Efeler Gazetesi

Künkcü: “Söz verdiğimiz yardım sandığını kurduk”

Künkcü: “Söz verdiğimiz yardım sandığını kurduk”
25 Ekim 2022 - 12:29

AYESOB Başkanı Muhammet Ali Künkcü başkanlığında Kuşadası’nda gerçekleşen 76. Başkanlar Kurulu Toplantısında başkanlar tam kadro katılım sağladı. Başkan Künkcü, yardım sandığı projesinin tamamlandığını bildirdi. Toplantıda, birliğin yeni logosunun tanıtımı da gerçekleştirildi

Seçimler öncesinde il dışında yapılan başkanlar kurulu toplantılarının kendi dönemlerinde Aydın ili sınırları içerisinde olacağının sözünü veren Künkcü sözünü de yerine getirmiş oldu. Toplantıda AYESOB’un yeni logosunun da tanıtımını yapan Künkcü “Bilindiği gibi seçimler öncesinde Aydın Esnaf Odaları Birliği’nin bu toplantıları Aydın il sınırları dışında yapmasından rahatsızlık duyduğumuzu ifade ediyor, bu toplantıların bizim dönemimizde bölgemizde yapılması için mücadele edeceğimizi söylüyorduk. Bundan sonraki süreçte de bu toplantılarımızı Aydın sınırlarımız içerisinde gerçekleştireceğiz. Sadece Başkanlar Kurulu toplantımız değil, Genel Sekreterlerimiz ile de yapılacak toplantılar için Aydın esnafımızın kalkınması adına bölgemizde bu toplantıları gerçekleştireceğiz. Toplantı sonrasında özellikle yönetim kurulumda bulunan başkanlarım ve diğer oda başkanlarımızdan Kuşadası Merkezinde bulunan esnaflarımızı ziyaret etmeleri ve alışveriş yaparak sorun, talep ve önerilerini dinlemelerini rica ettim. Sağ olsunlar onlarda bu talebimizi geri çevirmeden üzerlerine düşeni yaptılar” diye konuştu.
“BUNLAR BAŞLANGIÇ AŞAMASI”
Künkcü, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Her zaman odalarımız için sorun olan, çalışan personellerin aldıkları ve alacakları tazminatlar için seçimler öncesinde söz verdiğimiz yardım sandığını kurduk. Bu sandıkta odalarımız çalıştırdıkları her personel için aylık ödeme yapacak. Burada biriken paralar ile personellerinin emeklilik durumlarında tazminatlarının ödemesini yapacağız. Böylelikle odalarımızın üzerindeki tazminat yükünü de almış olacağız. Yine gerçekleştirdiğimiz bir diğer projemiz de esnaflarımızın daha rahat bir şekilde hesaplarını kontrol edilebilmesi adına ve fatura kesebilmeleri adına e-fatura programı oldu. Hazırladığımız yazılım ile esnaflarımız müşteri alacak-borç takibini kolaylıkla sağlayabilecek. Stok takibi, günlük kasa defteri takibini yapabilecek. En önemlisi de adına kesilen faturayı anında sistemden ekranında görebilecek ve kestiği faturayı SMS veya e-posta yoluyla karşı tarafa iletebilecek. Bu kadar kısa sürede böyle önemli projeler üzerinde çalıştık. Daha güzel projelere de imza atacağız. Bunlar henüz başlangıç aşaması. Seçim sonrasında esnafımızın kalkınması adına bir gündem oluşturarak “En doğru alışveriş esnaftan alışveriş” sloganı ile girişimimiz oldu. Bu girişimimize tüm kurumların yanı sıra vatandaşlarımız da destek oluyorlar. Hepsine desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum” değerlendirmesinde bulundu.
“YENİ LOGOMUZ HAYIRLI OLSUN”
Toplantıda birliğin yeni logosunu da tanıtan Künkcü, “Kurumlar her zaman yeniliğe açıktır. Bizlerde yenilik için bir adım atarak daha modern bir logomuz olması için bir çalışma hazırladık. Logomuzda Bir Ay Yıldız mevcut. Dünya var oldukça dalgalanacak olan Şanlı Türk Bayrağımızın simgeleri olan Ay ve Yıldız logomuzun tam gövde kısmında yer alıyor. Logomuzun üst kısmındaki Dişli (Çark)’nin ‘Türkiye ekonomisinde önemli bir yeri olan Esnaf ve Sanatkârlar, Devlete yük olmadan, kendi emeğini küçük sermayesi ile birleştirerek işini kurup ailesini geçindirmekte, yanında işçi çalıştırarak istihdam yaratmaktadır’ diye düşünerek kullandık. İnsan Sembolleri Usta – Kalfa – Çırak bütünlüğünü sembolize etmekte. Usta, kalfa ve çırak ayrılmaz bir bütün olduğunu gösterir. Yine logomuzun içerisinde bulunan Eller birliği beraberliği ve gücü simgelemekte. Bizlerde tüm odalarımız ile biriz, beraberiz, ve güçlüyüz. Son olarak logodaki en önemli nokta ise 5 tane yıldız. Bu yıldızlar da Ahi Evran’ın 5 Öğüdünü simgeliyor. 1. Eline, diline, beline sahip ol. Kalbini, kapını, alnını açık tut. 2. Ahi’nin eli, kapısı, sofrası açık olmalı; gözü beli ve dili kapalı olmalı. 3. Eşine, işine, aşına özen göster. 4. Harama bakma, haram yeme, haram içme. Doğru, sabırlı, dayanıklı ol. Yalan söyleme. Büyüklerinden önce söze başlama. Kimseyi kandırma. Kanaatkâr ol. Dünya malına tamah etme. Yanlış ölçme. Eksik tartma. Kuvvetli ve üstün durumda iken, affetmesini, hiddetli iken yumuşak davranmasını bil ve kendin muhtaç iken bile başkalarına verecek kadar cömert ol. 5.Gelen gelsin saadetle, giden gitsin selâmetle” sözlerine yer verdi.
Tam kadro katılım sağlayan oda başkanlarına toplantı sonrası yeni logonun bulunduğu masaüstü bayrak ve Türk Bayrağı hediye edildi. Başkanlar daha sonra Kuşadası ilçe merkezine giderek esnaftan alışveriş yaptılar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi
Nethas Bilişim