Efeler Gazetesi

GİRGİN: “ATATÜRK’E ÇOK ŞEY BORÇLUYUZ”

GİRGİN: “ATATÜRK’E ÇOK ŞEY BORÇLUYUZ”
10 Kasım 2020 - 15:34

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 82’nci yıldönümü nedeniyle Aydın Valiliği önünde tören düzenlendi.

10 Kasım 1938’de ebediyete uğurlanan Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 82’nci yıldönümünde düzenlenen törenle anıldı.

Aydın Valiliği önünde düzenlenen törende, Vali Hüseyin Aksoy, Garnizon Komutanı Albay Feramis Duran ve Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Atatürk’ün kendi sesinden 10’uncu Yıl Nutku’nun dinlendiği törende, saatler 09.05’i gösterdiğinde siren sesiyle birlikte 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı okundu.

Yüksel Yalova Güzel Sanatlar Lisesi Müdürü Osman Girgin, günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasında, “Aramızdan ayrılışının 82’nci yıldönümünde Atamızı anmak ve mirasına duyduğumuz minnettarlığı ifade etmek üzere toplanmış bulunuyoruz. O’nu anmak, O’nu anlamakla değer kazanır. Mustafa Kemal’i en iyi anlatan hiç kuşkusuz, kendisi yani yine Mustafa Kemal’dir. ‘İki Mustafa Kemal vardır’ der, ‘Biri ben, et ve kemik: geçici Mustafa Kemal. İkinci Mustafa Kemal, O’nu ben kelimesiyle ifade edemem. O, ben değil, bizdir. O, memleketin her köşesinde yeni bir fikir için uğraşan Türk milletidir.’” ifadelerini kullandı.

Girgin, şöyle devam etti: “Buradan anlıyoruz ki, o Mustafa Kemal, cumhuriyet için, yeni bir fikir için uğraşan kişidir. O kişi, vatanını seven, görevini en iyi yapan kişidir. O’nu sevmek demek, ilerlemeye ve yeniliğe açık olmak demektir. O’nu sevmek demek, cehaletle savaşmak, ilimle uğraşmak demektir. Cehaleti yok etmek için gerekli olan en güçlü silah da hiç kuşkusuz, kalem ve kitaptır.”

“ATATÜRK’E ÇOK ŞEY BORÇLUYUZ”

Türk toplumunun Atatürk’e çok şey borçlu olduğunun altını çizen Girgin, “Bugün bu topraklar üzerinde rahat yaşıyorsak, akşam evimize gittiğimizde rahat uyuyorsak, özgürce nefes alıp verebiliyorsak, bu, Mustafa Kemal Atatürk’ün ve bu topraklar için canını vermiş kahramanlarımızın sayesindedir. Hatırası önünde sadece saygıyla eğilmek, bu borcu ödemeye yetmez. O’na olan borcumuzu ödeyebilmek için, O’nun değerlerine sahip çıkmak, onları günün koşullarına göre daha ileriye götürmemiz gerekir” diye konuştu.

“Savaşların ve sosyal sorunların üstesinden gelmek için, dünyamızın Atatürk gibi hiçbir dil, din, ırk, renk gözetmeden, tüm insanlığı kucaklayan evrensel liderlere ihtiyacı vardır” diyen Girgin, “Atatürk, tarihin Türk ulusuna ve insanlığa armağanıdır O’nu yalnız yüreğimizle değil, aklımızla da sevelim. Mustafa Kemal, en büyük zaferini işte o zaman kazanmış olacaktır” dedi.

“YAKTIĞIN IŞIK HİÇ SÖNMEYECEK”

Atatürk’ün Türk toplumuna manevi miras olarak akıl ve bilimi bıraktığına dikkati çeken Girgin, “En büyük görevimiz akıl ve ilmin ışığından ayrılmamaktır. Türkiye Cumhuriyeti’nin temel değerlerini korumaya sonuna kadar kararlıyız. Bu topraklar üzerinde yaktığın ışık hiç sönmeyecek. Seni özlem ve şükranla anıyoruz. Ruhun şad olsun” görüşlerini aktardı.

Girgin’in konuşmasının ardından okul öğrencilerinden Efsane Yaşar, ‘Mustafa Kemal’i düşünüyorum’ adlı şiiri seslendirdi.

Atatürk’ü anma programı, Vali Hüseyin Aksoy’un, günün anlam ve önemine ilişkin düzenlenen resim, müzik ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerini vermesiyle son buldu.

Törene, ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, Aydın Barosu Başkanı Gökhan Bozkurt, Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, siyasî parti temsilcileri, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi