Efeler Gazetesi

GERİ GÖNDERME MERKEZİNDEKİ HAK İHLALLERİ MECLİS GÜNDEMİNDE

GERİ GÖNDERME MERKEZİNDEKİ HAK İHLALLERİ MECLİS GÜNDEMİNDE
04 Mayıs 2022 - 13:16

CHP Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül, Aydın Geri Gönderme Merkezindeki şiddet, darp, taciz, telefon veya avukat görüşü dışında dışarı çıkarılmama gibi hak ihlalleri iddialarının araştırılması için Meclis Başkanlığına önerge sundu.

Araştırma Komisyonu kurulması için Meclis’e sunduğu önergede Yabancılar Ve Uluslararası Koruma Kanunu’na atıf yapılırken, Türkiye’de 15 bin 908 bin kapasiteli toplam 25 Geri Gönderme Merkez’i olduğunu ve buralar hakkında hak ihlallerinin yaşandığına dair iddialar bulunduğunu belirtildi. Aydın Geri Gönderme Merkezi’nde de geri gönderme merkezinde getirilen kişilere yönelik şiddet, darp, taciz, telefon veya avukat görüşü dışında dışarı çıkarılmama gibi iddialar olduğunu belirterek şunlar ifade edildi:

“Geri gönderme merkezleri, bir hapishane değildir. Hukuka aykırı bir şekilde uzun sürelerde hürriyet bağlayıcı yerler değildir. Geri gönderme merkezlerinin insan haklarına ve insanlık onuruna yaraşır nitelikte kurumlar haline getirilmesi gerekmektedir. Aydın Geri Gönderme Merkezi hakkındaki iddialarının araştırılması ve hukuka aykırılıkların tespit edilmesi halinde gerekli çalışmaların hazırlaması amacıyla Meclis Araştırması Komisyonu kurulması gerekmektedir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi