Efeler Gazetesi

Gaziemir Belediyesi afetin izlerini siliyor

Gaziemir Belediyesi afetin izlerini siliyor
02 Şubat 2021 - 17:06

Gaziemir Belediyesinin toplam 100 personelden oluşan çok sayıdaki Acil Müdahale Ekibi, etkili olan şiddetli sağanak yağmur nedeniyle yaşanan olumsuzluklarla müdahale etmek ve yurttaşların yaralarını sarmak için geceden bu yana aralıksız olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Meteoroloji verilerine göre İzmir’de gece yarısına doğru başlayan şiddetli sağanak yağmurda, 24 saat içinde metrekareye 120 kilogramdan fazla yağmur düştü.  Çok kısa sürede düşen yoğun yağış nedeniyle meydana gelen olumsuzluklardan etkilenen yurttaşların yardımına Gaziemir Belediyesi ekipleri koştu. Gaziemir Belediyesinin Park ve Bahçeler, Temizlik ve Fen İşleri Müdürlüklerinde görev yapan personelinden oluşturduğu Acil Durum Müdahale Ekipleri yağmurun yağmaya başladığı ilk andan itibaren teyakkuza geçti. Aşırı yağış sonucu evlerini ve iş yerlerini su basan yurttaşların yardımına koşan ekipler, suyun tahliye edilmesinde vatandaşlara destek verdi. Arazözlerle taşkın yaşanan noktalardaki suları tahliye eden ekipler, rögar kapaklarında meydana gelen tıkanıklıkları açtı, dere yataklarında oluşan taşmalara müdahale etti. Yollarda oluşan su birikintilerinin önünü açarak suların akıp gitmesini sağlayan ekipler, yağmurun yollarda biriktirdiği atık ve çamurları da temizliyor. Sabaha kadar aralıksız çalışan ekipler, yağmurdan kaynaklanan olumsuzluklara karşı mücadele etmeye devam ediyor.

Aralıksız çalışma

Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğünün sağanak yağmur uyarılarını dikkate alarak teyakkuza geçtiklerini dile getiren Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, belediye ekiplerinin geceden itibaren yağmurun yarattığı olumsuzlukları gidermek için aralıksız çalıştığını söyledi. Başkan Halil Arda, “Gece boyu yağan yağmur nedeniyle ilçemizde yaşanabilecek su baskınlarını önlemek için ilk dakikadan itibaren harekete geçtik. Geceden bu yana İzmir’in son yıllarda gördüğü en büyük afetlerden birini yaşıyoruz. Bu doğa olayına karşı Park ve Bahçeler, Temizlik ve Fen İşleri Müdürlüklerinde görevli personellerden oluşturduğumuz, toplam 100 kişiden oluşan çok sayıdaki Acil Müdahale Ekibi geceden bu yana vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için koşturuyor. Sel ve su baskınlarıyla mücadele için kurduğumuz Acil Durum Müdahale Ekiplerimiz, hemşehrilerimizin bize ulaştırdığı şikâyetlerin ardından sorunlara yerinde müdahale etti. Dere güzergâhlarında bulunan ve su baskınlarına maruz kalan ev ve iş yerlerinin su tahliye işlemleri ile hemşehrilerimizin eşyalarının zarar görmemesi için eşya taşıma işlemlerini gerçekleştirdik, yağmurla birlikte taşınan atıklardan oluşan kirliliğe gece boyunca aralıksız müdahale ettik. Ekiplerimiz, derelerin taşması sonucu oluşabilecek su baskınlarından vatandaşlarımızı korumak için sel riski geçene kadar tüm teçhizatlarıyla hazır durumda, görev başında olacak. Hepimize geçmiş olsun” diye konuştu. Haber Merkezi

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi