Efeler Gazetesi

Sigara ve alkollü içeceklerde vergiler artırıldı

Sigara ve alkollü içeceklerde vergiler artırıldı
27 Mayıs 2022 - 17:33

Resmi Gazete’de yayınlanan kararnameye göre alkollü içecekler ve tütün ürünleri üzerindeki sabit vergiler artırılıyor. Alkollü içeceklerdeki artış oranı %25 olurken, sigarada %10 oranında artış yapıldı. Alkollü içecekler, tütün ürünleri için sabit vergi tutarları kategorilere göre değişiklik göstermektedir.

Son dönemde cep telefonları, araçlar gibi ÖTV alınan kalemlerde maktu tutarlara ilişkin düzenlemeler dikkat çekiyor. Normalde Ocak – Temmuz ve Temmuz – Aralık dönemlerini içine alacak şekilde yılda iki defa enflasyona göre vergi ayarlaması yapılıyor. ÜFE baz alınarak yapılan bu vergi ayarlaması, yine aynı şekilde yapılsaydı dönemsel olarak %60-65 civarında artış olacaktır. Sigara için yapılan %10’luk, alkollü içecekler için yapılan %25’lik maktu vergi artışı bu oranın çok altında.

Bütçe açısından; geçen senenin Ocak – Nisan dönemi ile bu senenin eşlenik dönemi ilişkilendirildiğinde giderlerin gelirlerden, yüksek vergi performansına rağmen daha fazla artması ve açılan makas ile beraber bozulma görülmektedir. Bu da, senenin genelinde planlananın daha üzerinde bir bütçe açığı ile karşılaşacağımız anlamına geliyor. Enflasyondaki artış, vatandaşın alım gücünü bozarak, tüketimi azaltarak dolaylı vergi gelirlerini olumsuz etkilerden, devletin fiyatları kontrol etme amaçlı KDV gibi vergileri düşürmesi gelir performansını düşürüyor. Bütçe giderleri de başta memur maaşları, SGK primleri, faize endeksli borç stoğu gibi kalemler üzerinden enflasyondan olumsuz etkiliyor. Buna benzer ÖTV artışlarının ve yeni vergisel önlemlerin ilerleyen dönemlerde devamı beklenebilir.

Dolaylı vergilerde artış bütçe gelirlerini artırırken, enflasyonu da artıracaktır. Alkollü içecekler ve tütün ürünleri enflasyon sepetinde %4,31’lik bir ağırlığa sahiptir. Alkollü içecekler ve tütün kaleminin tüm enflasyon sepeti içindeki ağırlığı %4,31. Alkollü içkilere gelen %25’lik, sigaraya gelen %10’luk ÖTV zamlarının ağırlık oranlarına göre enflasyon katkısını hesaplarsak Haziran enflasyonuna direkt etkisi yaklaşık olarak 0,5 puan olacaktır. Dolaylı etkilerde beraber, bu oran artabilecektir. Kaynak: Tera Yatırım

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    (c) 2022- Efeler Gazetesi