Efeler Gazetesi

27 Nisan 2021 - 10:32

Germencik Belediyesi’nde mülkiye müfettişi önceki döneme ait ilk incelemelerini tamamladı.

Önceki dönem Germencik Belediye Başkanı Ümmet Akın’ın ihalelerde usulsüzlükten tut, mahkeme kararlarını görmezden gelerek keyfi uygulamaları yüzünden sadece 2 dosyadan belediyeyi 1 milyon TL’ zarara uğrattığı tespit edildi.

Açık, şeffaf ve israfın olmadığı bir mali düzen kurduklarını sıklıkla dile getiren ve ilk etapta geçmişe ait ödeme ve giderleri mercek altına alan Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş, Ümmet Akın dönemine ait usulsüzlük olduğunu tespit ettikleri dosyaları Cumhuriyet savcılığına bildirerek suç duyurusunda bulunmuştu.

“KENT MEYDANI’NDA USULSÜZLÜK”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun imzasıyla bir süredir Germencik Belediyesinde bulunan ve önceki dönem Germencik Belediye Başkanı Ümmet Akın’ın görev yaptığı yıllara ait dosyaları inceleyen Mülkiye Müfettişi ilk incelemelerini tamamladı. Yapılan ilk incelemeler sonucunda bekleyen dosyaların içerisinde Ümmet Akın’a ilk etapta sadece 2 dosyadan 1 milyon TL kamu zararı çıktı. Akın tarafından 2016 – 2017 yılı Kent Meydanı Yapım İşi ihalesi kapsamında usulsüzlük tespit eden Mülkiye Müfettişi, yapılan işlemlerin mevzuata aykırı bir şekilde yapıldığını ve belediyenin kamu zararına uğratıldığını yönünde rapor hazırladı.

İŞTEN ÇIKARMA, USULSÜZLÜK VE KEYFİ UYGULAMA

Ayrıca Akın döneminde sözleşmeli bir personelin mevzuata aykırı bir şekilde sözleşmesinin feshedilmesi konusunda da usulsüzlük tespit eden müfettiş, raporunda personel lehinde işe iade hükmü veren Bölge İdare Mahkemesi ve Danıştay Mahkemesi kararlarını keyfi olarak uygulamamasından doğan idari para cezası ile SGK’dan gelen cezaların da kamu zararına yol açtığını ifade etti. İlk denetim sonrasında oluşturulan raporun belediyeye tebliğ edildiği ifade edilirken yargı sürecinin etkilenmemesi için incelemeler tamamlandıkça kamuoyuna bilgilendirmelerin yapılacağı öğrenildi.

CUMHURİYET SAVCILIĞINDA AKIN DÖNEMİNE AİT DOSYALAR VAR

Bahse konu diğer dosyaların ilerleyen süreçte incelenmesi için Valiliğe bildirileceği öğrenildi. Tespit edilen dosyaların incelenmesi için İçişleri Bakanlığı’nın onayıyla müfettiş görevlendirmesi bekleniyor. SEMİH BAŞKAR

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi