Efeler Gazetesi

Sezgin: Bu karardan derhal vazgeçilmeli

Sezgin: Bu karardan derhal vazgeçilmeli
18 Eylül 2022 - 1:34

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Ulusal Süt Konseyi’nin çiğ süt satış fiyatını sabit tutma kararına tepki göstererek, “Bu karardan derhal vazgeçilmeli” çağrısında bulundu

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Ulusal Süt Konseyi’ne çiğ süt satış fiyatını sabit tutma kararından vazgeçmesi çağrısında bulundu.

Sezgin, açıklamasında, “Ulusal Süt Konseyi, Mayıs 2022’de 7,5 lira olarak belirlenen çiğ süt satış fiyatını sabit tutma kararı almıştır. Ulusal Süt Konseyi tarafından çiğ süt satış fiyatının sabit tutulması, esasen ekonomi ve sektör yöneticilerindeki akıl tutulmasının yansımasıdır. Mayıs 2022’den bu yana yıllık enflasyon yüzde 73’ten yüzde 80’e çıkmış, 4 aylık dönemde ise kümülatif olarak yüzde 12 artmıştır. Aynı dönemde yonca, mısır silajı, saman, yem gibi hayvancılıktaki tüm maliyetler katlanarak artmıştır. Su, işçilik, elektrik ve mazota kadar girdiler fahiş oranda zamlanmaya devam etmiştir” görüşlerini aktardı.

“GEÇİCİ ÇÖZÜMLERİN MAŞASI OLMAYIN”

Milletvekili Sezgin, şunları kaydetti:

“1 litre çiğ sütün üretim maliyeti bile 7,8 liranın üzerine çıkmışken, satış fiyatının 7,5 lira olarak belirlenmesi, sektörü bitirmeye ve üretimi durdurmaya yönelik bir ihanet değilse bile tam bir basiretsizliktir. Ulusal Süt Konseyi’nin görevi iktidarın başarısız ekonomi politikaları nedeniyle oluşan enflasyonu dizginleyecek geçici çözümlerin maşası olmak değil, üreticinin çıkarlarını korumaktır. Ulusal Süt Konseyi’ni bu karardan derhal vazgeçmeye çağırıyorum.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi