Efeler Gazetesi

HARMAN: “ÇANTALARINIZ HAZIR OLSUN”

HARMAN: “ÇANTALARINIZ HAZIR OLSUN”
16 Ağustos 2020 - 1:35

Aydın İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ramazan Harman, ‘17 Ağustos Anma ve Depreme Hazırlık’ konusuyla ilgili bir açıklama yaptı. Harman, “Afetlere hazırlık birinci görevimiz olmalı, afetlerle yaşamayı öğrenmeli ve afetlerin zararlarını yaşanmadan önce en aza indirmeliyiz.” dedi.

17 Ağustos 1999’da yaşanan ve üzerinden 21 yıl geçen Marmara depremiyle ilgili Aydın İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ramazan Harman, yazılı açıklamada bulundu. Türkiye’nin deprem kuşağı üzerinde olmasını hatırlatan Harman, şöyle dedi: “Ülkemizin ve özellikle ilimizin deprem kuşağı üzerinde olması, olası depremlere karşı her an hazırlıklı olmamızı gerektirmektedir. Aydın AFAD olarak eğitim ve tatbikatlarla vatandaşlarımıza, kamu kurum ve kuruluşlarına, özel sektör kuruluşlarına ve okullarda öğrencilerimize yönelik eğitimlerle; deprem öncesine, sırasına ve sonrasına toplumumuzu hazırlamaya çalışıyoruz. Afetlere hazırlık birinci görevimiz olmalı, afetlerle yaşamayı öğrenmeli ve afetlerin zararlarını yaşanmadan önce en aza indirmeliyiz.”

“ÇANTALARINIZ HAZIR OLSUN”

İl Müdürü Harman, vatandaşlardan depremin her an olacakmış gibi hazır olmalarını isteyerek, “Deprem öncesinde; yapı tekniğine ve inşaat yönetmeliğine uygun inşa edilmiş sağlam binalarda oturulması, binaların tehlike ve risklere karşı güçlendirilmesi, DASK’a bağlı zorunlu deprem sigortasının yaptırılması, yapısal olmayan tehlikelerin belirlenmesi (eşyaların sabitlenmesi), aile afet planının yapılması, evimize en yakın toplanma alanlarının e-devlet üzerinden öğrenilmesi, afet ve acil durum çantasının hazırlanması alabileceğimiz başlıca önlemlerdir” açıklamalarında bulundu.

NE OLMUŞTU?

17 Ağustos 1999’da yerel saatle 03.02′ de merkez üssü Gölcük’te meydana gelen ve 45 saniye süren deprem, Ankara’dan İzmir’e kadar geniş bir bölgede ve tüm Marmara’da hissedilmişti. Kayıtlara göre 18 bin 373 kişi hayatını kaybetmiş, 23 bin 781 kişi yaralanmış, 285 bin 211 ev ve 42 bin 902 işyeri hasar görmüştü.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi