Efeler Gazetesi

Özmen: “93 milyon 100 bin fidanı toprakla buluşturduk”

Özmen: “93 milyon 100 bin fidanı toprakla buluşturduk”
04 Haziran 2022 - 20:32

Türkiye Çevre Haftası dolayısıyla açıklamalarda bulunan AK Parti Aydın İl Başkanı Ömer Özmen, “Aydın’ımıza 220 bin metrekare Millet Bahçesi kazandırdık, yeşil alan varlığımızı 60 bin hektarın üzerine çıkardık, 2003-2022 yılları arasında 93 milyon 100 bin fidanı ilimizde toprakla buluşturduk” dedi

AK Parti Aydın İl Başkanlığı’nca teşkilat mensuplarının katılımıyla 1 – 7 Haziran Türkiye Çevre Haftası dolayısıyla Uğur Mumcu Parkı’nda basın açıklaması gerçekleştirildi.
AK Parti İl Başkanı Ömer Özmen, iktidara geldikleri ilk günden bu yana çevreye bütüncül bir bakış açısıyla yaklaştıklarını belirterek, “Şehirlerimizin uzun yıllar süregelen pek çok çevresel sorununa acil çözümler üretirken, bir yandan da orta ve uzun vadeli hedeflerimizi hayata geçirmenin gayreti içerisinde olduk. AK Parti belediyeciliği ile tanışan şehirlerimizde; çöp, çamur, çukur, bataklığa dönmüş su kaynakları, hava kirliliğinden nefes alınamayan şehir manzaraları artık tarihe karışmıştır. Şehirlerimiz artık Sıfır Atık’ı, Sıfır Atık Mavi’yi, Geleceğe Nefes’i, Millet Bahçeleri’ni, mavi bayraklı plajları, yenilenebilir ve temiz enerjiyi konuşmakta; bu kulvarlarda adeta birbirleriyle yarışmaktadır” dedi.
‘SESSİZ DEVRİM’ VURGUSU
Geçen 20 yılda çevreyi korumak ve yaşatmak, iklim değişikliğiyle mücadele etmek adına ‘sessiz devrimler’ olarak tanımlanan sayısız hizmeti ve eseri millete kazandırdıklarını kaydeden Özmen, “İklim değişikliğiyle mücadelede tüm dünyanın olmazsa olmaz olarak gördüğü yenilenebilir enerjide yüzde 54 kurulu güç seviyesine ulaştık, Avrupa’da 5. sıraya yükseldik. Dünya genelinde orman varlığı her geçen gün azalırken, Türkiye olarak orman varlığını arttıran nadir ülkelerden biri olduk. 20 yılda 2 milyon hektarın üzerinde bir artışla en çok ağaçlandırma yapan ülkeler sıralamasında Avrupa’da 1. dünyada 4. sıraya yerleştik. Orman varlığının yanı sıra kentsel yeşil alan varlığımızı arttırmak adına, 81 ilde 81 milyon metrekare Millet Bahçesi hedefi ile şehirlerimizin en merkezi noktalarında 127 adet Millet Bahçesi’ni vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Korunan alanlarımızı yüzde 9,6’dan yüzde 11,9’a çıkardık. Ülkemizde 104 kilometresi Millet Bahçeleri içerisinde olmak üzere toplamda 207 kilometre bisiklet yolunun ve 187 kilometre yeşil yürüyüş yolunun yapımını tamamladık” ifadelerini kullandı.
“SIFIR ATIK PROJESİNİ YAYGINLAŞTIRDIK”
Ömer Özmen, “Atıkların ekolojik zararlarını önlerken, aynı zamanda ekonomik bir değer kazanmak amacıyla Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’mız tarafından başlatılan ve uluslararası çapta ödüllere layık görülen Sıfır Atık Projesi’ni tüm yurtta yaygınlaştırdık. Ayrıca belirtmeliyiz ki; bu hedeflerin hayata geçirilmesine hız kazandırmak amacıyla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’mız bünyesinde kurulan Türkiye Çevre Ajansı, faaliyetlerini aralıksız sürdürmektedir” değerlendirmesinde bulundu.
Yerli otomobil konusuna da değinen Özmen, “Ülkemizde kesintisiz ulaşımı sağlamak, mesafeleri kısaltırken karbon salımını da azaltmak amacıyla kara, hava, demiryolu ve denizyolu altyapımızı güçlendirirken, sıfır emisyonlu aracımız, Türkiye’nin Otomobili TOGG’u da milletimize kazandırdık. Tüm bu çalışmalarla birlikte gelecek nesillere sadece temiz ve yaşanabilir bir çevre değil, aynı zamanda büyütülüp geliştirilecek yeni fikirler miras bırakmayı da ilke edindik” sözlerine yer verdi.
“220 BİN METREKARE MİLLET BAHÇESİ KAZANDIRDIK”
Aydın’a 220 bin metrekare Millet Bahçesi kazandırdıklarına işaret eden Özmen, “Yeşil alan varlığımızı 60 bin hektarın üzerine çıkardık, 2003-2022 yılları arasında 93 milyon 100 bin fidanı ilimizde toprakla buluşturduk, Aydın Fidanlığında 2003-2022 yılları arasında 37 milyon 860 bin adet fidan ürettik, şehrimizin yenilenebilir enerji kurulu güç kapasitesini 1.553 megavata çıkardık. Sıfır Atık Projesi kapsamında ilimizde de Mayıs ayı sonu itibariyle kamu kurum ve kuruluşları ile sağlık kuruluşları, OSB, liman, eğitim kurumları, akaryakıt istasyonları, konaklama tesisleri vb. olmak üzere toplamda 2080 adet temel seviye sıfır atık belgesi verilmiştir. Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde AK Parti olarak her alanda olduğu gibi çevre konusunda da samimi ve gayretli çabalar ortaya koyuyor, sözde çevrecilerin yaptığı gibi çevreyi kullanışlı bir siyaset alanı olarak görmüyoruz. Bizim için çevreci olmak; çevreyi ve tabiatı korumak ve yaşatmaktır. Bizim için çevreci olmak; ülkemizin dört bir yanını milyarlarca fidanla buluşturmaktır. Bizim için çevreci olmak; vatandaşlarımızın doğayla iç içe vakit geçirmesini sağlayacak Millet Bahçelerini hizmete sunmaktır. Bizim için çevreci olmak; elektrikli aracımız TOGG’u üretmek, Türkiye’nin iddiasını dünyaya duyurmaktır. Bizim için çevreci olmak; atıkların çöpe atılamayacak kadar kıymetli olduğunu bilip Sıfır Atık Projesi’ni hayata geçirmektir. Bizim için çevreci olmak; atık su arıtma tesislerini yurdun dört bir tarafında yaygınlaştırmaktır. Bizim için çevreci olmak; Edirne’den Hakkâri’ye kadar kesintisiz bisiklet yolu hedefini ortaya koymaktır. Bizim için çevreci olmak; ülkemizi Yeşil Kalkınma Devrimi ile birlikte 2053 yılında Net Sıfır Emisyon hedefine ulaştırmak için çalışmaktır. İşte bu duygu ve düşüncelerle; Aydın olarak evlatlarımıza yemyeşil bir yeryüzü, masmavi bir gökyüzü bırakmak, çevreyi korumak ve yaşatmak noktasında gayretle çalışmaya devam edeceğiz. Herkesi bu sorumluluk doğrultusunda bizimle olmaya davet ediyor, Türkiye Çevre Haftası’nı ve 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü kutluyoruz” diye konuştu. YENİ KIROBA

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi