Efeler Gazetesi

Karşıyaka Ata’sını unutmadı

Karşıyaka Ata’sını unutmadı
10 Kasım 2020 - 15:24

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 82. yılında Karşıyaka’da törenle anıldı. Hükümet Konağı önündeki törene; Karşıyaka kaymakamı Ali Rıza Çalışır, Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay; Dernek, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile birlikte Karşıyaka halkı katıldı. Törende maske kullanımına özen gösterilirken ve sosyal mesafe kurallarına da uyuldu.

Tören, çelenklerin sunumu ile başladı. Dernekler, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları çelenklerini alanda bulunan Atatürk Anıtı’na bıraktı. Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti; saat 09.05’te çalan siren sesleriyle sona erdi.

ATA’DAN ANA’YA SAYGI KOŞUSU

Karşıyaka ile özdeşleşen “Ata’dan Ana’ya Saygı Koşusu” bu yıl pandemi sebebiyle sembolik olarak gerçekleştirildi. Koşuya 8 sporcu katıldı. Anayasa Meydanı’ndan başlayan koşu, Zübeyde Hanım Kabri’nde sona erdi. Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Murat Serdar Koç, CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter ve meclis üyeleri sporcuları karşıladı. Katılımcılar Zübeyde Anne’nin mezarına karanfil bıraktı. Kabirdeki törende konuşan Tugay şunları kaydetti: “Bu sabah, tarihe yön vermiş büyük bir devrimciyi 82 yıllık bir hasretle, asla tükenmeyecek sevgi, saygı ve minnetle selamladık. Biz varlığımızı Cumhuriyetimize, Cumhuriyetimizi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüze ve O’nun açtığı özgürlük ve bağımsızlık bayrağının altında toplanan büyük atalarımıza borçluyuz. Kurtuluşumuzun Başkomutanı, kuruluşumuzun mimarı ve ilk Cumhurbaşkanı, aydınlanma yürüyüşümüzün başöğretmeni; hiç kuşkusuz ki vefamızda, bilincimizde ve geleceğe dair sonsuz umutlarımızda yaşıyor ve yaşayacak. Biz Karşıyaka’yız ve Karşıyakalılar olarak; çağdaş, laik ve demokratik değerlere olan bağlılığımızla, bu kararlılığın en güzel örneğiyiz. O yüzden biz göğsümüzü gere gere söyleriz: “Karşıyaka Atatürk’tür ve hep öyle kalacaktır!” Küresel salgın nedeniyle, bu yıl kısıtlı koşullar yaşıyoruz. Ama bugün Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün aziz hatırası için koşacak her birey, tüm Karşıyakalıları temsil etmektedir. “Ata’dan Ana’ya Koşusu” büyük hatıralara ve değerlere sahip olduğumuzun göstergesi, Zübeyde Anne’mizin ve Atatürk’ün çocukları olduğumuzun coşkulu kanıtıdır. Anlamı ve önemi çok büyük olan etkinliğimize katılan herkesi yürekten kutluyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüzü en içten duygularla anarken, bir kez daha söz veriyoruz: Ruhun şad olsun, rahat uyu Büyük Atatürk. Emanet ettiğin Cumhuriyet ateşi, Karşıyaka’da gürül gürül yanıyor ve yanacak. Kadınıyla erkeğiyle, çocuğuyla genciyle Karşıyaka; hayatın her alanında “Atatürk’ün Karşıyaka’sı” olarak geleceğe koşacak. Koşullar ne olursa olsun, bu bizim gerçeğimiz; düne, bugüne ve yarınlara sözümüzdür.

TÖRENDE MİNİK SÜRPRİZ

Okulundaki törenin iptal olduğunu öğrenen Kaklıç İlköğretim Okulu üçüncü sınıf öğrencisi Şebnem Kılınç, hazırladığı şiirini okumak için tören alanına geldi. Küçük kızın bu davranışı ve okuduğu Mustafa Kemal’i Düşünüyorum şiiri alandakilere duygusal anlar yaşattı.

ATATÜRK’E VEDA SERGİSİ

Program kabirdeki anma töreninin ardından, Latife Hanım Köşkü’nde düzenlenen Atatürk’e Veda Sergisi ile devam etti. 1881 Derneği Başkanı Borga Sezer; Tugay, Koç ve Serter’e dernek olarak hazırladıkları ‘Canım Atatürk’ kitapçığından takdim etti. Program sergi alanında son buldu. 10 Kasım Anma programı saat 16.00’da belediyenin sosyal medya hesaplarından yayınlanacak olan program ile devam edecek. Haluk Işık’ın yönlendireceği, Büyük önderin yaşamının, devrimlerinin konuşulacağı programa; Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Hüseyin Emre Altınışık konuk olacak. HABER MERKEZİ

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi