Efeler Gazetesi

Ölü sayısı 51’e yükseldi

Ölü sayısı 51’e yükseldi
01 Kasım 2020 - 12:32

Ege Denizi’nde merkez üssü İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında 6,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. AFAD, depremde can kaybının 51’e yükseldiğini bildirdi.

9 binada arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Depremin ardından 40’ının büyüklüğü 4’ün üzerinde, 812 artçı sarsıntı kaydedildi.

İzmir’in Seferhisar ilçesi açıklarında AFAD’a göre 6,6, Kandilli’ye göre 6,9 büyüklüğündeki depremde can kaybı yükseliyor. Yaşamını yitiren yurttaşların sayısı en az 51’e yaralıların sayısı ise en az 896’ya ulaştı.

Özellikle Bayraklı ilçesinde 20 civarında binanın yıkıldığı açıklanırken, AFAD’dan yapılan açıklamaya göre, 1’i boğulma olmak üzere toplam 51 kişi hayatını kaybetti. Yaralanan 896 vatandaştan 667’si taburcu edilmiş olup, 214 kişinin de tedavisi devam ediyor.

AFAD’ın 6.6 şiddetinde ölçtüğü deprem, Kandilli Rasathanesi tarafından 6.9, ABD tarafından da 7 olarak kaydedildi.

Yıkılan ve hasar gören 8 binada çalışmalar tamamlandı, 9 binada arama kurtarma çalışmaları ise devam ediyor. Çalışma yapılan binaların isimlerinin Rıza Bey Apartmanı, 2 bloktan oluşan Emrah Sitesi, Yağcıoğlu Apartmanı, 3 bloklu Barış Sitesi, Doğanlar Apartmanı ve Yılmaz Erbek Apartmanı olduğu belirtildi.

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY’DAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İzmir’deki deprem bölgesinde devam eden çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu. Oktay, “Deprem anından itibaren adeta bir seferberlik halinde çalışıyoruz. Valiliğimiz ve AFAD koordinasyonunda sahada şu anda 26 farklı çalışma grubumuzla tüm çalışmalarımızı yapıyoruz. Bu 26 grup arama kurtarma faaliyetleri başta olmak üzere sağlık, beslenme, barınma ve eğitime kadar tüm faaliyetleri yürütüyorlar. Çalışmalarımız neticesinde şu ana kadar ne yazık ki en son açıkladığımız 49 vatandaşımız vardı. Can kaybımız 51’e yükseldi. 896 vatandaşımız yaralandı” dedi.

Oktay, “26 bina ağır hasarlı olarak tespit edildi ve yıkılacaklar” ifadelerini kullandı.

2 KİŞİ DAHA ÇIKARILDI

42 saatin sonunda Doğanlar Apartmanı enkazından 2 kişi daha çıkarıldı.

Deprem sonrasında, büyüklüğü 4’ün üzerinde 40 artçı olmak üzere, toplam 833 artçı sarsıntı yaşandı.

Dün, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 180’e yakın vatandaşın enkaz altında olduğunu açıklamıştı.

Ege Bölgesi genelinde hissedilen deprem sonrasında İzmir başta olmak depremden etkilenen tüm illerde, alan tarama çalışmaları sabah saatlerinde de aralıksız devam ediyor. Jandarma, Emniyet ve TSK tarafından JİKU, helikopter ve İHA desteğiyle havadan tarama ve görüntü aktarma çalışmaları yürütülülüyor. Sahil Güvenlik Komutanlığı, yürütülen arama kurtarma çalışmalarına 186 personel, 15 sahil güvenlik botu, 3 helikopter ve 1 dalış timi ile katılıyor.

Depremin Ege Denizi’nde yarattığı tsunami sonrasında ise Seferihisar Sığacık’ta sokakları yaklaşık 1 metre deniz suyu basmıştı. Deniz seviyesinin yükselmesi sonucu cadde ve sokaklar su altında kalmıştı. Dün yine İzmir Seferihisar’da 5 büyüklüğünde bir artçı meydana gelmişti. Artçılar devam ederken depremi yaşayan İzmirli ikinci geceyi de dışarıda geçirdi.SEMİH BAŞKAR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi