Efeler Gazetesi

SAVAŞ: AYDIN’I BİRLİKTE YÖNETECEĞİZ”

SAVAŞ: AYDIN’I BİRLİKTE YÖNETECEĞİZ”
28 Şubat 2019 - 17:37

Cumhur İttifakı Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Savaş, projelerini kamuoyuyla paylaştı. Elimizde kayıp yıllar var diyen Savaş: “İlimizin önceliklerini bir düzen içerisinde çok kısa sürede kayıp yılları telafi edecek şekilde planlama yaparak projelerimizi anlatacağız. İlimizin önünü açacak, cazibe merkezi haline getirecek projelerimiz var. Altyapı, üstyapı, park, bahçe elbette yapacağız. Asıl görevimiz yerel kalkınmayı gerçekleştirmek ve üretim, istihdam ve ihracat kapasitesini artıracağız. Aydın’ın tüm kesimlerini kapsayan projelerimiz var. Az, öz, ihtiyaca cevap veren projelerimiz şimdiden hayırlı uğurlu olsun” dedi.

AK Parti Aydın Milletvekili ve Cumhur İttifakı Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Savaş, Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Atatürk Kongre Merkezi’nde düzenlenen toplantıda projelerini kamuoyuna açıkladı. Konuşmasına Cahit Sıtkı Tarancı’nın ‘Memleket İsterim’ şiirini okuyarak başlayan Savaş, salonu dolduranlardan büyük alkış aldı.

“BİRLİKTE YÖNETECEĞİZ”

Göreve gelmeleri halinde insan odaklı bir yönetim anlayışı sergileceklerini belirten Savaş, “Son 5 yılda Aydın’da görülen en büyük eksiklik, herkesin şikayet ettiği konu ‘ben yaptım oldu’. Bizim dönemimizde ‘ben yaptım oldu’ olmayacak. Birlikte ve beraber yöneteceğiz Aydın’ı. Şeffaflık ve hesap verebilirlik olmazsa olmazlarımızdan. Bütçeyi etkin bir şekilde yöneteceğiz. Projelerimiz içinde bana göre en önemli projemiz, bütçenin etkin ve verimli bir şekilde yönetilmesi” diye konuştu.

Seçilmeleri halinde belediye bünyesinde Efe A.Ş adında bir iştirak kuracaklarını kaydeden Savaş, “Bu proje, Aydın’ın kalkınmasında lokomotif olacak. Çifçimizin, üreticimizin kalkınmasını sağlayacak. Üreticimizin ürettiği ürünleri satın alacağız. Büyük pazarlara ulaşıp, satışa sunulmalarını temin edeceğiz. Tıpkı Tire Süt gibi, Konya’daki TORKU gibi bir model olacak. Bunun yanı sıra Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri projemiz var. Kooperatif ürünlerinin dış pazarlara ulaşmasına operasyonel destek vereceğiz. Kendi ismimizi değil, ürünleri markalaştıracağız” ifadelerini kullandı.

ÜNİVERSİTE VAADİ

Eğitime ilişkin projelerini de paylaşan Savaş, “Aydın, üniversite şehri haline gelecek. Şu anda 68 bin öğrenciyle bir üniversitemiz var. Biz, Nazilli’ye Sümer Üniversitesi kuracağız. Söke, Kuşadası ve Didim’i kapsayan Tarım ve Bilim Üniversitesi kuracağız. Kurulacak bu üniversite klasik bir üniversite olmayacak. Uygulamalı teknolojileri de içinde barındıracak” görüşlerini aktardı. Kuracakları organize sera bölgeleriyle jeotermal kaynakları tarımla buluşturacaklarını anlatan Savaş, Çine’de oluşturulacak organize hayvancılık bölgesiyle 60 bin büyükbaş hayvan besleneceğini ve hayvansal atıklardan enerji üretileceğini dile getirdi.

12 KÖPRÜLÜ KAVŞAK SÖZÜ

Efeler’de oluşturulacak serbest bölge ile istihdam ve ihracata katkı sağlanacağını da vurgulayan Savaş, şöyle devam etti: “Kentin içinde kalan sanayi sitelerini şehrin dışına çıkaracağız. Bunu yaparken esnafımızın, orada faaliyet gösteren vatandaşlarımızın rızasını alacağız. Onlarla oturup konuşacağız. Şehirde nefes alınabilen bir alan oluşturacağız. Turizm Eylem Planı çerçevesinde Aydın’ımızın turizm potansiyelini yılın 12 ayında değerlendireceğiz. Termal, spor ve kongre turizmleri kentimizde olacak. Acarlar, Söke ve Sultanhisar’da modern sebze – meyve bölge halleri olacak. Ulaşım master planı hazırlayarak trafik sorununa kökten çözüm bulacağız. 12 köprülü kavşak inşa edeceğiz. İlçelerimizde modern otogarlar inşa edeceğiz. Katı atık yönetim planını oluşturacağız. Bina bazında değil alan bazında kentsel dönüşüm gerçekleştireceğiz. Aydın, iktidarla birlikte yürümenin avantajını yaşayacak.”

MALİYETİ 16 MİLYAR TÜRK LİRASI

20 bin kişilik stadyum sözü de veren Savaş, mevcut stadyumun bulunduğu alanın ise millet bahçesi olacağını belirtti. Aydın Tekstil alanı için Fuar ve Sergi Alanı projeleri olduğunu aktaran Savaş, söz konusu mekânın tarihsel dokusu korunarak projenin hayata geçirileceğini bildirdi.

“Ayağı yere basan, maliyet hesapları yapılan projeler geliştirdik” diyen Savaş, projeler sayesinde 5 yılda 50 bin vatandaşa istihdam sağlayacaklarını ifade etti. Geliştirdikleri projelerin 16 milyar Türk Lirası tutarında olduğu bilgisini de veren Savaş, bu maliyetin 12 milyar dolarının kamuya, 4 milyar dolarının ise Büyükşehir’e ait olduğunu söyledi. Savaş, 70 projenin 53’ünün Büyükşehir, 7’sinin devlet yatırımı, 10’unun da belediye – özel sektör ve kamu işbirliğiyle gerçekleştirileceğini beyan etti.

Savaş, göreve gelmeleri halinde su ücretlerinde yüzde 50 indirim yapacaklarını ve 5 yıl boyunca zam yapmayacaklarını da sözlerine ekledi.

Toplantıya, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, AK Parti Aydın Milletvekilleri Metin Yavuz, Rıza Posacı ve Bekir Kuvvet Erim, AK Parti İl Başkanı Ömer Özmen, MHP İl Başkanı Burak Pehlivan, AK Parti ve MHP yöneticileri, Cumhur İttifakı ilçe belediye başkan adayları ve eski vekiller de katıldı.  SEMİH BAŞKAR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi