Efeler Gazetesi

SEZGİN: “AYDIN HALKI JES’LERİ İSTEMİYOR, KIZILCAKÖYLÜLER BUNUN EN GÜZEL ÖRNEĞİ”

SEZGİN: “AYDIN HALKI JES’LERİ İSTEMİYOR, KIZILCAKÖYLÜLER BUNUN EN GÜZEL ÖRNEĞİ”
26 Şubat 2019 - 17:52

“Birkaç ay önce Büyük Menderes Havzası’ndaki kirliliğin araştırılmasına yönelik bir komisyon kurulması önergesi, iktidar bloğu tarafından reddedilmişti” şeklinde konuşan Sezgin, Aydın’da jeotermal santral atıklarının, sanayi kuruluşlarının ve maden ocaklarının atıklarının, kentsel atıkların ve tarım ilaçlarının Büyük Menderes nehrine bırakılması nedeniyle, nehir sularının dördüncü sınıf su kirlilik seviyesine ulaştığının altını çizdi.


Sezgin, Aydın’da jeotermal kaynaklı kirlilik konusun hem İYİ Parti hem de Cumhuriyet Halk Partisi tarafından defalarca gündeme getirildiğini, ancak iktidar vekillerinin jeotermal enerji santrallerine bakışının propagandadan ibaret olduğunu vurgulayarak, AK Parti Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim’in aynı gün TBMM’de yaptığı konuşmanın yeni ve ümitvar bilgiler vermekten ziyade, inandırıcı olmaktan ve gerçeklerden uzak bir konuşma olduğunu belirtti.
“Sayın Erim konuşmasında ifade ettiği hususları Aydın’da meydanlarda söyleyebilir mi” şeklinde konuşan Sezgin, Aydın’da her yerde insanların JES’lere direndiğini belirtti ve Kızılcaköylüler’in JES karşıtı direnişlerinin, Aydın’da JES karşıtı tutuma en güzel örnek olduğunu ifade etti.
JES yatırımları ile ilgili bugüne kadar verdiği soru önergeleri hususunda herhangi bir işlem yapılmadığını ve geçiştirme maksatlı cevaplar verildiğini hatırlatan Sezgin, Aydın Efeler Ziraat Odası’nın değerlendirmelerine göre Menderes Nehri’nin JES kaynaklı başta olmak üzere çeşitli kirlilik faktörleri nedeniyle bugün çevreye ve insanlara zehir kusmakta olduğunu vurguladı.
Aydın Milletvekili Sezgin, iktidarın Aydın gibi potansiyel yelpazesi çok geniş bir vilayete, Türkiye tarihine damgasını vurmuş bir bölgeye gereken önemi atfetmediğini belirterek, “Aydın’a daha dikkatli yaklaşılması icap ettiğini vurgulamak istiyorum. Aksi taktirde, tarımı, turizmi ve sanayiiyle ülkemiz için önemli katma değer imkanlarına sahip olan Aydın ilimizin kapasitesi tahrip edilecek, hem bölge halkı hem de ülkemiz ekonomik, sıhhi, sosyal ve kültürel çok çeşitli zararlara uğrayacaktır” şeklinde konuştu.
Aydın Sezgin, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Kuşadası ve Didim’in geçmişte Türkiye’nin en gözde turizm merkezlerinden biri olduğu ancak bugün istedikleri seviyede olmadığı yönündeki ifadelerini de hatırlatarak, 17 yılda Aydın, Kuşadası ve Didim’in, iktidarın özensizliği nedeniyle geriye gittiğinin altını çizdi.
AK Parti Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim, 21 Şubat 2019’da Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, jeotermal enerjinin temiz ve sürdürülebilir bir enerji kaynağı olduğunu vurgulamış ve bugüne kadar JES’lerin kansere ve ölümlere neden olduğuna dair herhangi bir akademik çalışma bulunmadığını vurgulamıştı.
Erim, “JES’lere olumsuz bakan bazı değerli milletvekili arkadaşlarım, sizler her türlü enerji kaynağına ‘hayır’ diyerek evinizin, işyerinizin elektriği nereden sağlamayı düşünüyorsunuz?” şeklinde konuşarak, her türlü enerji kaynağına karşı çıkılırsa enerji sağlayacak kaynak bulunamayacağını belirtmişti. SEMİH BAŞKAR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi