Efeler Gazetesi

En büyük bayramı coşkuyla kutladık

En büyük bayramı coşkuyla kutladık
30 Ekim 2023 - 8:51

Aydın’da, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yılı etkinliklerine coşku ve gurur damga vurdu. 7’den 70’e her yaştan binlerce vatandaş ellerinde bayraklarla İstasyon Meydanı’ndaki törene katıldı. Komandolar tarafından gerçekleştirilen tüfekli gösteri büyük alkış aldı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yıldönümü nedeniyle Aydın İstasyon Meydanı’nda tören düzenlendi. 7’den 70’e her yaştan vatandaş, ellerinde bayraklarla alana gelerek cumhuriyet coşkusuna ortak oldu.

Aydın Valisi Yakup Canbolat ve Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun askeri cipe binerek halkı selamlaması ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamasıyla başlayan tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Ardın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kutlama mesajı okundu.

IMG_0346

Törende konuşan Vali Canbolat, “Bugün geçmişimizden aldığımız güçle, ezelden ebede büyük umutlarla, birlik ve beraberlik içinde yürürken Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk milletinin karakterine ve geleneklerine en uygun idare olarak ifade ettiği, geleceğimizin teminatı, dirilişin sembolü cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılını kutlamanın gururunu ve coşkusunu hep birlikte yaşıyoruz” dedi.

IMG_0424

“HAKİMİYET KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR” 

Vali Canbolat, “Büyük Atatürk ve kahraman silah arkadaşları başta olmak üzere şanlı ecdadımızı, aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyor, aziz milletimizin, Aydınlı hemşehrilerimizin, yarınımız, umudumuz sevgili çocuklarımız ve gençlerimizin Cumhuriyet Bayramı’nı içtenlikle kutluyorum” görüşlerini dile getirdi.

Cumhuriyetin bundan yüz yıl önce ‘Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir’ anlayışıyla ilan edildiğini anımsatan Canbolat, “O günden bugüne cumhuriyetimiz aziz milletimizin tabiatına ve geleneklerine en uygun, yüksek ahlaki değer ve niteliklere dayanan, erdemli faziletli insanlar yetiştiren, yeni ve sağlam esaslarıyla Türk milletini istikbal yolunda hızla ilerleten, halkın gelişimini ve yükselişini sağlayan, birlik, beraberlik, bağımsızlık ve hürriyetten asla taviz vermeyen, çağdaş dünyada hak ettiği onurlu yer alma kararlılığını tüm dünyaya gösteren bir yönetim şekli olmuştur” ifadelerini kullandı.

IMG_0413

“BÜYÜK BİR MEDENİYETİN MİRASÇISIYIZ” 

Milletin her bir ferdinin bu özel günü büyük bir coşkuyla idrak ettiğine inandığını belirten Canbolat, şöyle konuştu: “Cumhuriyet sayesindedir ki, bugün haklı olarak, büyük bir millet ve devlet olmanın gururunu yaşamaktayız. Büyük bir medeniyet mirasçısı olan devletimiz kurulduğu günden bu yana hızla büyükmüş, özellikle son yıllarda kimsenin hayal dahi edemeyeceği dev projeleri hayata geçirmiş, devletimiz ve milletimiz işbirliğiyle sadece bölgesinde değil, tüm dünyada söz sahibi ülkeler arasına girmeyi başarmıştır. Türk insanı, cumhuriyet sayesinde devletin tek ve gerçek sahibi olduğunun, hakimiyetin kayıtsız şartsız millete ait olduğunun bilincindedir. Cumhuriyetin getirdiği tüm kazanımlar, ırk, din, dil, inanç, cinsiyet farkı gözetmeksizin her Türk vatandaşının ortak varlığıdır. Elbette ki, ulaşmamış gereken nice hedef ve yapmamız gereken işler vardır.”

IMG_0390-1

“TASADA VE KIVANÇTA BİRLİKTEYİZ” 

Türk milletinin dahili ve harici düşmanların kirli oyunlarını boşa çıkaracak feraset ve cesarete sahip olduğunun altını çizen Canbolat, birlik ve beraberlik vurgusu yaparak, “Hainlerin, üzerimizdeki planları her zaman bozulmaya mahkûmdur” ifadesini kullandı.

Vali Canbolat, Türk milletinin cumhuriyet sayesinde tasada ve kıvançta birlik olduğuna işaret etti.

Konuşmanın ardından günün anlam ve önemine ilişkin düzenlenen yarışmalarda dereceye giren ödülleri Vali Canbolat tarafından takdim edildi. Öğrencilerin şiir okumasının ardından halk oyunları gösterileri gerçekleştirildi.

IMG_0519

TÜFEKLİ GÖSTERİ BÜYÜK ALKIŞ ALDI 

Foça Jandarma Komando Gösteri Tatbikat ve Eğitim Destek Tabur Komutanlığı’na bağlı askerlerin gerçekleştirdiği tüfekli hareketler gösterisi halktan büyük alkış aldı. Vatandaşlar, askerlerin geçişi sırasında, “En büyük asker bizim asker” sloganları attı.

IMG_0461

Tören sırasında jandarmaya ait helikopterler alçak uçuş yaptı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı töreni, resmî geçit ile son buldu.

IMG_0575

Etkinliğe CHP Aydın milletvekilleri Bülent Tezcan ve Evrim Karakoz, İYİ Parti Aydın Milletvekili Ömer Karakaş, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Ulvi Yılmaz, ADÜ Rektörü Prof. Dr. Bülent Kent, Aydın Barosu Başkanı Anıl Yetişkin, Rfeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, AK Parti İl Başkanı Gökhan Ökten, CHP İl Başkanı Hikmet Saatçı, MHP İl Başkanı Haluk Alıcık, İYİ Parti İl Başkanı Recep Taner ile kurum müdürleri de katıldı.Yeni Kıroba

IMG_0570-1

 

IMG_0398

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi