Efeler Gazetesi

KOSGEB’den 80 milyonluk destek

KOSGEB’den 80 milyonluk destek
01 Aralık 2022 - 19:40

Avrupa KOBİ Haftası nedeniyle girişimcileri ağırlayan Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, 2022 yılında KOSGEB tarafından bin 421 işletmeye 80 milyon 420 bin liralık destek sağlandığını bildirdi. Vali Aksoy, daha çok üreten ve ihracat yapan işletmelerin sayısını artırmayı hedeflediklerini bildirdi.

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, Avrupa KOBİ Haftası nedeniyle Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) İl Müdürü Sadullah Dülger ve beraberindeki girişimcileri ağırladı. Vali Aksoy, 2022 yılında KOSGEB tarafından bin 421 işletmeye 80 milyon 420 bin liralık destek sağlandığını açıkladı.
Ziyarette ilk sözü alan KOSGEB İl Müdürü Dülger, “Bugünkü ziyaretimizin amacı Avrupa KOBİ Haftası kapsamında KOBİ’lerin faaliyetlerini ve girişimcilik faaliyetlerini kentimizde yaygınlaştırmak amacıyla devletimizin verdiği desteklerle işini kurmuş, geliştirmiş, AR – GE ve girişimcilik yapan işletmecileri sizlerle buluşturmak istedik. Buharkent’ten Didim’e kadar girişimcilerimiz var. Özellikle kadın girişimcilerimizi sizlere getirdik. Kadın girişimciliği, kadının istihdamı ve işgücüne katılımı yaygınlaştırılmaya çalışılıyor” diye konuştu.
Aydın’ın tarım kenti olduğuna işaret eden Dülger, “Bugün meyve kurutma işi yapan, uçucu yağ sektöründe bitkilerin yağını çıkaran, AR – GE kapsamında bitkilerden ilaç üreten projeyi size arz etmek istedik. Teknokent’te faaliyet gösteren bir işletmemizi getirdik ki, Aydın’da sadece tarım yapılmıyor. Teknoloji de geliştiriliyor. Tarımsal ürünlerden ilaç da geliştiriliyor. Yüksek polifenollü zeytinyağı üreten bir kadın girişimcimiz burada. Kuruyemiş otomatı üreten genç mühendisler burada. Aydın’ın ürünleri daha sağlıklı daha hazır bir şekilde satılacak” ifadelerini kullandı.
BİN 421 İŞLETMEYE DESTEK SAĞLANDI
Vali Aksoy da KOBİ Haftası nedeniyle girişimcileri ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Girişimciliğin artırılması, özellikle kadın girişimcilerin sayısının artması hepimizin arzusu. Girişimcilik eğitimi alan kişilere belirli destekler sağlanmakta. KOSGEB, öncü kurum olarak bu konudaki çalışmaları ortaya koyuyor. İlimizde de KOSGEB’den destek alan çok sayıda işletmemiz var. Temel amacımız işletmelerimizin kendisini geliştirmesi. AR – GE ve inovasyon çalışmalarıyla ürün farklılaştırarak hem ulusal hem de uluslararası alanda öne çıkan yeni ürünlerin ortaya konması. Bu yönüyle de Aydın’da önemli çalışmaların yapıldığını hepimiz biliyoruz. 2022 yılı içerisinde bin 421 işletmeye KOSGEB tarafından 80 milyon 420 bin lira civarında destek sağlanmıştır” sözlerine yer verdi.
‘DAHA ÇOK ÜRETİM VE İHRACAT’ VURGUSU
Bunun bir kısmının hibe, bir kısmının sıfır faizli kredi şeklinde olduğunu kaydeden Aksoy, şöyle konuştu:
“Geçtiğimiz yıllarda da yine KOSGEB benzer destekleri girişimcilerimize, işletmecilerimize sağladı. Amacımız, küçük bir destekle büyük işler yapabilecek işletmelerin sayısını artırabilmek. Bu anlamda da sizler bunun güzel örnekleri olarak karşımızda duruyorsunuz. Umarım ki, sizleri gören diğer girişimci adayları da sizleri örnek alarak, bu çalışmaları daha farklı bir noktaya taşır. Amacımız daha çok üreten, üretilen ürünü daha iyi pazarlayan, ihracatı da öncelikli hedef haline getiren işletmelerin sayısının artması.”
Aydın’ın ihracatının her geçen gün arttığına dikkati çeken Aksoy, bu rakamın daha da yukarı çıkarılması için yapılacak çalışmaların önemini vurguladı.
Konuşmaların ardından Vali Aksoy, girişimcilerden yaptıkları projelere ilişkin bilgi aldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi