Efeler Gazetesi

İYİ Partili Sezgin’den ADÜ için soru önergesi

İYİ Partili Sezgin’den ADÜ için soru önergesi
23 Temmuz 2022 - 23:03

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Adnan Menderes Üniversitesi’yle ilgili fişleme, usulsüzlük ve hastanedeki doktor istifaları hakkında Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi.

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin Adnan Menderes Üniversitesi’ne ilişkin usulsüzlük iddialarını Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e sordu. ADÜ’de yaşananları “akademik kırım” olarak niteleyen Sezgin eski rektör Prof. Dr. Cavit Bircan döneminde öğretim üyelerinin fişlendiği iddiasıyla başlayan soru önergesinde üniversite hastanesi yemekhanesi için gerçekleştirilen ihalelerde usulsüzlük yapıldığına değindi. İYİ Partili Sezgin soru önergesinde “Üniversite hastanesinde 30’a yakın profesörün istifa talebinde bulunduğu, ayrıca hekim ve diğer sağlık çalışanlarından da çok sayıda istifa talebinin olduğu uzun süredir gündeme gelmektedir. 2022 yılının Mayıs ayında, geçmişte istifa eden iki organ nakli uzmanının yaptığı ameliyatların karşısındaki isimlerinin hastane tarafından silindiği, yerine hastanedeki başka bir doktorun isminin yazıldığı ortaya çıkmıştır. Değiştirilen ameliyat notlarıyla Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsat ve organ nakli izni alınmaya çalışıldığı basına yansımıştır” ifadelerini kullandı.
ADRESE TESLİM İLANLARI GÜNDEME GETİRDİ
Spor Bilimleri Fakültesi Özel Yetenek Sınavı yerleştirme sonuçlarında organize bir şekilde usulsüzlük yapıldığının yargıya taşındığını hatırlatan İYİ Partili Sezgin “Sınavda 1. aşamayı kazanamamış ve listelerde yer almamış en az 15 öğrencinin okula kaydının yapıldığı iddia edilmiştir. Araştırma Görevlisi olmak için başvuran bir şehit kızının, “İzmir’de yalnız yaşıyor” denilerek hakarete maruz kaldığı iddiasıyla ADÜ öğretim üyeleri okul yönetimine tepki göstermiş, konu yargıya taşınmıştır. Akademik kadrolarda adrese teslim ilanlarla adam kayırmacılık yapıldığına yönelik güçlü deliller mevcuttur. İktidar partisinin il başkanının kardeşi için özel kadro açıldığı, bir dekanın kendi bölümünde eşine kadro vermek için özel ilan hazırladığı gündeme gelmiştir” dedi.
HASTANEDE YAŞANANLARI SORDU
İYİ Partili Sezgin soru önergesinde ayrıca şu iddiaları da gündeme getirdi: “ADÜ Hastanesi’nin Diyabetik Yara Bakım Ünitesi’nde kullanılan, tek kullanımlık ve bin lira değerindeki ultrasonik cerrahi probu cihazının sterilize edilerek, 500 defa hastaneye satıldığına ilişkin haberler basında yer almıştır. Hastanenin pek çok biriminde hizmetlerin çok yavaş yürüdüğü, çok sayıda birimin kapandığı bir vakıadır. Personel yetersizliği nedeniyle organ nakli ve tüp bebek tedavisinin gerçekleştirilemediği, onkoloji servisinde devamlı çalışan tek doktor olduğu için yeterli hizmetin verilemediği, hastanenin hematoloji, ortopedi ve endokrinoloji servislerinde poliklinik hizmeti verecek uzman doktor ihtiyacı olduğu, MR çektirmek isteyenlere 6 ay sonrasına gün verildiği gibi pek çok şikâyet dile getirilmektedir.”
İNCELEME BAŞLATILDI MI?
İYİ Partili Sezgin ADÜ’de yaşananların üniversite yönetiminin yaklaşımından kaynaklandığını belirterek Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yazılı olarak cevaplaması talebiyle şu soruları yöneltti: “ADÜ hakkında gündeme gelen bu vahim iddialarla ilgili bugüne kadar herhangi bir inceleme başlatılmış mıdır? İddialardan asılsız olanları varsa, bunlarla ilgili herhangi bir hukuki işlem başlatılmış mıdır? Bir akademik kurumda böylesine önemli, vahim ve suçlayıcı iddialar gündeme geliyorken, ilgili yönetim makamlarından iddialara ilişkin açıklama talep edilmiş midir?”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi