Efeler Gazetesi

Sezgin: “Pamuk milli bir meseledir”

Sezgin: “Pamuk milli bir meseledir”
20 Eylül 2022 - 16:31

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, 20 lira olarak açıklanan pamuk alım fiyatının üreticinin beklentisine uymadığını savunarak, “Milli hasılamızın önemli bir parçası olan pamuk milli bir meseledir ve üreticiye bu bakış açısıyla sahip çıkılmalıdır” dedi.

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, pamuk alım fiyatlarına ilişkin açıklamada bulundu.
Ülke ve Aydın’ın sanayi üretimi ve ihracatında anlamlı yeri olan pamukta alım fiyatının 20 lira olarak açıklandığını kaydeden Sezgin, “Açıklanan fiyat, üreticilerin en az 22 TL düzeyindeki beklentisine uymamaktadır; maliyetleri bile ancak karşılayabilen bir fiyattır. Yeni sezon hasadına başlanan şu günlerde üreticinin alım fiyatı beklentileri karşılanmadığı gibi, prim destekleri de 2 yıldır artırılmamıştır. Üreticiler, 1.10 TL olan kilogram başına pamuk priminin, girdi maliyetlerindeki artış da hesaba katılarak en az 3 lira olmasını beklemektedir. Mazot ve gübre desteklerinde yapılan artış da pamuk üreticilerimizin beklentilerini karşılayamamış, ekonomik krizin açtığı derin yaraya merhem olmamıştır” ifadelerine yer verdi.
“ÜRETİCİNİN BEKLENTİSİ EN AZ 22 LİRA”
Özellikle gübre desteğinin maliyet artış eğiliminin oldukça gerisinde kaldığını, üreticiyi ağır maliyetlerin altında ezilmeye terk ettiğini belirten Sezgin, şöyle konuştu:
“Üreticilerin beklentisi, pamuk priminin en az 3 liraya çıkartılması, pamuk alım fiyatının 22 liranın altında olmayacak şekilde revize edilmesi, mazot ve gübre desteklerinin de piyasa koşulları doğrultusunda, daha gerçekçi şekilde belirlenmesidir. Milli hasılamızın önemli bir parçası olan pamuk milli bir meseledir ve üreticiye bu bakış açısıyla sahip çıkılmalıdır.” HABER MERKEZİ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi