Efeler Gazetesi

Feyzioğlu: “Güneşi kullanmamak doğaya ihanettir”

Feyzioğlu: “Güneşi kullanmamak doğaya ihanettir”
23 Şubat 2019 - 17:56

Aydın’da düzenlenen Jeotermal Çalıştayı’nda konuşan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, “Aydın’da güneşi kullanmamak doğaya ihanettir. Vatana da hizmet değildir” dedi.

Aydın’da Türkiye Barolar Birliği (TBB) ile Aydın Barosu tarafından ‘Hukuk ve Çevresel Etkiler Açısından Jeotermal Enerji’ konulu çalıştay düzenlendi. Efeler’deki bir otelde düzenlenen çalıştay, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. 

Etkinlikte ilk sözü alan Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt, “Bizim Aydın Barosu olarak bir geleneğimiz verdi. Konuk ettiğimiz baro başkanlarımızın, meslektaşlarımızın, hocalarımızın konakladıkları odalara hediye paketi bırakırız. Elbette o pakette Evliya Çelebi’nin ‘bal’ diye tabir ettiği dünyanın en güzel incirleri olurdu. Üzülerek söylemek zorundayım ki, misafirlerimizin odalarına bırakacak lezzette ve miktarda inciri ne yazık ki, Aydın’da bulamadık. Tıpkı incir ağaçlarımızın dalları gibi o kutular da boş kaldı. Çünkü artık Aydın’ın ovalarından bal akmıyor. Oysa devleti kuran irade, böyle bir sonucu istemezdi” dedi. 

“OLUMSUZ CEVAP GELDİ”

Çalıştayın hazırlık sürecinde Baro Başkanı olarak resmi makamlara yazı yazdığını, Aydın’da son 5 yılda kanser vakalarından ölümlere ilişkin bilgi talep ettiğini belirten Bozkurt, kişisel verilerin korunması adına bu bilgilerin kendilerine verilmediğini söyledi. Hava ölçümüne ait istatistikleri de istediklerini ifade eden Bozkurt, bu istemlerine de olumsuz cevap geldiğini aktardı. Çalıştaya 20’nin üzerinde baro başkanının da katıldığı bilgisini veren Bozkurt, program kapsamında, her biri kendi alanında uzman isimlerin sunum yapacağını söyledi. 

Bozkurt’un ardından konuşması beklenen TBB Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu ise konuşma sırasını Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan’a verdi. 

“TOPLUMSAL TEPKİYE DÖNÜŞTÜ” 

Günümüz toplumlarında öncelikli konunun çevrenin korunması olduğunu belirten Başkan Özakcan, “Dünyanın birçok yerinde jeotermal santraller kuruluyor ama çevreye zarar vermeden, çevreye verdiği zarar önlenek bu gerçekleşebiliyor. Aydın’da da, vatandaşlarımızın yaşama hakkı ve hukuk adına yaptıkları mücadele giderek toplumsal bir tepkiye dönüştü. Bu sorun, siyaset üstüdür” ifadelerini kullandı. Efeler Belediyesi olarak Dalama Mahallesi’nde güneş enerjisi santrali kurduklarını da anımsatan Özakcan, insan ve çevre sağlığının öneminden söz etti. 

TBB Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu da Kızılcaköylülerin daveti ve Aydın Barosu’nun organizasyonu üzerine Aydın’a geldiğini söyledi. Denetim yokluğu nedeniyle vahşi madencilik uygulamalarının alıp başını gittiğini dile getiren Feyzioğlu, enerji işletmelerinin yasalar çerçevesinde sıkı şekilde takip edilmesinin önemini vurguladı. 

“NİÇİN TÜRKİYE’DE ÜRETİLMİYOR?” 

“Türkiye ve Aydın için çözüm nerededir?” diye soran Feyzioğlu, şu görüşleri kaydetti:

“İsveç gibi soğuk ülkede bundan 60 sene önce yüzde 70 fosil yakıta bağlıyken bu ülke, bugün yüzde 80 yenilenebilir enerji ve ağırlıklı güneş enerjisi kullanabiliyorsa. Aydın’da güneşi kullanmamak doğaya ihanettir. Vatana da hizmet değildir. Aydın’da her damın üstünde o hanenin elektiriğini üretip o haneye sadece elektrik üretmekle kalmayıp geçimini sağlayacak güneş panelleri nerededir? Bu güneş panelleri niçin Türkiye’de üretilmemektedir? Bu panellerin üretimi için yurt dışından getirilecek olan ana mamüllerin vergisi niçin sıfırlanmamıştır? Niçin güneş enerjisi ve güneş paneli üretimi Türkiye’de lükstür?”

“DOĞRU ANLATAMADIĞIMIZ KANAATİNDEYİM” 

Güneş enerjisi üretimi konusunda bir emsal oluşturulması gerektiğinin altını çizen Feyzioğlu, planlı bir enerji politikasına ihtiyaç olduğunu ifade etti. 

Feyzioğlu, “Akşam çevreyle yatıp sabah çevreyle uyananlardan farklı olarak bir adım geriden meseleye baktığımızda çevre davasını doğru anlatamadığımız kanaatindeyim. Çünkü buradaki meseleyi, bu mesele başına gelmemiş olan Anadolu’nun bir başka şehrindeki vatandaşımız, ‘bunlar enerjinin her türlüsüne karşı, mağarada mı yaşamak istiyorlar, elbette enerjiye ihtiyacımız var’ diyerek kestirip atıyor. Demek ki, iyi madencilik uygulamalarına siyasi sebeplerle karşı çıkmak doğru değil” dedi. 

Açılış konuşmalarının ardından çalıştay, panelistlerin sunumlarıyla devam etti. Etkinliğe, CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanvekili Evrim Karakoz, CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır ile meslek ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri de katıldı.

KAYNAK: YENİ KIROBA

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi