Efeler Gazetesi

Otizm Destek Merkezi açıldı

Otizm Destek Merkezi açıldı
27 Şubat 2021 - 23:16

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nce Adnan Menderes Mahallesi’nde inşa edilen Otizm Destek Merkezi, düzenlenen törenle açıldı. Açılışta konuşan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Biz bunu bütün belediyelerimize örnek göstereceğiz. Buradan çok iyi sonuçlar, hayır duaları alınacak, rakamlar alınacak. Bu, Türkiye’de örnek proje” dedi.

Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından Adnan Menderes Mahallesi’nde yapımı tamamlanan Otizm Destek Merkezi, CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel’in de katıldığı törenle kapılarını açtı. Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun icraatlarından övgüyle söz eden Özel, merkezin tüm belediyelere örnek olacağını dile getirdi.

Programda ilk sözü alan CHP Parti Meclisi Üyesi ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, “ Aydın Büyükşehir Belediyemizin yine çok önemli bir esere imza atmasının mutluluğunu birlikte yaşıyoruz. Çocuklarımızın, geleceğimiz olan çocuklarımızın en iyi şekilde yetişmesi için sosyal belediyecilik anlayışının en güzel örneklerini vermeye devam ediyoruz. Bu güzel esere emek veren başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem Çerçioğlu olmak üzere emeği geçen bütün herkese teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

“HAFTADA 40 SAAT EĞİTİM ŞART”

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ise merkezin açılışında emeği geçen herkese teşekkür ettiğini belirterek, “Otizm, doğuştan gelen ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan bir farklılıktır. Otizm, bir hastalık değildir. Maalesef istatistikler şöyle söylüyor: 54 çocuktan birisi otizmli. Bizlerin bu konunun üzerine ciddi anlamda eğilmesi gerekiyor. Otizm konusunda da çok uyanık olmamız gerekiyor. Çocuklarımızın ilk 3 yılında çok dikkat etmemiz gerekiyor. Otizmin en önemli belirtileri, göz teması hiç olmuyor veya çok az oluyor. Çocuklarımıza adıyla seslendiğimizde tepki vermiyor. Çevreleriyle ilgilenmiyorlar. Konuşmada gecikmeler oluyor. Eğer çocuklarımızda bu belirtiler varsa en kısa zamanda uzman bir hekime başvurulmalı” diye konuştu.

Otizmde erken teşhis ve erken eğitimin çok önemli olduğunu kaydeden Çerçioğlu, “Otizmin bir ilacı, tedavisi yok. Sadece yoğunlaştırılmış eğitim. Uzmanlar diyor ki, haftada 40 saat. Eğer çocuklarımızın otizme yakalandığını erken teşhis edebilirsek, iyi bir eğitim aldırabilirsek gerçekten çocuklarımız otizmden yırtabilir. İşte buradan yola çıkarak bu merkezi açtık” ifadelerini kullandı.

“YÜREKTEN ALKIŞLIYORUZ”

Törende konuşan CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel de CHP Lideri Kılıçdaroğlu ve 137 vekilin selamlarını getirdiğini ifade ederek, “Bir eczacı kimliğimle, bir sağlıkçı milletvekili ve grup başkanvekili olarak bir açılışa davet edildiğimde en keyif alacağım, yerel yönetimlerimizden hizmetlerin her türünü beklerken, bizi en çok gururlandıracak ve heyecanlandıracak bir eserin açılış töreninde bulunmaktan büyük keyif duyuyorum. Sosyal faaliyetler, sosyal politikalar ve sağlık alanında bugün herkesin belki görmediği ama görmesi gerektiği bir alana Özlem Çerçioğlu ve ekibi dönmüş bakmış bir şey görmüş. Bugün burada yaptıkları işle Aydın’a ve basının kanalıyla bütün Türkiye’ye gösteriyorlar.

“1985’te her 2 bin 500 bireyden birisi otizmli oluyordu. Bugün doğan her 54 çocuktan birisi otizmli” bilgisini veren Özel, şöyle devam etti: “Otizmli çocukların haftada 40 saat eğitim alınması lazım. Bunun altından hali vakti yerinde aileler dışında kimsenin kalkması lazım. Bu yükün altından ancak devlet kalkar, kamu yönetimi kalkar, elini uzatırsa yerel yönetimler, belediyeler kalkar. Normalde başka yerlere, çok daha popülist işlere para ayrılabilecekken böyle bir meseleye para ayırmak, bir annenin yüreğinden geçebilecek, sosyal belediyeciliği özümseyebilmiş yöneticilerin yüreğinden geçebilecek ve herhalde erkeklerden önce kadınların aklına gelebilecek bir iştir. Bu özelliklerin hepsinin de Sayın Başkanda ve ekibinde vücut bulduğunu görüyoruz. Onları yürekten alkışlıyoruz.”

“TANITIM ELÇİSİ OLMALIYIZ”

Özgür Özel, “Burası CHP’li çok sayıda belediyeye örnek olacak. Çünkü Genel Başkanımızın her MYK’da ifade ettiği mesele. ‘Bir belediyemiz iyi bir iş yapıyorsa onu anlatmak lazım, o iyi örneği yaygınlaştırıp bütün CHP’li, bütün Millet İttifakı’nın belediyelerine göstermemiz gerekiyor’ diyor. Biz bunu bütün belediyelerimize örnek göstereceğiz. Buradan çok iyi sonuçlar, hayır duaları alınacak, rakamlar alınacak. Bu, Türkiye’de örnek proje. Kendini yalnız hisseden çok sayıda ailenin umudu olacak, yolunu aydınlatacak. Hepimiz bu projenin birer tanıtım elçisi olmalıyız. Bunu CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel olarak, kendime önemli bir ödev olarak alıyorum. Hepimizin bu güzel örnekleri duyurması son derece kıymetlidir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından merkezin açılış kurdelesi protokol üyeleri tarafından kesildi. Programa CHP Aydın milletvekilleri Süleyman Bülbül ve Hüseyin Yıldız, CHP İl Başkanı Ali Çankır, İYİ Parti İl Başkanı Süleyman Demirci, belediye başkanları, CHP ve İYİ Parti ilçe başkanları ile çok sayıda davetli katıldı.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi