Efeler Gazetesi

Tatar: “Bu artçı sarsıntılar uzun süre devam edecektir”

Tatar: “Bu artçı sarsıntılar uzun süre devam edecektir”
06 Şubat 2023 - 14:24

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı(AFAD) Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, meydana gelen depremlerle ilgili son durumu açıkladı.

Tatar’ın konuşmasından bazı satır başları şöyle: “Bu depremin sonrasında ise yine 100’e yakın hatta 100’ün üzerinde 3 tanesi 6.6 büyüklüğünün üzerinde, en büyüğü 6,6 olmak üzere artçı sarsıntılar meydana geldi. Az önce Kahramanmaraş sınırları içerisinde Elbistan merkezli 7.6 büyüklüğünde bir başka deprem meydana geldi. Bunların her ikisi de birbirinden bağımsız birbirini tetikleyen depremler. Bölgede ciddi bir deprem aktivitesi var. Bu artçı sarsıntılar uzun süre devam edecektir. Bu kadar büyük bir ana şoktan son 7.7, 7.6’ya varan büyük ana şoklardan sonra bunun bir altı büyüklüğe kadar yani 6.7, 6.6, 6.5 gibi büyüklüklere kadar artçı sarsıntılar bölgede devam edecektir. Bu artçı sarsıntılar da bu kadar büyüklükteki bir depremden sonra en az bir yıl kadar devam edecektir diye tahmin ediyoruz.

Burada en çok dikkat edilmesi gereken husus, vatandaşlarımızın kesinlikle hasarlı binalara girmemelerini rica ediyoruz. Bu çok önemli çünkü birinci ana şoktan sonra arkasından gelen 6 ve üzeri büyüklükteki, 5 ve üzeri büyüklükteki artçı sarsıntılardan sonra yorulan binalar o depremlerde ayakta kalmış olsa bile sonrasında oluşabilecek 5 ve üzeri büyüklükteki artçı sarsıntılarda zarar görebilir. Vatandaşlarımızdan bilhassa bunu rica ediyoruz. Özellikle hasar görmüş, az hasarlı, orta hasarlı, ağır hasarlı binalarda oturulmaması, uzak durulması ve özellikle de toplanma alanlarında bulunulması ve görevlilerin muhakkak uyarılarını dikkate alarak, bu süreci en doğru şekilde atlatmamız gerekiyor.

Bölgede en son deprem 1114 yılında meydana gelen bir deprem. Dolayısıyla uzun yıllardan bu yana bu bölge bir sismik boşluk olarak direnen bir bölgeydi.

Basın mensuplarından ve vatandaşlarımızdan ricamız burada yaptığımız resmi açıklamaların dışında hiçbir açıklamaya itibar etmemeleri bizim için son derece büyük önem taşıyor.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi
Nethas Bilişim