Efeler Gazetesi

Şoför esnafı çıkmazda

Şoför esnafı çıkmazda
30 Mayıs 2022 - 18:07

Aydın Şoförler Odası Başkanı Semih Özmeriç, akaryakıta ve araç sigortasına ardı ardına gelen zamların şoför esnafını mağdur ettiğini ifade ederek, ticari araçlar için yakıt fiyatının sabitlenmesi çağrısında bulundu.

Aydın Şoförler Odası Başkanı Semih Özmeriç, şoför esnafının öncelikli gündeminin akaryakıt ve sigorta maliyetlerinde her geçen gün yaşanan artış olduğunu dile getirdi.
Gazetemize özel açıklamalarda bulunan Özmeriç, “Şoför esnafının gündeminde akaryakıt maliyetleri ve araçların sigorta maliyetlerinin yüksek olması birinci sırada. Bir de en önemli gündemlerimizden bir tanesi uzun vadeli hesap yapamamamız. Çünkü bu değişken girdilerimiz bizi her gün yeniden hesap yapmak anlamında sıkıntıya sokuyor. Ayrıca biz kamu hizmeti niteliğinde bir görev yaptığımız için fiyat tarifelerimizi Ulaşım Koordinasyon Merkezlerinden (UKOME) almak zorundayız. Yeni fiyat tarifesi, yeni arz – talep dengesini de oluşturuyor. İnsanların toplu taşıma için ayırdığı bütçe var. Eğer bu, kendi bütçelerini aşıyorsa yürümeye varacak alternatiflere kadar gidiyor. Yapmış olduğumuz işte hava şartları bile çok önemli. O yüzden hesap yapmakta zorluk yaşıyoruz. Gerek yerel gerek ulusal düzeydeki toplantılarımızda çözüm üretmeye çalışıyoruz. Bu işi yapıyorsak çözüm önerilerini bilimsel yoldan üretmemiz gerekiyor. Bunları zaman zaman paylaşıyoruz” sözlerine yer verdi.
“HİZMET KALİTEMİZ DÜŞMESİN”
Yetkililerden taleplere değinen Özmeriç, şöyle devam etti: “Talebimiz şu: fiyat tarifelerimiz belirlendiğinde yakıt fiyatlarının sabitlenmesi lazım. En azından sübvanse edilmesi lazım. Yeni fiyat tarifesi oluşuncaya kadar da bunun otomatiğe bağlanması lazım. İhracatı desteklemek için ihracatçılara dolar kurunu sabitleyebiliyorlar. Bize de akaryakıt fiyatlarının bir şekilde sabitlenip – ticari araçlar için söylüyorum – elektronik denetleme sistemleriyle bu gayet kolay. Bir aracın ne kadar kilometre yaptığı ve harcadığı yakıt belli. O yüzden kötü niyetin de önüne geçilebilir. Bu şekilde çalışma yapılması lazım eğer bu enflasyonist ortam devam edecekse… Biz hizmet kalitemizi düşürmek istemiyoruz. Halkımıza da hizmet etmek istiyoruz. Bu bizim en önemli gündem maddemiz.”
“ÇIKMAZIN İÇİNDEYİZ”
Araç sigortalarına her ay zam geldiğine dikkati çeken Özmeriç, “Ama gelirimizi bu oranda yükseltemiyoruz. Bir haksız rekabet ve çıkmazın içindeyiz. O yüzden bu konuda çözüm önerilerimizle ilgili gerek yerelde gerekse de ulusal düzeyde… Önümüzdeki ayın başında Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’nun genel kurulu var. Sorunlarımızı oralarda dile getirip, çözüm önerilerimizi gündeme getireceğiz” diyerek sözlerini tamamladı. YENİ KIROBA

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi