Efeler Gazetesi

AKDENİZ FOKU DİYE GİTTİLER SIĞIR ÇIKTI!

AKDENİZ FOKU DİYE GİTTİLER SIĞIR ÇIKTI!
09 Şubat 2021 - 16:19

Kuşadası’nda vatandaşlardan kıyıya bir Akdeniz Fokunun vurduğu ihbarı alan Eko Sistemi Koruma ve Doğa Severler Derneği (EKODOSD) ekibi, nesilleri tehlike altında bulunan Akdeniz Fokuna müdahale etmek için olay yerine gittiğimizde çok şaşırdı. Denizde hareketsiz duran hayvanın bir Akdeniz Foku değil, büyükbaş hayvan sığır olduğunu tespit etti. Eko Sistemi Koruma ve Doğa Severler Derneği Başkanı Bahattin Sürücü, “Bu hayvanın denizde olması bize çok ilginç geldi” dedi.

Dört ayağı da bağlı olan sığırın uzunca bir süre denizde kaldığından bir kaza sonucu mu yoksa kasten mi öldüğü anlaşılaması için çalışma başlatıldı.

Kuşadası Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nden yardım istediklerini belirten Başkan Sürücü; “Ölen hayvan kepçeyle kıyıya alındığında bir kez daha şaşırdık. Hayvanın bir hastalıktan dolayı suya atılmadığını anladık. Çünkü hayvanın dört ayağı, bu işi bilen kişiler tarafından muntazam bir şekilde bağlandığını ve boğazının kesildiğini gördük. Hayvan besleyenlerle görüştüğümüzde; muhtemelen bu hayvanın çalındığı, kesildiği ve işlem sırasında görüldükleri ya da hayvanı araçla götürürken yolda arama olduğundan dolayı, hayvanın dereye atıldığı şeklinde yorum getirdiler. Her hayvanın kulağına Tarım Müdürlükleri tarafından kime ait olduğunu gösteren numaralı küpe takılıyor. Ancak bu hayvan kime ait olduğu bilinmesin diye küpesiyle birlikte kulağının kesildiğini gördük. Belki hayvanı çalınmış bir vatandaş müracaat edebilir diye ilgili kurumlara da bilgi verdik. Bu olay diğerlerinden farklı olsa da, sonuçta ölen hayvanlar ne yazık ki akarsulara atılmakta ve bugün olduğu gibi denize kadar ulaştığı da görülmektedir. Ölen hayvanlar bakteri ve mikrop taşımakta bu da halk sağlığını yakından ilgilendirmektedir. Ölen hayvanlar arasında şarbonlu, tüberkülozlu olanlar olabilir.  Başta insan sağlığı için, diğer hayvanlar ve çevre için, bu tür hayvanlar akarsulara atılmamalı, derin bir çukur kazılarak, üzeri sönmemiş kireç dökülerek gömülmelidir. Denizden çıkarılan sığırın, belediye tarafından açılacak bir çukura, üzeri kireç dökülerek gömülmesi sağlanacaktır” dedi. SEMİH BAŞKAR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi