Efeler Gazetesi

EFELER KENT KONSEYİ’NDEN BİLGİ ŞÖLENİ

EFELER KENT KONSEYİ’NDEN BİLGİ ŞÖLENİ
24 Mayıs 2021 - 13:47

 

Efeler Kent Konseyi, ‘Şehir ve Yaşam Bilgi Şöleni’ Nevzat Biçer Nikah ve Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

Efeler Kent Konseyi tarafından planlanan program, katılımcıların; Sağlıklı Kentler, Sürdürülebilir Çevre Sağlığı, İklim Değişikliği, Spor, Sanat, Jeotermaller, Şehir Planlama, Güvenli Tarım, Okul Öncesi Eğitimi, Köy Enstitüleri Modeli, Orta Öğrenim, Yüksek Öğrenim, Yaşlı-Genç-Çocuk-Kadın ve Hayvan Sağlığı konularındaki konuşmaları ile düzenlendi.

‘Şehir ve Yaşam Bilgi Şöleni’nin açılış konuşmasını yapan Efeler Kent Konseyi Başkanı Gülsevil Ergünoğlu 2019 yılında göreve geldikleri tarihten bu yana yaşadıkları kente sahip çıkmayı, kent ile ilgili her konuda, karar alma süreçlerine aktif katılım sağlamayı, yapılan çalışmaları denetlemeyi, hesap sormayı, kentin hak ve hukukunu korumayı, sürdürülebilir kalkınma ve çevreye duyarlılık bilincini geliştirmeyi, kenti; dil, din, ırk, siyasi düşünce, felsefi inanç ve cinsiyet ayrımı gözetmeden birlikte yönetmeyi, daha çağdaş, daha katılımcı, daha uygar bir yapı oluşturmayı, kentlilik bilincini ve kültürünü geliştirmeyi hedeflediklerini belirterek,

“Hedeflerimiz doğrultusunda Efeler Kent Konseyi olarak sadece yasal zorunluluktan dolayı kurulmuş olmadığımızı göstermek amacıyla pandemi koşullarında bile gönüllülük esasına dayalı birçok projeye imza attık. Birbirinden değerli konuşmacıların yer aldığı Şehir ve Yaşam Bilgi Şöleni organizasyonuna ev sahibi yapmanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bu organizasyonun gerçekleşmesinde bize her türlü desteği sağlayan konseyimizin fedakar üyelerine, Efeler Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Fatih Atay’a, bizleri sizlerle buluşturan sevgili Efeler Belediyesi TV’ye, ilimizin basın kuruluşlarına ve destek veren herkese ayrı ayrı teşekkür ederim. Pandemi koşullarında bile bizleri kırmayarak, etkinliğimize bizzat gelerek bizleri onurlandıran Devlet Eski Bakanımız Sayın Yüksel Yalova’ya ve tüm değerli konuşmacılarımıza teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

“EFELER KENT KONSEYİ’Nİ YÜREKTEN KUTLUYORUM”

Etkinliğe online olarak bağlanan Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, “Programda birlikte olamamanın üzüntüsünü yaşıyorum” diyerek, şöyle konuştu:

“Herkes şunu iyi bilsin ki Efeler Kent Konseyi olarak çok önemli bir iş yapıyorsunuz, sizleri kutluyorum. Şehir ve Yaşam Bilgi Şöleni olarak ismi bile insanlarımızın yaşadıkları kentin ve yaşamını etkileyecek olan bilgileri edinmeleri konusunda vatandaşlarımıza yardımcı olmanızdan dolayı sizleri yürekten kutluyorum. Çok iyi bir çalışma gerçekleştiriyorsunuz. Bu bilgileri toplumla paylaşmak, toplumu bilgilendirmek için kendilerini sorumlu hissederek bu şölene katılan tüm katılımcılara da sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Ancak bir arkadaşım var ki; Eski Bakanımız Sayın Yüksel Yalova, çocukluk arkadaşımız, birlikte büyüdüğümüz arkadaşımız, ona özellikle ayrı bir teşekkür etmeyi de borç biliyorum. Kendisi de hoş geldi, çok teşekkür ederiz.”

“TOPLUMUN MUTLULUĞU İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ”

“Değerli Efeler halkımız; biz, yerel yönetim olarak, Efeler Belediyesi olarak, toplumun her türlü zorlukları yenmeleri, kolay, huzurlu, mutlu bir yaşam sürmeleri için elimizden geleni yapıyoruz. Toplumumuzda ne yazık ki kötü bir alışkanlık var, herkes bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olabiliyor. Bu çok kötü bir olay. Bu organizasyon ile Efeler halkının çeşitli konularda bilgi sahibi olmasını ve sonrasında fikir sahibi olmasını umuyorum. Hepinize katıldığınız için çok teşekkür ediyor, başarılar diliyorum.”

Efeler Kent Konseyi Başkanı Gülsevil Ergünoğlu ve Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’ın konuşmalarının ardından, program; Öğretim Görevlisi Perihan Öğdüm’ün moderatörlüğünde, Devlet Eski Bakanı Doç. Dr. Yüksel Yalova’nın ‘Akıllı Kentler’ konulu konuşması ile başladı.

YÜKSEL YALOVA’DAN KEYİFLİ SÖYLEŞİ

Şehir ve Yaşam Bilgi Şöleni’ne katılmaktan dolayı çok mutlu olduğunu ve şeref duyduğunu belirten Devlet Eski Bakanı Doç. Dr. Yüksel Yalova, “Beni buraya davet ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Çok değerli başkanımız Gülsevil Ergünoğlu’nun şahsında Efeler Kent Konseyi’nin üyelerini, saygıyla, minnetle selamlıyorum. Bana ‘hoş geldin’ diyerek duygularını ileten değerli kardeşim Efeler Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Fatih Atay’a da buradan sevgilerimi gönderiyorum. Yaklaşık 10 küsur yıldır eski Siyaset Bilimi, Anayasa Hukuku hocası olmama rağmen, Kamu Hukuku alanında çalışmış olmama rağmen, ki bir başka branşım da Şehircilik, Gülsevil hanım bana bu görevi verdiğinden bu yana ayrı bir heyecanla bu konuya çalıştım.” diyerek akıcı dili ve her konuya verdiği farklı örneklerle keyifli bir konferans gerçekleştirdi.

2 Gün devam eden programda; Dr. Öğretim Üyesi Sevil Özcan’ın moderatörlüğünde, Prof. Dr. E. Didem Evci Kiraz, ‘Şehir Sağlığı ve Sürdürülebilir Çevre Sağlığı’ konusunda, Uzm. Ö. Ali Emek ‘İklim Değişikliği ve Efeler İlçesine Etkileri’ konusunda, Öğretim Görevlisi Perihan Öğdüm moderatörlüğünde, Aydın Mimarlar Odası Eski Başkanı- İzmir 1. Bölge Anıtlar Kurulu Başkanı Yüksek Mimar Ömer Faruk Güler ‘Gelişen Kentler ve Şehir Planlama’ konusunda, Psk. Dan. (Eğitimci) Süleyman Çokay moderatörlüğünde Mef Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Özcan ‘Türkiye’de Eğitim Sorunları ve Çözüm Önerileri’ konusunda, Yeni Kuşak Köy Estitüleri Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Kemal Kocabaş, ‘Köy Enstitüsü Eğitim Modeli ve Günümüze Uyarlama’ konusunda, Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Adalet Gürel Çıbık moderatörlüğünde Efeler Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Dr. Eralp Atay ‘Pandemide Kent Sağlığı’ konusunda, Efeler Belediyesi Veteriner Hekim Mustafa Temizer ‘Sağlıklı Kent Anlayışında Hayvan Sağlığı’ konusunda, Öğretim Görevlisi Dr. Mert Soysal moderatörlüğünde

Dr. Öğretim Üyesi Şebnem Nalan Akaroğlu ‘Aydın İli Çilek Üretimi’ konusunda, Prof.Dr. Aykut Aysin ‘Topraksız Tarım Ve Çilek Üretimi’ konusunda, Prof. Dr. Aykut Aysin moderatörlüğünde Prof. Dr. S.Oğuz Karamızrak Ve Prof. Dr. Çetin İşleğen ‘Sağlıklı Kentler ve Spor’ konusunda, Hasan Öğdüm moderatörlüğünde Prof. Dr. Sacit Hadi Akdede ‘Kültür Sanat Ve Kent’ konusunda, Doç. Dr. Barbaros Ünlü, ‘Aydın Kent Kültüründe Zeybek Dansları’ konusunda, Sinemacı Orhan Önder Yaycıoğlu Kısa Kafası adlı konuşmasıyla ‘kısa filmler’ konusunda, Öğr. Gör. Muammer Korkut moderatörlüğünde Lise Öğrencisi İpek Öğdüm ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ konusunda, Psk. Dan.Aslı Çevirgen ‘Pandemide Ruh Sağlığı’ konusunda, YKKED Aydın Şubesi Başkanı Remzi Çomakcı ‘Kent ve Eğitim’ konusunda, Öğr. Gör. Muammer Korkut moderatörlüğünde, Efeler Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Mustafa Yılmaz ‘Kent Ve Kadın Spor Klüpleri’ konusunda, Sakatlar Derneği Başkanı Ve Efeler Kent Konseyi Engelli Meclisi Üyesi Zeliha Gündoğdu ‘Engellilik Ve Yaşam’ konusunda, Efeler Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi /AYÇEP- Aydın Çevre Platformu Başkanı Mehmet Vergili-‘Kent Ve Çevre Örgütleri’ konusunda panel gerçekleştirdiler. HABER MERKEZİ

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi