Efeler Gazetesi

Atatürk’ün Aydın’a geliş yıldönümü kutlandı

Atatürk’ün Aydın’a geliş yıldönümü kutlandı
03 Şubat 2021 - 22:57

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Aydın’a gelişinin 90’ıncı yıldönümü nedeniyle Valilik önünde tören düzenlendi. Protokol, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Aydın’a gelişinin 90’ıncı yıldönümü nedeniyle Aydın Valiliği önündeki alanda tören düzenlendi. Vali Hüseyin Aksoy, Garnizon Komutanı Albay Feramis Duran ve Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başlayan tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

Günün anlam ve önemine ilişkin konuşan Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Fen – Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Ayten Can, “Vatanını, milletini seven, kahraman bir asker, ileri görüşlü bir devlet adamı, devrimci bir lider olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, milli mücadelenin kazanılması ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasından sonra halkın durumunu yerinde görmek, devrimlerin yarattığı etkileri değerlendirmek amacıyla yurt gezilerine çıkmıştır. Türk’ün yurdu Anadolu’nun doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine 52 il merkezi ve ilçelerini ziyaret eden Atatürk, 1924, 1930, 1931 ve 1937 yıllarında Aydın ili ve ilçelerine de gelmiştir. Bugün burada toplanma sebebimiz olan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 3 Şubat 1931 tarihinde Aydın ve Nazilli’ye yaptığı ziyaretlerdir” dedi.

“ÇAĞDAŞ MEDENİYETİ HEDEFLEDİ”

“Bu tarihlerde özel treniyle Aydın’a gelen Atatürk, kentte incelemelerde bulunmuştur. Geceyi trende geçirdikten sonra 4 Şubat 1931’de Nazilli’ye gitmiştir. Atatürk’ün Aydın ve Nazilli’ye son ziyareti ise Ege manevralarını izlemek için geldiğinde olmuştur” bilgisini veren Can, “Atatürk’ün 9 Ekim 1937’de Nazilli Basma Fabrikası’nı açmak için Aydın’a geldiğini anımsatan Can, “Sanayileşme hamlelerinin ilk örneklerinden Sümerbank, sadece bir fabrika değil, kültür, eğitim ve sağlık merkezidir. Bütün devrimlerini çağdaş medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmak için gerçekleştiren Atatürk, bunun için sağlam ve sağlıklı bireyler yetişmesini hedeflemiştir. Bu kapsamda Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı kurulmuştur” görüşlerini aktardı.

“DEVLET POLİTİKASI OLARAK BENİMSEDİ”

Atatürk’ün halk sağlığını bir devlet politikası olarak benimsediğine dikkati çeken Can, “Bugün geldiğimiz noktada Türk sağlık sistemi çok önemli yollar kat etmiştir. Özellikle son bir yıldır bütün dünyayı etkisi altına alan Kovid – 19 salgını, Atatürk’ün Türkiye’de uygulamaya konması için çaba gösterdiği önleyici ve koruyucu sağlık sisteminin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlamamızı sağladı” diye konuştu.

Törene, AK Parti Aydın milletvekilleri Metin Yavuz ve Rıza Posacı, ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, Efeler Kaymakamı Cemal Şahin, Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, siyasi parti temsilcileri ile kurum müdürleri de katıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi