Efeler Gazetesi

Şoför esnafını rahatlatan karar

Şoför esnafını rahatlatan karar
11 Mart 2021 - 17:34

Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi, şoför esnafının ödediği ruhsat ücretlerinde yüzde 50, otogar ve yol kullanım ücretlerinde ise üç ay boyunca yüzde 50 indirim yapılmasını kararlaştırdı. İndirimden 6 bin şoför esnafının yararlanacağı kaydedildi.

Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Mart ayı ikinci toplantısı, Başkan Özlem Çerçioğlu’nun yönetiminde yapıldı.
Şükran Güngör – Yıldız Kenter Kültür Merkezi’nde gerçekleşen toplantıda, komisyonlardan genel kurula havale edilen 35 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. Üyeler tarafından oybirliğiyle geçen maddeler arasında, Ulaşım Daire Başkanlığı’nın 2021 Mali Yılı Gelir Ücret Tarifesinde değişiklik yapılmasıyla ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu öne çıktı. Buna göre, şoför esnafının belediyeye ödediği ruhsat ücretlerinde yüzde 50, otogar ve yol kullanım ücretlerindeyse üç ay boyunca yüzde 50 indirim yapıldığı öğrenildi.
Toplantı çıkışında kararı değerlendiren Aydın Şoförler Odası Başkanı Semih Özmeriç, bir yıldan bu yana şoför esnafının büyük zorluklar çektiğine işaret ederek, “Şoför esnafı, bir taraftan hizmet verirken bir taraftan para kazanamamakta. Tüm kurumlara olduğu gibi belediyeye de yükümlülüklerimiz var. Nasıl Motorlu Taşıtlar Vergisi ödüyorsak, nasıl araçlarımıza sigorta yaptırıyorsak araçlarımız yürümese dahi, yol kullanımı – otogar ücreti adı altında zaman zaman serzenişlerimiz oldu. Çalışmadığımız veya yolu az kullandığımızda ödediğimiz ücretler vardı. Her yerde araçlarımızı Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olarak araçlarımızı UKOME’den ruhsatlandırıyoruz. Bunların belli bir ücreti var. Biz bunu zaman zaman talep ettiğimizde, Büyükşehir Belediye Başkanımıza talep ediyoruz, bunlar konusunda çalışma yapıyorlar” dedi.

“ŞOFÖR ESNAFI ADINA TEŞEKKÜRLER”

Geçen yıl otogar ve yol kullanım ücretlerinin 2 aylığına alınmadığını anımsatan Özmeriç, şöyle devam etti: “Tabii bu salgın devam ettiği sürece, bizim de krizimiz devam ediyor. Yine taleplerimiz oldu. Bugünkü belediye meclis toplantısında da tüm şoför esnafını ilgilendiren otogar – yol kullanım ücretlerinin 3 ay boyunca yüzde 50 indirime gidildi. Bunun yanında özellikle servisçi esnafı, yılda bir defa ruhsat ücreti ödüyorlar. Bunda da yüzde 50 indirime gidildi. Tüm esnaf gibi taksici esnafı da bundan olumsuz etkileniyordu. Onların da ruhsat ücretlerinde yüzde 50 indirime gidildi. 6 bin şoför esnafını ilgilendiren, belediyeye ödemiş oldukları rakamlarda ruhsat ücretlerinde yüzde 50, otogar ve yol kullanım ücretlerinde üç ay boyunca yüzde 50 indirim yaptı Büyükşehir Belediye Meclisi. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem Çerçioğlu’na ve belediye meclis üyelerine aldıkları karardan dolayı, şoför esnafı adına teşekkür ediyorum.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi