Efeler Gazetesi

Vali Aksoy: “Bağımlılıkla mücadele önceliklerimiz arasında”

Vali Aksoy: “Bağımlılıkla mücadele önceliklerimiz arasında”
03 Şubat 2022 - 10:08

Okul güvenliği ve uyuşturucu madde bağımlılığıyla mücadele konulu toplantıda konuşan Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, “Bağımlılıkla mücadele en öncelikli konularımız arasında yer alıyor” diyerek, bütün kişi ve kurumlara önemli sorumluluk düştüğünün altını çizdi.

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, Aydın Ticaret Odası’nda (AYTO) düzenlenen okul güvenliği ve uyuşturucu madde bağımlılığıyla mücadele konulu toplantıdaki konuşmasında, bağımlılıkla mücadelenin en öncelikli gündemleri arasında yer aldığını vurguladı.
Çocukların eğitimlerini güvenli şekilde almaları bakımından ilgili kurum ve kuruluşlarca birçok çalışma yürütüldüğüne işaret ederek, “Çocuklarımızın eğitimlerini güvenli şekilde almaları bakımından ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından birçok çalışma yürütülüyor. Aydın il genelinde 852 okul ve 185 bin 553 öğrencimiz eğitim öğretime devam ediyor. Okullarımızda güvenlik ortamının sağlanması için koruyucu ve önleyici tedbirler bakımından birçok çalışma ortaya konuyor. Hassas okullarımız belirlenerek bu okullardaki güvenlik önlemlerinin daha üst seviyeye alınmasıyla ilgili emniyet ve jandarma teşkilatımız okullarımızla iş birliği içerisinde bu çalışmaları sürdürüyor. Mevcut okullardaki güvenlik unsurlarını gerektirecek eksikliklerin tespit ediliyor. Okul servislerinde ve kantinlerde de denetimler sürüyor” dedi.
“SOKAKLAR, ÇOCUKLAR İÇİN RİSKLİ”
Valilikçe alınan kararları anımsatan Aksoy, şöyle devam etti: “Bunlardan biri de özellikle çocukların eğitim noktasında eksik kalmaması, okullu olan çocuğun farklı alanlarda olmasının önüne geçmesi bakımından Aydın ilinde çok yaygın olmamakla birlikte sokakta çalışan ve dilenen çocuklarla ilgili bir yasaklama kararı aldık. Burada temel amacımız sokakta çalışan ve dilenen bir çocuğun olduğunda bunu ilk olarak güvenlik birimlerimizle birlikte aile ve sosyal hizmetler uzmanlarımız tespit ediyor alıyor ve ailesine teslim ediyoruz. Ailesine de bizim bu yönde bir kararımızın olduğunu bunun da ihlal edildiğini belirtiyoruz. İkinci kez çocuğu sokakta görürsek bu defa aileye idari para cezası uyguluyoruz. Adli anlamda da suç söz konusuysa da aile hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz. Sokaklar çocuklar için tehlikeli ve riskli. Çocukların sokakta olmasını arzu etmiyoruz. Tabii konuyu sadece bununla bırakmıyoruz. Okul çağında olup, okula devam etmeyen bir çocuksa eğer bu, okula alınması için ilgili birimlerimiz çeşitli çalışmalar sürdürüyor. Eğitim konusunda karar alınıyor. Bir sağlık sorunu varsa, ekonomik anlamda ailenin geçinemeyeceği bir durum varsa biz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla bu ailelere destek oluyoruz. Temel amacımız sokağın risklerinden çocuklarımızı korumak. Daha da önemlisi eğitim çağındaysa ve okulun dışındaysa çocukları okula almak gibi bir amacımız var.”
Valilik olarak kurumların bu yöndeki çalışmalarını desteklediklerini dile getiren Aksoy, “Özellikle çok yaygın olmasa da zaman zaman okullarımızın etrafında eski mezunlar, mahallenin gençleri veya farklı kişi ve gruplar okuldaki öğrencileri rahatsız edebiliyor. Dolayısıyla biz bir valilik emri yayınladık ve dedik ki, okul çevresinde okulun öğrencisi, velisi veya öğretmeni yoksa kişi ve grupların toplanması yasaktır. Böyle bir tespitimiz ortaya çıkıyorsa bu kişilere idari para cezası uyguluyoruz. Çünkü bu çocukların güvenli bir şekilde okula gidip gelmesi, bizim en öncelikli konumuz” diye konuştu.
“OKULA DEVAMI ÇOK ÖNEMSİYORUZ”
Çocukların okula devamını çok önemsediklerini aktaran Aksoy, şu görüşleri dile getirdi:
“İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzle birlikte devamlılıkla ilgili sürekli takip ediyoruz. Bir çocuğumuz okula kaç gün gitmemiş, 10 gün ve üzeri olanları mercek altına alıyoruz. Bunun nedenlerini sorgulayarak, üzerinde duruyoruz. Çocuk, okulda olması gereken bir saatte, eğer yaptığımız denetimlerde internet kafede buluyorsak, internet kafeye işlem yapıyoruz. Okul saatinde öğrenci okulda, derste olmalı. Bu saatin dışında gitmişse, ailesi de izin vermişse sorun yok ama ders saatinde buna müsaade etmiyoruz, etmeyeceğiz. Çocuklarımızın, gençlerimizin ilk aşamada arkadaş çevresi gibi birtakım değerlendirmelerle sigaraya alışkanlık olarak başlayabilecekleri, okul çevresindeki market, bakkal ve büfelerde tek sigara satışını yasakladık. Bu yönde herhangi bir tespitimiz olduğu takdirde onlarla ilgili de adli ve idari işlemi yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Çocuklarımızın okula güvenli bir şekilde gidip gelmesi için bütün birimlerimizle işbirliği içinde çalışmalarımızı ortaya koyuyoruz.”
“HERKESE SORUMLULUK DÜŞÜYOR”
Vali Aksoy, “Bağımlılıkla mücadele en öncelikli konularımız arasında yer alıyor. İlçelerde kaymakam arkadaşlarımızın koordinasyonunda çalışma grupları var. Bu bakımdan herkese önemli görev ve sorumluluk düşüyor. Bu konudaki çalışmaları sadece güvenlik birimlerimizin uhdesine bırakıp onlardan sonuç beklemek çok doğru değil. Toplumun bütün kesimlerine, herkese görev ve sorumluluk düşüyor. Bununla ilişkili olarak yapacağımız birçok çalışma var” diyerek sözlerini tamamladı.
Vali Aksoy’un hitabının ardından basına kapalı olarak devam eden toplantıya kaymakamlar, kurum müdürleri ile okul yöneticileri de katıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi