Efeler Gazetesi

ETEM ORUÇ ŞEYH BEDREDDİN İSYANINI ANLATTI

ETEM ORUÇ ŞEYH BEDREDDİN İSYANINI ANLATTI
23 Ocak 2023 - 18:36

Selçuk Efes Kent Belleği’nde düzenlenen söyleşi ve imza gününde Araştırmacı Yazar Etem Oruç’un “Ege’de Börklüce ve Bedreddin” adlı kitabı Efes Selçuklular ile buluştu

Uzun yıllar efelikten kadın efelere, antik dünyanın hikâyelerine kadar çeşitli konularda araştırma yapmış olan Etem Oruç Efes Selçuk’un ilk çağlardan beri önemli olduğunu belirterek; “Selçuk kadınların, özgürlüğün, düşüncenin başkentidir. Aynı zamanda Efes düşüncenin de, felsefenin de başkenti. Bu coğrafya ilk çağlardan beri kültür yönüyle, düşünce yönüyle çok farklı bir yer” dedi.

Şeyh Bedreddin’in bilgi ve birikim olarak kendi döneminde çok güçlü bir isim olduğunu belirten Etem Oruç; “Şeyh Bedreddin din, dil, ırk ayrımı yapmadan; nasıl gökyüzü, yağmur herkesin ise toprağın da herkesin olmasını isteyen eşitlikçi bir düzeni savunuyordu” dedi.

Şeyh Bedreddin ve Börklüce Mustafa’nın katledilişinden 600 yıl sonra konferanslar, sempozyumlar düzenlendiğini, haklarında destanlar, kitaplar yazıldığın ve bu sebeple onların kurulu düzene başkaldırısının da yeniden incelenip sorgulanması gerektiğini belirten Etem Oruç, Şeyh Bedreddin isyanına giden süreci anlattı.

Selçuk Efes Kent Belleği’nde düzenlenen etkinlik “Ege’de Börklüce ve Bedreddin” kitabının yazarı Etem Oruç’un katılımcıların sorularını cevaplaması ve kitabını okurları için imzalamasının ardından son buldu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi