Efeler Gazetesi

KUŞADASI’NIN YENİ CAZİBE MERKEZİNE DÜNYACA ÜNLÜ DOKUNUŞ

KUŞADASI’NIN YENİ CAZİBE MERKEZİNE DÜNYACA ÜNLÜ DOKUNUŞ
25 Temmuz 2020 - 0:46

Ege Bölgesinin turizm merkezi Kuşadası’nda, Belediye Başkanı Ömer Günelin öncülüğünde kentin çehresini değiştiren projeler hayata geçmeye devam ediyor. İlçenin daha modern ve estetik bir görünüme kavuşması için çalışmalar yürüten Kuşadası Belediyesinin, yenilenen Balıkçılar Meydanı’na’ yerleştirdiği heykeller ve şehir mobilyaları büyük beğeni ile karşılandı.

Kuşadası’nda Ömer Günelin göreve gelmesiyle esmeye başlayan değişim rüzgarı, her alanda devam ediyor. Kentin giriş noktalarına yerleştirilen tasarımını ünlü seramik sanatçısı Mehmet Tüzüm Kızılcan’ın yaptığı karşılama  yazısı, Tarihi Kervansaray’ın dört cephesinin de özel led sistemlerle aydınlatmasının ardından kentin yeni cazibe merkezi olan Balıkçılar Meydanı’nda gerçekleştirilen heykel düzenlemesi de büyük beğeni topladı.

SEMBOLLERİNE KAVUŞTU

Yaklaşık 30 yıldır tek bir çivi bile çakılmayan Balıkçılar Meydanı’na, tasarımlarını Kent Estetik Kurulu üyesi Levent Köylü’nün yaptığı, uygulaması ise Fen İşleri Müdürlüğü (FİM) tarafından gerçekleştirilen yenileme çalışmasının ardından dünyaca ünlü sanatçı Cem Sağbilin bronzdan yaptığı 2 metre 30 santim uzunluğundaki Balıklı Adam Heykeli’ ile balık kasaları ve kedilerin tasvir edildiği bir heykel dikildi. Böylece Balıkçılar Meydanı adıyla özdeşleşen meydan sembollerine de kavuşmuş oldu. Çeşitli gastronomi, kültür ve sanat etkinliklerinin merkezi haline gelen meydanda yapılan çalışmalar, esnaf ve kent halkı tarafından da takdir ve beğeni ile karşılandı.

KUŞADASININ İLK BRONZ HEYKELLERİ

Balıklı Adam heykeli ile balık kasaları ve kedilerin tasvir edildiği çalışma ve bronz tabure Pariste bir meydanda heykelleri olan tek Türk sanatçı olan Cem Sağbil tarafından İzmirdeki Bronzhane’ isimli atölyede döküldü. Bolluk ve berekete gönderme yapan sanat eserleri, Kuşadası’nın ilk bronz heykelleri olma özelliğini de taşıyor.

“ÇALIŞMALAR TAMAMLANDI”

Türkiyenin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Kuşadası’nı yaptıkları çalışmalar ile daha modern bir görünüme kavuşturmayı amaçladıklarını belirten Kuşadası Belediyesi Estetik Kurulu Üyesi Levent Köylü, Kuşadası artık dünyaca ünlü bir sanatçının elinden çıkan eserlere ev sahipliği yapıyor. Heykellerin yerleştirilmesi ile Balıkçılar Meydanı’ndaki yenileme çalışmalarımız da tamamlanmış oldu” dedi.

BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI

Balıkçılar Meydanı’nda yapılan çalışmalar vatandaşlar tarafından da büyük beğeni ile karşılandı. Emekli olduktan sonra Kuşadası’na yerleştiğini belirten Ahmet Erdem, Bu meydan eskiden ortasında sadece havuzu olan köhne bir yerdi. Şimdi cıvıl cıvıl oldu” dedi. Restoran Müdürü Özkan Beyazıt ise koronavirüs salgını sonrası yaşadıkları ekonomik darboğazdan meydanda düzenlenen konserler sayesinde çıktıklarını belirterek Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günele teşekkür etti.

CEM SAĞBİL KİMDİR?

Dünyaca ünlü heykeltraş Cem Sağbil, 1958 yılında Zonguldakta doğdu. Cem Sağbil, 1979 yılında İstanbul, 1988 yılında ise Stutgart Güzel Sanatlar Akademisinden mezun oldu. 1999 yılında İzmirde Bronzhane isimli bronz döm atölyesini kuran Sağbil, 2006 ve 2007 yıllarında Türkiyede yılın sanatçısı ödülünü aldı. 1987-2008 yılları arasında Almanyan Schwaebisch Gmüd, Bretten, Stuttgart, Ulm ve Wetzlar ile KKTCnin Lefkoşa şehirlerindeki karma sergilere katıldı. Türkiyede ise İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalyadaki karma sergilerde yer aldı.1992-2008 yılları arasında Almanyada Karsluhe, Stuttgart, Berlin ve Reutlingende, Fransada Pariste, Amerika Birleşik Devletlerinde Bostonda, KKTCde Lefkoşada, Türkiyede ise İstanbul, Ankara, İzmir, Çanakkale ve Muğlada kişisel sergiler açtı. Cem Sağbilin Türkiyede İstanbul, Ankara, İzmir ve Çanakkalede, Almanyada Stuttgart, Böblingen, Ludwigsburgda ve Fransanın başkenti Pariste yer alan Türk Mahallesinin girişinde heykelleri yer alıyor.

MEHMET TÜZÜM KIZILCAN KİMDİR?

1941 İzmir doğumlu olan Mehmet Tüzüm Kızılcan, ilk ve orta öğrenimini Karşıyaka’da tamamlayarak sanat hayatına 1959 yılında Füreya Koral Atölyesinde başladı. 1960 yılında Eczacıbaşı Seramik Fabrikası Sanat Atölyesine girdi ve seramik çalışmalarına burada devam etti. 1965 yılında Almanya’da bulunan Werkkunst Schule Offenbach A-Main Seramik Ana Sanat Dalından mezun oldu. 1970 yılında ise kendi iş yerini kuran sanatçı bunun yanında Ege Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Seramik Bölümü, 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Ana Sanat Dalı ve yine Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel El Sanatları Çini Bölümünde öğretim görevlisi olarak görev yaptı. Yurt içi ve yurt dışında birçok sergi, sempozyum ve kongre gibi etkinliklere katılarak çeşitli öller aldı. Ayrıca Çin’de bulunan Shan Dong Üniversitesi tarafından yaptığı çalışmalara karşılık Kızılcan’a Fahri Profesörlük unvanını verildi. HABER MERKEZİ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi