Efeler Gazetesi

Aydın’da 1 milyon 677 bin 709 adet ücretsiz ders kitabı dağıtıldı

Aydın’da 1 milyon 677 bin 709 adet ücretsiz ders kitabı dağıtıldı
05 Ekim 2023 - 16:07

Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü 2023-2024 eğitim öğretim yılının ilk haftasında ildeki öğrencilere 1 milyon 677 bin 709 adet ücretsiz ders kitabıyla 235 bin 34 adet kaynak kitabı ücretsiz olarak dağıttı.

 

Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğünce 2023-2024 eğitim öğretim yılı için ilde öğrenim gören tüm öğrencilere ders zilinin çaldığı ilk hafta 1 milyon 677 bin 709 adet ücretsiz ders kitabı dağıtımı yapıldı. Ayrıca 8 ve 12. sınıflara yönelik sınav hazırlıkları kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan 235 bin 34 adet kaynak kitap da öğrencilere yine ücretsiz olarak verildi.

Konuyla ilgili hassasiyetine ilişkin açıklama yapan Aydın İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, “Bakanlığımızın öğrencilerimizin istifadesi için ücretsiz olarak sunduğu ders ve kaynak kitapları, onların eğitiminde tüm gereksinimleri karşılayacak düzeydedir. Bu çalışma, çocuklarımızın başka kaynaklara yönelmelerini ve ailelerimizin maddi külfete girmelerini önlemekte; öğretmenlerimizin ortak paydada buluşarak bilgilerini aktarabilmelerine olanak sağlamaktadır” dedi.

EBA VURGUSUNDA BULUNULDU

Ayrıca konuya yönelik Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Milli Eğitim Bakanlığı Ders Kitapları ve Eğitim Araçları Yönetmeliği ile bakanlığımızın 21 Eylül 2023 tarihli ve 84742588 sayılı yazısı gereğince Bakanlığımıza bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında okutulmak üzere Bakanlıkça temin edilecek ders kitabı ve diğer eğitim araç-gereçlerinin niteliklerinin Türk milli eğitiminin genel amaç ve temel İlkelerine uygun olarak belirlenmesi, değerlendirilmesi, kabulü, uygunluk süresi, ilanı, yayımlanması ve dağıtımına ilişkin hususlar yer almakta ve Müdürlüğümüz tarafından bu doğrultuda iş ve işlemler yürütülmektedir. Öğrencilerimizin günümüz iletişim çağında dijital ortam üzerinden kolayca erişim sağlayabilmelerine olanak tanıyan; öğretim programlarında yer alan kazanımları destekleyecek mahiyette Bakanlığımız ilgili birimlerince yaş/sınıf seviyesine uygun olarak hazırlanan yardımcı kaynaklar ve elektronik eğitim içerikleri de ayrıca https://www.eba.gov.tr adresinden temin edilebilmektedir” denildi.

“ÖĞRENCİLER EK KAYNAK KİTAP ALMAYA MECBUR BIRAKILAMAZ”

Milli Eğitim Bakanlığı Ders Kitapları ve Eğitim Araçları Yönetmeliğinde “Öğrencilere Aldırılamayacak Kitaplar” başlığı altındaki 32. maddede “Bakanlık tarafından belirlenmeyen ders kitapları ile okutulacak diğer eğitim araçları öğrencilere aldırılamaz” hükmünün hatırlatıldığı açıklamada, “Bu hükme göre Bakanlığımıza bağlı okullarda öğrenim gören öğrenciler herhangi bir ek kaynak kitap almaya mecbur bırakılamaz. Milli Eğitim Bakanlığımızın, velilerimize maddi külfet getirmesine neden olabilecek uygulamaların önüne geçmek adına konu hakkındaki hassasiyeti tüm kamuoyu tarafından bilinmektedir. Eğitimde fırsat eşitliğinin gereği olarak her platformda bu hassasiyet gözetilmektedir. Bakanlığımıza bağlı kurumlarda görev yapan öğretmenlerimiz tarafından hazırlanan kaynak kitaplarımız ile birlikte hem üniversite hem de LGS sınavlarına girecek öğrencilerimiz farklı bir ek kaynak kitaba ihtiyaç duymadan sınavlara hazırlanabileceklerdir” ifadelerine yer verildi.

“DAİMA GÖREVİMİZİN BAŞINDAYIZ”

Yapılan açıklama şu ifadelerle noktalandı; “Milli Eğitim Bakanlığı Ders Kitapları ve Eğitim Araçları Yönetmeliğinde açıkça belirtildiği üzere ilimizde yer alan okullarda ek kaynak kitap alımına dair velilere yönelik maddi külfet oluşturulacak herhangi bir girişimde bulunulamaz. Bu konuda Bakanlığımızın kesin hükmü bulunmakta olup Müdürlüğümüzce öğrenci ve velilerimizin mağduriyet yaşamamaları adına her türlü önlem alınmaktadır. Çocuklarımızın eğitime erişim olanaklarının her şeyden önce geldiğinin bilinciyle; kaliteli, adil ve şeffaf bir yönetim anlayışı çerçevesinde Bakanlığımızın hükümleri doğrultusunda başka hiçbir kaynak kitap ve materyale ihtiyaç duyulmaksızın eğitim öğretim faaliyetlerinin yürütülmesi noktasında gayretlerimizin tüm kamuoyu tarafından bilinmesini arzu etmekteyiz. Ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarabilecek yegane güç çocuklarımızın alacakları kaliteli eğitimden gelecek olup, öğrencilerimizin her alanda her zaman ve her şartta destekçisi olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz daima görevinin başındadır”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi