Efeler Gazetesi

GERMENCİK BELEDİYESİ’NDEN KURAKLIKLA MÜCADELE EYLEM PLANI

GERMENCİK BELEDİYESİ’NDEN KURAKLIKLA MÜCADELE EYLEM PLANI
08 Kasım 2021 - 14:54

“FUAT ÖNDEŞ JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI HASAN KURU İLE GÖRÜŞTÜ”

Son yıllarda başta iklim değişiklikler  olmak üzere çeşitli sebeplerden dolayı başlayan ve bu yıl üreticileri fazlasıyla zorlayan kuraklıkla ilgili önemli adımlar atan Germencik Belediyesi kuraklıkla mücadele kapsamında çalışmalarını sürdürüyor. Su sıkıntısı yaşadıklarını dile getiren çiftçi ve üretcilerle görüşen ve ilk etapta konuyu bilimsel zeminde değerlendirmek ve somutlaştırmak için jeoloji mühendisleri odası, çevre bilimcilerine bildiren Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş uzmanların öngörüleri doğrultusunda kuraklık önlemlerini başlattı.  İş makinaları, ekip ve ekipman desteğiyle yardıma koşan Germencik Belediyesi, ikinci etapta ilçenin tüm noktalarını pankart ve afişlerle donatıp, broşürler dağıtarak su tasarrufu, etkin ve verimli su yönetimi gibi konularda vatandaşları bilgilendirdi. Son olarak Aydın Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Hasan Kuru ile görüşen Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş yeni bir adım atmak için karşılıklı fikir alışverişinde bulundu. Öndeş uygulamada olan Kuraklık Eylem Planı çerçevesinde Germencik Belediyesi’nin katkıları, Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi, İlçe Tarım Müdürlüğü, Jeoloji Mühendisleri Odası gibi konunun uzmanı kurum ve kuruluşların işbirliğiyle Kuraklık Sempozyumu düzenlenmesi ve konunun akademik boyutta değerlendirilerek, üreticilere etkin ve verimli su yönetimi, su tasarrufu gibi konularda bilgilendirmeler yapılması için izlenecek yol haritası hakkında istişarelerde bulundu.

BELEDİYE BAŞKANI FUAT ÖNDEŞ “KURAKLIK EN TEHLİKELİ AFETTİR. UZMANLAR YARIK VE ÇATLAKLARIN KURAKLIKTAN OLDUĞUNU İFADE EDİYOR”

Kuraklığın en tehlikeli afet olduğunu vurgulayan Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş şunları kaydetti. “Tüm afetler tehlikelidir. Ancak kuraklık kitlesel zararlara yol açacak ciddi bir afettir. Yaz öncesi Jeoloji Mühendisleri ve çevre uzmanları yaptıkları ölçüm ve incelemeler sonucunda bizlere ciddi bir kuraklığın olduğu, yer altı suyunun tehlikeli seviyelerde azaldığı bildirildi. Uzmanların ölçümleri neticesinde hazırlanan veriler kuraklığın bir sonucu olarak yarık ve çatlakların oluşabileceği yönündeydi. Bizler yaptırdığımız çalışmalarla ve bizlere sunulan bilimsel veriler ışığında kuraklıkla mücadele planımızı yaz öncesinden bu yana gerek uygulama gerek bilgilendirme anlamında sürdürüyoruz. Kuraklıkla mücadelenin yolu etkin ve verimli su yönetimi, disiplinli bir su tasarruf politikasıdır. Germencik Belediyesi olarak kuraklığın baş gösterdiği ilk günden bugüne konunun uzmanı kurum ve kuruluşların sunduğu bilimsel veriler çerçevesinde hızlıca Kuraklık Eylem Planını hazırladık ve yol haritası belirledik. Bu anlamda çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

“KURAKLIK SEMPOZYUMU”

Aydın Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Sayın Hasan Kuru’yu ağırlayarak, kuraklık ile mücadele kapsamında yapılması gerekenler, atılacak adımlar ve Belediyemizin halihazırda uygulamada olan Kuraklık Eylem Planı hakkında görüştük. En kısa sürede Ziraat Fakültesi, Jeoloji Mühendisleri Odası, İlçe Tarım Müdürlüğü ve çevre uzmanlarının katılımlarıyla kuraklık ile ilgili olarak bir sempozyum düzenleyerek özellikle üreticilerimizi su yönetimi, su tasarrufu ve suyu etkin ve verimli kullanma gibi konularda bilgilendireceğimiz geniş kapsamlı bir çalışma planı hakkında fikir alışverişinde bulunduk.” Dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi