Efeler Gazetesi

Enerya, Aydın’da doğal gaz kullanımının avantajlarını açıkladı

Enerya, Aydın’da doğal gaz kullanımının avantajlarını açıkladı
09 Kasım 2020 - 23:20

İnsanoğlu geçmişten günümüze sıcak havalarda serinlemenin, soğuk havalarda ise ısınmanın alternatif yöntemlerini arıyor. Bölgesel olarak değişiklik gösteren tercihlerde kritik nokta ise tasarruf. Yapılan araştırmalar da bu bilgiyi kanıtlar nitelikte çünkü yaşam alanlarında kullanılan enerjinin yüzde 82’si konutlardaki ısınma ihtiyacını karşılamak için kullanılıyor. Enerji tasarrufu konusunda açıklama yapan Enerya Aydın İşletme Müdürü Osman Ersöz, doğal gaz kullanımının hem ısınma hem de sıcak suya ulaşmada diğer ısınma türlerine göre avantaj sağladığını söyledi.

İklim koşullarına göre değişiklik gösteren ısınma tercihlerinde tasarruf önemli bir parametre. Ancak tercih edilen ürünün sürdürülebilir dünyaya katkı sağlaması da oldukça önemli. Peki, tercih edilen ısınma türleri arasında tasarruf oranı farklılık gösteriyor mu? Türkiye enerji pazarının önde gelen oyuncuları arasında yer alan Enerya’nın Aydın İşletme Müdürü Osman Ersöz’e göre bu sorunun cevabı, “evet.” Doğal gazlı kombi kullanarak yaşam alanlarının tamamının ısıtılabileceğini ve sıcak suya rahatlıkla ulaşılabileceğini açıklayan Ersöz, Aydınlıların doğal gaz kullanımıyla diğer ısınma türlerine göre yılda ortalama yüzde 47 oranında ev ekonomisine katkı sağlayabileceklerini belirtti.

Yaşadığımız pandemi süreci bizlere zararlı virüslerden korunabilmek ve ev içi sağlığımıza da hassasiyet göstermemiz için önemli bir sınav oldu. Aydın ilinde kışın birçok alternatif ısınma sistemi kullanılıyor. Uzmanlar, bu sistemlerin bazılarının mekan içerisindeki havayı devir daim ettiği için sağlıksız olduğu konusunda açıklamalarda bulunuyor. Bu yönden baktığımızda da doğal gaz en sağlıklı ısınma sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Ersöz ayrıca, Aydın’da doğal gaz kullanımının diğer ısınma türlerine göre avantajlarını şöyle sıraladı;

Diğer odaların ısınması için ekstra bir cihaz daha kullanılması gerekmektedir. Bu da evin bütçesine negatif yansıyacak bir durumdur. Doğal gazlı kombi seçeneğiyle yaşam alanları aynı oranda ısıtılabilir.

Ayrıca kombi kış modunda çalıştırıldığında hem petek suyu sayesinde yaşam alanları ısınıyor hem de sıcak suya erişebilmek mümkün oluyor.

“Aydınlılar ortalama yüzde 47 oranında tasarruf edebilir”

Ersöz, Doğal gazın ısınmak için en ideal seçenek olduğunu ve kömür, şofben ve tüp kullanımı gibi diğer ısınma yöntemleri ile kıyaslandığı zaman doğal gazın ev ekonomisine katkısının oldukça fazla olduğunu belirti. Enerya Aydın İşletme Müdürü Osman Ersöz doğal gaz kullanımıyla Aydınlıların diğer alternatif ısınma yöntemlerine kıyasla ev ekonomisine yılda ortalama yüzde 47 gibi bir oran ile 1.781 TL katkı sağlayabileceğinin altını çizdi. SEMİH BAŞKAR

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi