Efeler Gazetesi

Ülken: “İlk 10’a girmeyi amaçlıyoruz”

Ülken: “İlk 10’a girmeyi amaçlıyoruz”
05 Temmuz 2022 - 1:09

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nce (TOBB) gerçekleştirilen çalışma kapsamında Aydın, ilde üretilen 582 ürünle ülke 19’unusu oldu. TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve AYTO Başkanı Hakan Ülken, “Amacımız ilk 10’a girmek. Bunun için de gereken neyse oda olarak biz varız” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla tanıtımı yapılan Sanayinin Liderleri Programı kapsamında veri analizi çalışması devam ediyor.
Buna göre TOBB Sanayi Veritabanı’na kayıtlı toplam 3 bin 926 ürün içerisinde illerin üretebildiği ürün sayıları belirlendi. İllerin üretebildikleri ürünlerin çeşitliliğinin göstergesi olan analiz sonucunda 2 bin 621 farklı ürün üretebilme kapasitesiyle İstanbul birinci olurken, 2 bin 300 farklı ürün üretebilme kapasitesiyle İzmir ikinci, bin 954 farklı ürün üretebilme kapasitesiyle Ankara ise üçüncü oldu. Ankara’yı bin 757 farklı ürün üretebilme kapasitesiyle Kocaeli ve bin 598 farklı ürün üretebilme kapasitesiyle Bursa takip etti. Aydın ise üretilen 582 ürünle 19’uncu şehir oldu.
“GEREKEN HER ŞEYİ YAPACAĞIZ”
Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve AYTO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Ülken, “İstanbul, tabii burada birinci. Biz 582 ürün çeşitliliğiyle 19’uncu sıradayız. Bu ürün çeşitliliğimizi ne kadar artırırsak ticaretteki gücümüz, ticaret hacmindeki gücümüz il olarak o kadar artar. Bulunduğumuz seviyeler genelde 23’üncü sıralarda oluyordu birçok parametrede. Burada 19’uncu olmamız kötü değil. Ama daha iyi yerlere getirmek için de oda olarak, il olarak gereken her şeyi yapmaya devam edeceğiz. Amacımız ilk 10’a girmek. Bunun için de gereken neyse oda olarak biz varız” ifadelerini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi
Nethas Bilişim