Efeler Gazetesi

Türkiye seçimini yaptı

Türkiye seçimini yaptı
28 Mayıs 2023 - 22:51

Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçiminde oyların yüzde 52.10’unu alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeniden bu göreve seçildi. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise yüzde 47,90’da kaldı. Aydın’da ise Kılıçdaroğlu yüzde 59,86 ile birinci çıkarken, Erdoğan yüzde 40.14 oranında oy aldı.

Türkiye, 14 Mayıs’ta gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçiminde hiçbir adayın yüzde 50 + 1’i bulamaması üzerine dün ikinci kez sandık başına gitti. Aydın’daki seçmenler de tıpkı yurt genelinde olduğu gibi sabahın erken saatlerinden itibaren oy verme merkezlerine gitti. Oy verme merkezlerinin 14 Mayıs seçimlerine göre daha sakin olduğu gözlenirken, katılım oranının yüzde 85’i aştığı görüldü.

Ülke tarihinde bir ilk olan ikinci tur Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhurbaşkanı ve Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan, Anadolu Ajansı’nın (AA) aktardığı (saat 20.20) itibarıyla verilere göre geçerli oyların yüzde 52,10’unu alarak yarışı önde tamamladı. Erdoğan, 26 milyon 931 bin 201  seçmenin desteğini aldı.

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ise yüzde 47,90 oranında oy aldı. Kılıçdaroğlu, 24 milyon 762 bin 280 seçmenin oyunu aldı.

ÜLKE GENELİNDE ERDOĞAN, AYDIN’DA KILIÇDAROĞLU BİRİNCİ

Aydın’da ise ülke genelindeki tablonun aksine Kılıçdaroğlu, ilk tura göre daha fazla oy alarak yeniden birinci oldu. AA’nın 20.20’de aktardığı verilere göre Kılıçdaroğlu’nun Aydın’daki oy oranı yüzde 59,86 oldu. Bu oran, 448 bin 232 oya karşılık geldi. İlk turda Aydın’da yüzde 38 oy alan Cumhurbaşkanı Erdoğan ise oyunu 2 puanlık artışla yüzde 40.16’ya taşıdı. Aydın’daki seçmenlerden 301 bin 184’ü tercihini Erdoğan’dan yana kullandı.

SEÇİM ZAFERİNİ KUTLADILAR

Kesin olmayan sonuçlara göre seçimi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kazandığının belli olmasının ardından Aydın’daki Cumhur İttifakı taraftarları zafer kutlamaları için meydana akın etti. Abide Kavşağı’nda buluşan Erdoğan destekçileri, marşlar ve meşalelerle seçim zaferini kutladı. Kutlamalara otomobil, minibüs ve kamyonetleriyle katılanlar da araçlarını AK Parti ve MHP bayraklarıyla donattı. Rabia ve bozkurt işareti yapan vatandaşlar,  ‘Recep Tayyip Erdoğan’, ‘Milletin adamı’ sloganları attı.

Yağışlı havaya karşın ilgi gören kutlamalarda trafik durma noktasına geldi. Kutlamalara ilerleyen saatlerde AK Parti milletvekillerinin de arasında olduğu siyasetçiler de katıldı.

17 İLÇEDEN 12’Sİ ‘KILIÇDAROĞLU’ DEDİ

Aydın’ın 17 ilçesinden 12’sinde Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu birinci çıkarken, 5 ilçede Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarışı önde tamamladı. Efeler, Nazilli, Söke, Kuşadası, Didim, Germencik, İncirliova, Çine, Sultanhisar, Kuyucak, Karacasu ve Buharkent, tercihini Kılıçdaroğlu’ndan yana kullanan ilçeler arasında yer aldı.

Bozdoğan, Yenipazar, Köşk, Karpuzlu ve Koçarlı’da ise seçimin galibi Erdoğan oldu. (Yeni Kıroba)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi