALAR İÇİN DÜZENLEME TALEBİ
12 Ocak 2023 - 21:58

CHP Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül, Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait taşınmazları iş yeri olarak kiralayan esnafın kira için fahiş fiyatlar ödediğini belirterek bununla ilgili gerekli çalışmaların yapılması için komisyon kurulmasını talep etti.

Ekonomik krizi gerekçe göstererek konutlardaki fahiş kira artışları için yüzde 25 sabit artış oranı getirilirken özellikle Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olan ve iş yeri olarak kiralanan taşınmazların kira artışının önüne geçilemiyor. CHP Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül konuyu Meclis gündemine taşıyarak araştırma komisyonu kurulması için önerge verdi.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından esnafa yapılan kira zammı oranının yüzde 330 düzeyinde olduğunu, 10 metrekarelik dükkanların geçen yıl Aralık ayında kirasının bin 253 lira iken Vakıflar Genel Müdürlüğü bu yıl aylık 6 bin 250 lira ücret talep ettiğini belirten Bülbül, şunları kaydetti:

“Kısaca işyeri kiralarında yaşanan yüksek artışlar, gerek esnaf gerekse de tacir işletmeler için son dönemde işletmelerin sürdürülebilirliklerini oldukça zorlamaya başlamıştır. Öte yandan, Vakıflar Genel Müdürlüğü devlete bağlı bir kurumdur. Dolayısıyla, Vakıflara ait işyerleri de devlete aittir. Sosyal devlet ilkesi bağlamında bir an önce bu durum düzenlenmelidir. Esnafın mağduriyetinin giderilmesi, fahiş kira artışlarının sonlandırılması için çalışmalar hazırlaması amacıyla Meclis’te Araştırma Komisyonu kurularak gerekli çalışmalar yürütülmelidir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi