Efeler Gazetesi

Özmeriç: “Giderlerimizi karşılayamaz duruma geldik”

Özmeriç: “Giderlerimizi karşılayamaz duruma geldik”
03 Şubat 2022 - 10:17

Aydın Şoförler Odası Başkanı Semih Özmeriç, akaryakıt başta olmak üzere girdi maliyetlerinde yaşanan artışa dikkati çekerek, “Giderlerimizi karşılayamaz duruma geldik. Bu nedenle ulaşım tarifesinde hiç değilse yüzde 20 oranında fiyat ayarlaması bekliyoruz” dedi.

Aydın Şoförler Odası Başkanı Semih Özmeriç, sektörün içinde bulunduğu sorunları ve beklentileri gazetemize anlattı.
Son dönemde akaryakıt başta olmak üzere yedek parça, işçilik ücretleri, vergi ve sigorta gibi kalemlerde yaşanan fiyat artışlarının altını çizen Özmeriç, “Hiç beklemediğimiz bir fiyat artışıyla karşı karşıya kaldık. Biz pandemi döneminde dahi bu şekilde bir enflasyon veya fiyat artışıyla karşı karşıya değildik. Tabii bu şekilde bir fiyat artışı, girdi maliyetlerimizin yükselmesi bizi şoke etti. Girdilerimiz yükseldiğinde normal olarak bizim de fiyat tarifelerimizi yükseltmemiz gerekir. Bu, hayatın olağan akışındadır. Ancak yolcu taşımacılığı, özellikle şehir içinde, il hudutları dâhilinde yolcu taşımacılığı yapan taksici, minibüsçü ve servis aracı işletmecileri olarak taleplerimizi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’ne (UKOME) belirtip bunun karşılığında bir fiyat artışı olmak durumundayız. Bizim bir fiyat tarifemiz var” dedi.
“BAŞVURULARIMIZI YAPTIK”
Fiyatların oluşmasını sağlayacak faktörlerin içerisinde en önemli hususun arz ve talep dengesinin yerine gelmesi olduğunu dile getiren Özmeriç, şöyle konuştu: “Ancak fiyatın oluşmasını sağlayacak faktörlerin içerisinde en önemlisi arz ve talep dengesinin yerine gelmesidir. Burada da halkın, bizim müşterilerimizin gelir seviyesinin bu oranda artması gerekir. Fiyat tarifeleri yükselmeye başladığında Aralık ayında UKOME’ye başvurduk. Fiyat tarifelerimize yüzde 20’ye yakın, hatta yüzde 20’nin altında bir oranda ayarlama yapıldı. Ama bunun ardından tüm girdi maliyetleri tekrar arttı. Biz burada giderlerimizi karşılayamaz duruma geldik. Bu işin sürdürülebilir olması için yeniden, hiç değilse yüzde 20 oranında fiyat ayarlaması beklemekteyiz. Bununla ilgili başvurularımızı yaptık. Elbette ki sadece fiyat ayarlaması bunun çözümü değil.”
“GELİR, GİDERİ KARŞILAMALI”
Ulaşımın insan hayatında yaşamsal önem arz eden bir olgu olduğunu ifade eden Özmeriç, “Mesleklerin içinde gıda, barınma, giyinme gibi temel ihtiyaçların yanı sıra artık ulaşımı da saymak zorundayız. Çünkü günümüz ortamında insanlar, konutlarının bulunduğu yerden başka bir yere intikal etmek zorundalar. Hiç kimsenin evinin altında işi yok. Bunun için toplu taşımaya ihtiyaç var. İnsan hayatının sürdürülebilmesi için, mesleklerin icra edilebilmesi için hatta tarımın yapılabilmesi için insanların bir yerden bir yere taşınması gerekiyor. Geliri giderini karşılamayan bir sektör durumuna düştüğümüzde hayatın durma noktasına geleceği aşikâr. İnsan hayatını bu kadar ilgilendiren, gıdayla, barınmayla iç içe olmuş bir sektörün desteklenmesi gerektiğini söylüyoruz. Bu desteklemeler ama direkt desteklemeler olur ama endirekt dediğimiz, akaryakıt fiyatlarının sübvanse edilmesi, bunlardaki vergilerin alınmaması ve gelir desteklerinin de artırılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.
“GELİR DESTEĞİ 3 YILDIR ARTIRILMADI”
Kamu hizmeti icra ettiklerine işaret eden Özmeriç, şu görüşleri dile getirdi:
“Biz bunu severek yapıyoruz ve geçimimizi bundan sağlamaktan onur duyuyoruz. Bunun yanında sosyal ihtiyaçların karşılanması için ücretsiz taşımaları da biz yapıyoruz. 65 yaş üstü vatandaşlarımızın, şehit yakınları ve gazilerimizin ücretsiz taşınması, engellilerin ücretsiz taşınması yapmaktan onur, gurur duyuyoruz. Bu konu bize verilmiş bir yükümlülük aynı zamanda. Buralarda da aşırı derecedeki, uzun süredir buralara yapılan destekler… Özel halk otobüslerimize bin liralık gelir desteği var. Ama bu gelir desteği de hemen hemen 3 yıldan beri hiç artırılmadı. Bu enflasyon ortamında bunların da bir program dâhilinde, nasıl vergilerimize, akaryakıta bir oranla zam geliyorsa, bizim desteklerimizi de aynı oranda almamız lazım. Bu, tamamen ayakta kalmamızı zorlaştırıyor. Belki bugüne kadar fedakârlıkla bu işi sürdürebildik. Ama işin sürdürülebilir olması için masaya yatırılması ve bilimsel olarak araştırılması lazım.” Yeni Kıroba/Kıvanç Uğur

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi