Efeler Gazetesi

VALİ KÖŞGER: “BEKÇİLER MAHALLENİN GÖZÜ KULAĞIDIR”

VALİ KÖŞGER: “BEKÇİLER MAHALLENİN GÖZÜ KULAĞIDIR”
22 Şubat 2019 - 18:31

Aydın Polis Meslek Eğitim Merkezi’nde (POMEM) eğitim alan 497 çarşı ve mahalle bekçisi eğitimlerini tamamlayarak yemin etti.
Bekçilerin millete hizmeti düstur edinmesi gerektiğinin altını çizen Köşger, “Her daim dürüst olmalı, doğruluktan ayrılmamalısınız. Mesleğinizin özünde vatan sevgisi, insan sevgisi, merhamet, adalet, kötülükle mücadele olduğunu asla unutmamalısınız. bilmelisiniz ki bekçiler mahallenin gözü ve kulağıdır”dedi.

Yurdun 71 ilinden gelen 497 çarşı ve mahalle bekçisi adayı Aydın POMEM’de eğitimlerini tamamlayarak yemin etti. 

Aydın POMEM’de Birinci Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçileri Sertifika ve Yemin Töreni düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, “Son 15 yılda devletimizin güvenlik alanlarında gerçekleştirdiği değişim ve dönüşümle birlikte emniyet müdürlerimizin beşeri kabiliyetlerinin artırılması amacıyla önemli çalışmalar yapıldı ve yapılmaya da devam edilmektedir. bu çalışmaların son halkası Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları, bakanlığımızın çalışmaları neticesinde emniyet teşkilatımızın bilgisinde çarşı ve mahalle bekçiliği kurumunun yeniden icra edilmesi ki bugün bu çalışmaların neticesi olan ürünlerin, evlatlarımızın mezuniyetini kutlamak için burada toplanmış bulunuyoruz. bu kapsamda 71 ilimizden gelip burada eğitim gören 497 çarşı ve mahalle bekçimiz bugün düzenlediğimiz törenle atanmış oldukları illerde görevlerine başlayacaktır” dedi. 

“BEKÇİLER MAHALLENİN GÖZÜ KULAĞIDIR” 

Bekçilerin millete hizmeti düstur edinmesi gerektiğinin altını çizen Köşger, “Her daim dürüst olmalı, doğruluktan ayrılmamalısınız. Mesleğinizin özünde vatan sevgisi, insan sevgisi, merhamet, adalet, kötülükle mücadele olduğunu asla unutmamalısınız. bilmelisiniz ki bekçiler mahallenin gözü ve kulağıdır. görev yapacağınız mahalleyi, sokağı, caddeyi karış karış bilmeli, tanımalısınız. bunun için de mahalle muhtarınız, mahalle esnafınız ile irtibat halinde olmalısınız. Mahallenin huzurunu bozanları muhtarlarınız ve emniyet güçleri ile iş birliği içerisinde yetkili birimlere teslim etmelisiniz” diye konuştu. 

“İnsanımız bizim en değerli varlığımızdır” diyen Köşger, “Biliniz ki, bu aziz milletin evlatları bugünden sonra sizlere emanettir. bu emaneti canınız pahasına korumak ise sizlerin asli görevlerinizdir. bugünkü duruşunuzu bozmadan yolunuza devam ederseniz bu millet istikbalini arşa yükseltecek ve siz çok daha güzel yerlere geleceksiniz” görüşlerini aktardı. 

“MAHALLE YAŞANTISININ BİR PARÇASI” 

Aydın POMEM Müdürü Şinasi Dur da, yaptığı konuşmada, 71 ilden Aydın’a çarşı ve mahalle bekçiliği eğitimi almak için gelen 497 bekçinin gece gündüz demeden eğitim aldığını ve sertifika almaya hak kazandığını ifade etti. Geçmişte, mahalle yaşantısının bir parçası olan bekçilerin mahallenin huzur ve güvenliğinin teminatı olduğuna dikkati çeken Dur, “Her zaman cesaretli ve kuvvetli insanlardan seçilip mahalle halkına ‘ben buradayım, siz rahat uyuyun’ manasına gelen düdüklerini öttürürler, gecenin sessizliğinde öttürülen düdük sesleri asayiş berkemal anlamına gelirdi. Ülkemizde 2000’li yıllardan sonra uluslararasındaki ekonomik gelişmeler toplumsal değişmeler ve sosyal etkinin de yönlendirmesiyle gelişmiş ülkelerin güvenlik hizmetlerine benzer güvenlik kurumları ve özel güvenlik teşkilat yapıları oluşturulmuş ve bekçilik kavramı ülkemiz güvenlik yapısı içerisinde kesintiye uğramadan varlığını devam ettirmek üzere tekrar hayata geçirilmiştir” dedi. 

Bekçilerin yakınlarına “evlatlarınızla ne kadar gurur duysanız azdır” diye seslenen Dur, bekçilere görev hayatlarında başarılar diledi. 

Konuşmaların ardından yemin törenine geçildi. Yemin esnasında bazı ailelerin duygulu anlar yaşadığı görüldü. Törene, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanvekili Evrim Karakoz, Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, Aydın İl Emniyet Müdürü Dr. Rahmi Baştuğ, Aydın İl Jandarma Komutan Yardımcısı Albay Orhan Yurdakul da katıldı. HABER MERKEZİ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi