Efeler Gazetesi

AYDINKENT KOLEJİ’NDEN PİSOGAR MATEMATİK KÜTÜPHANESİ

AYDINKENT KOLEJİ’NDEN PİSOGAR MATEMATİK KÜTÜPHANESİ
02 Nisan 2022 - 23:30

Milli Eğitim Bakanlığı’nın matematik dersinin öğrenimini günlük yaşam becerilerine uyarlayarak hem öğrenimini kolaylaştıracak hem de öğrencilerin bu dersi küçük yaştan itibaren sevmelerini sağlamak için başlattığı matematik seferberliğine ilk desteği veren Aydın Kent Koleji, Pisagor Matematik Kütüphanesi’ni Aydınlı öğrencilerin ve bireylerin hizmetine açtı.

Aydınkent Koleji’nin Pisagor Matematik Kütüphanesi, önceki gün görkemli bir şekilde düzenlenen törenle hizmete açıldı. Açılış törenine, İYİ Parti Aydın İl Başkanı Recep Taner, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürü Hakan Özcan, Şube Müdürleri, diğer özel okulların yöneticileri ve çok sayıda eğitimci ile davetliler katıldı.

“SEFERBERLİK ÇAĞRISINA İLK CEVABI VERİYORUZ”

Törenin açılış konuşmasını yapan Aydınkent Koleji Genel Koordinatörü Metin Akyol, matematiğin önemine vurgu yaptı. Akyol, “21.yüzyıl eğitim becerileri açıklandığında en büyük sorunun matematik olduğu gözlemlenmiştir. Çünkü yeni dünyada dijital yeniliklerle birlikte algoritmayı ancak muhakeme ve analiz yapan beyinler ortaya koyabilirler. Dolayısıyla ilk önce sayın Milli Eğitim Bakanımız 9 Mart’ta matematik seferberliği başlattılar. TÜBİTAK ve üniversitelerle bu çalışma bugünde sürmektedir. Artık 21. Yüzyılda dijital becerilere, yani muhakeme ve analize bilgisi olmayanların var olamayacağını toplum gözlemlemiş oluyoruz. Bugün biz kendimiz ve kurumumuz adına onurlu ve gururluyuz. Milli Eğitim Bakanımızın başlatmış olduğu matematik seferberliği çağrısına, Türkiye genelinden ilk cevabı veriyoruz. Bugün Pisagor Matematik Kütüphanemizi açarak gerekli desteği vermiş oluyoruz. İnşallah tüm öğrencilerimize, Aydın’ımıza ve tüm ülkemize hayırlı uğurlu olsun. Elbette daha iyileri, daha geliştirilmiş halleri de yapılacaktır. Biz sadece öncü olmak istedik. Biz Anadolu’dan bir çoban ateşi yakmak istedik. 21. Yüzyılın Türkiye’sinde daha büyük dijital yazılımcılar çıksın diye” dedi.

“DÜNYA ÇOK DEĞİŞTİ, BİLGİ TOPLUMUNA GEÇİLDİ”

Dünyanın çok değiştiğini ve bilgi toplumuna geçildiğini söyleyen Aydınkent Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Kalay: “Biz öncelikle olaya dünyanın genel gidişatını göz önüne aldığımızda çok daha farklı durumlarla karşılaştığımızı görüyoruz. Dünya çok değişti, bilgi toplumuna geçti. Dolayısıyla bizim ülkemizin de özellikle bu konuda geri kalmaması için belli çabaların gösterilmesi gerektiğini ve farklı şeyler yapılmasını düşünüyorduk. Ben bir matematik öğretmeniyim ve yıllardır matematik anlatırım ama hep farklı bir sistem olması gerektiğini düşünmüşümdür. Ezber yöntem ile bir yere varılamayacağını, insanların çok boyutlu düşünemeyeceğini söylemişizdir. Ülkemizin gelişebilmesi için özellikle matematiğin çok önemli olduğunu, matematiğin bir düşünce tarzı olduğunu yalnızca semboller değil ve herkesin bu mantıkla hareket etmesi gerektiğini biliyoruz. Bu hangi meslek olursa olsun başarı için matematiksel düşünce becerilerin sahip olunması gerektiğine inanıyoruz” dedi.

“OKUYARAK DEĞİL DOKUNARAK ÖĞRENMELERİNİ SAĞLIYORUZ”

Toplumda da çok boyutlu düşünen öğrencilere ve bireylere ihtiyaç olduğunu altını çizen Kalay; “ Bizler bu proje için yaklaşık 2 yıldır çalışıyoruz ama son 6 aydır düşünceden somuta dönüştürmeye başladık. Bu uygulamayla matematik kütüphanesi oluşturduk. Buradaki amacımız, öğrencilerin sadece okuyarak değil, dokunarak da öğrenmelerini sağlamak. Görsel bir şekilde öğrenmelerini sağlamak. Bunun için çok büyük bir çaba gösterildi ve Bakanımızın açıklamalarıyla doğru yolda olduğumuzu, gerekenin de bu olduğunu görmüş olduk. Bunun için büyük emek ve çaba harcandı. Aydın’ımıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Fakat tüm öğrencilerimizin bu kütüphanemizi gelip görmelerini rica ediyoruz. Çünkü bir birey yetiştirmek tüm toplum için çok çok önemli diye düşünüyorum. Emeği geçen tüm arkadaşlara ve katılımlarınız için hepinize teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

“MATEMATİK BİLİMİN ASIL TEMENİ”

Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan ise: “Çok anlamlı bir hususta gayret gösterdiklerinde ve çabalarından dolayı çok teşekkür ederim. Matematik gerçekten zor. İnsanların sabırla, emekle çabayla bilimle hareket etmesi gerekiyor. Zira ben Üniversite sınavını kazandığımda sıfır matematikle kazandım. Onun açığını kapatabilmek için inanılmaz derecede sosyal çalıştım. Hiç teneffüslerde bile boş geçmedim. Biraz matematikle ilgimiz mi olsaydı ya da biraz çabamız mı olsaydı herhâlde hayatımızda daha konforlu saatler oluşurdu. Ama şimdi kendi evlatlarımızda olsun, gördüğüm herkes bunu söylüyor. Matematik biliminin asıl temeli, matematiksiz bilim yapmak sayısal bilimleri yapmak mümkün değil. Sözel bilimlerde de mutlaka sayısal değerlendirmeler, istatistik değerlendirmeler oluyor. O nedenle çok elzem ve ehemmiyetli bir meseleye parmak bastıkları ve çözüme ulaştırdıklarından dolayı kıymetli hocalarıma çok teşekkür ediyorum hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Konuşmaların ardından Pisagor Matematik Kütüphanesi’nin açılışı gerçekleştirildi. Davetliler kütüphaneyi gezerken, yeni sistem matematik yöntemleri hakkında bilgi edindi. Kurumun öğretmenleri tarafından yeni nesil matematik işlemleri davetlilere uygulamalı olarak anlatıldı.  SEÇİL – SEMİH BAŞKAR

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi