Efeler Gazetesi

Yeneroğlu: “Milleti yoksulluğa, sefalete ve adaletsizliğe terk eden bir iktidar anlayışıyla karşı karşıyayız”

Yeneroğlu: “Milleti yoksulluğa, sefalete ve adaletsizliğe terk eden bir iktidar anlayışıyla karşı karşıyayız”
30 Mayıs 2022 - 18:28

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı, İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, iktidarın milleti bilinçli bir şekilde yoksulluğa terk ettiğini ileri sürerek, “Ülkemizde anayasal düzen dışında ülkeyi yönetmekte ısrarlı olan, adeta kendi milletine savaş açmış, milletini bilinçli ve kasıtlı bir şekilde yoksulluğa, sefalete ve adaletsizliğe terk eden bir iktidar anlayışıyla karşı karşıyayız”dedi.

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı, İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, siyasî iktidarın milleti bilinçli bir şekilde yoksulluğa terk ettiğini ileri sürdü. 2023 seçimlerinin önemine değinen Yeneroğlu, “2023 seçimlerine giden bu yolda bütün millet seferber olmak zorunda” dedi.
Aydın temasları kapsamında Menderes Park’taki kahvaltılı toplantıda basın mensuplarıyla bir araya gelen Yeneroğlu, milletin ciddi sıkıntılarla karşı karşıya olduğunu belirterek, “Korkunç bir hayat pahalılığı, akşama doğru pazar yerlerine baktığımız zaman halkımızın ne kadar büyük bir sefalet içinde olduğunu görüyoruz. Hangi alana bakarsak aynı enkazla karşı karşıyayız. Bugün ekonominin hangi boyutunu değerlendirelim? Türkiye’de yaşamak istemeyen Türkiye’nin geleceğinde kendisini görmeyen, bir an önce yurt dışına çıkmak isteyen, gençlerinin çoğunluğunun bu hayalle yaşadığı Türkiye fotoğrafıyla karşı karşıyayız. Herhalde bir millet için bundan daha acı bir tablo olamaz. Bunun ötesinde adaletsizliklerin çok sıradanlaştığı, hukuka uygun bir tutum olduğu takdirde bunun dikkat çektiği bir adaletsiz sistemle karşı karşıyayız. Gerçekten bunların her birisinin sebebi, ülkemizde anayasal düzen dışında ülkeyi yönetmekte ısrarlı olan, adeta kendi milletine savaş açmış, milletini bilinçli ve kasıtlı bir şekilde yoksulluğa, sefalete ve adaletsizliğe terk eden bir iktidar anlayışıyla karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.
‘AVRUPA BİRLİĞİ HEDEFİ’ VURGUSU
Ülkenin temel sorunlarına çözüm üretilemediğini aksine var olan sorunların derinleşip, yeni sorunların ortaya çıktığını kaydeden Yeneroğlu, şöyle devam etti: “Maalesef güç sarhoşluğu öyle bir noktaya geldi ki, eğer iktidarı terk edersek hukuka tabi olma gibi bir durumla karşı karşıya oluruz endişesi içinde o perişan ettikleri, adeta tersyüz ettikleri hukuk sistemine tabi oluruz endişesi içinde kötülüklerini sürdürme gayreti içindeler. 2023 seçimleri eğer zamanında olacaksa gerçekten Türkiye için hayati öneme sahip. Elbette her seçimle ilgili bu söylenir ama bütün milletimiz takdir edecektir ki, 2023 seçimleri Türkiye için bir yol ayrımı. Hep birlikte, millet olarak şuna karar vereceğiz: Türkiye’nin ciddi manada ezilmiş demokrasisi, bugün ileri derecede uygulanan otokratik sistem, daha despotik sisteme mi evrilecek? Bu mu kurumsallaşacak? Yoksa tahrip olan devlet sistemini tekrar restore edecek bir noktaya ülkemizi taşıyabilecek miyiz? Önümüzdeki seçimlerde Türkiye ya sefaletin iyice kurumsallaşmasına karar verecek veya Avrupa Birliği hedefi doğrultusunda ülkemizin tekrar, her bir vatandaşımızın huzur içinde geleceğini kurabileceği, müreffeh bir Türkiye ümidiyle, yurt dışına giden gençlerimizin Türkiye’ye dönüş planları yapabileceği bir ülke mi yakalayacağız.”
“KAVGA EDEREK ÜLKE YÖNETİLMEZ”
AK Parti’nin 3 Kasım 2002 seçimleri öncesindeki yasaklar, yoksulluk ve yolsuzlukla mücadele vaadini anımsatan Yeneroğlu, “Bugün ülkemiz yasaklar, yoksulluklar ve yolsuzluklar ülkesi oldu. Bugün artık özgürlüklerin esamesi okunmuyor ülkemizde. Toplantı ve gösteri yürüyüşü özgürlüğü adeta yok. Sadece son birkaç haftadır valilerin yaptıkları açıklamalara bakın. Tamamen anayasaya aykırı ve hukuksuz bir biçimde toplantı ve gösterileri kategorik olarak her yerde engellemeleri bile ülkemizin anayasal düzen dışında yönetilmeye çalışıldığını ortaya koyuyor. Yönetilmeye çalışıldığını özellikle ortaya koyuyorum. Çünkü yönetemiyorlar. Kötülükle, millete efendilik yaparak, milletle kavga ederek, milletin lokmasını adeta ağzından çalarak ülke yönetilmez” sözlerine yer verdi.
İlerleyen süreçte yasak, baskı ve sindirmelerin devam edeceğini iddia eden Yeneroğlu, “Ama milletimiz şunu gördü: korkmanın anlamı yok. Bir taraftan ümidi yeşertmemiz, diğer taraftan demokrasiye ve hukuk devletine sahip çıkmamız lazım. Bu ülkenin başka şansı yok. Hele içinde bulunduğumuz coğrafyada komşularımızın haline baktığımızda bunun çok bilincindeyiz. 2023 seçimleri ülke için hayati. 2023 seçimlerine giden yolda bütün millet seferber olmak zorunda” değerlendirmesinde bulundu.
“DEVA’NIN AYAK SESLERİ DUYULDU”
Yeneroğlu, partisinin ülkenin temel sorunlarına karşı hazırladığı eylem planlarından da söz etti.
DEVA Partisi Aydın İl Başkanı Meltem Gürler de partisinin ilk mitingini 21 Mayıs’ta Gaziantep’te gerçekleştirdiğini hatırlatarak, “Son dönemde kurulan partiler arasında bir ilk. Miting yapmak da kendine güven işaretidir. Gaziantep gibi iktidar partisinin kalesi olan bir ilde alnımızın akıyla çok güzel bir miting gerçekleştirdik. DEVA’nın ayak sesleri net bir şekilde duyulduğu bir miting oldu” diye konuştu.
Toplantıya DEVA Partisi Efeler İlçe Başkanı Mehmet Karakavukoğlu ile parti yöneticileri de katıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi