Efeler Gazetesi

Genç Siyasetçi Kazım Yevimli zeytin ve zeytinyağı üreticilerinin sorunlarını dinledi

Genç Siyasetçi Kazım Yevimli zeytin ve zeytinyağı üreticilerinin sorunlarını dinledi
07 Aralık 2022 - 22:13

Genç Siyasetçi Kazım Yevimli, zeytin ve zeytinyağı üreticilerini ziyaret ederek sektörün sorunlarını dinledi. Yevimli, üretim maliyetlerinin arttığını belirterek bu durumun üreticileri zor durumda bıraktığını ifade etti.

Toplumun kanayan yaralarına parmak basan, ekibiyle birlikte hemen hemen tüm sorunlara eğilen ve çözüm arayışına giren Genç Siyasetçi Kazım Yevimli’nin bu kez adresi, zeytin ve zeytinyağı üreticileri oldu. Ege Bölgesi’nde zeytin hasadının başlamasıyla birlikte bu yıl verim, kalite ve üreticilerin beklentileri konusunda detaylı bir araştırma yapan Yevimli, sektör temsilcileriyle görüştü. Üreticilerin artan maliyetlerden şikayetçi olduğunu ifade eden Yevimli, bunun üretimin düşmesine ve sektördeki istihdamın azalmasına yol açtığını dile getirdi. Zeytin toplayan köylülere de ziyaret düzenleyen Yevimli, köylülerle birlikte zeytin topladı, yer sofrasında yemek yedi.

SEKTÖRE İLİŞKİN NOTLARIMIZI ALDIK

Ziyaret sonrasında sektörün sorunlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yevimli, “Zeytin, Ege Bölgesi’nin en önemli gelir kaynaklarından bir tanesi. Ege İhracatçı Birlikleri verilerine göre 2021-2022 zeytinyağı ihracat sezonunda Türkiye 201 milyon doların üzerinde dış satım gerçekleştirdi. Bu veriler üreticilerimizi korumamız gerektiğini net şekilde ortaya koymaktadır. Fakat üreticilerimiz ne yazık ki olması gereken durumda değil. Uzun zamandır bu alanı takip ediyorduk ve sonunda üreticilerimizle görüşme imkanını yakaladık. Türkiye’nin ilk zeytinyağı sıkım makinesinin bulunduğu Alınteri isimli fabrikaya gittik. Hem geleneksel hem de son teknolojiyi kullanan bir fabrika. Üreticimiz, artan maliyetlerin üretimi ciddi manada etkilediğini, zeytinyağı satışlarının da azaldığını belirtiyor. Bu durum da hem üretimi hem de sektörde çalışan işçi sayısını yani istihdamı kötü etkiliyor. Sektöre ilişkin notlarımızı aldık, ekibimizle istişarelerde bulunup, sektörün canlanması için üzerimize düşen görevleri yerine getirmeye çalışacağız” diye konuştu. HABER MERKEZİ

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi
Nethas Bilişim