Efeler Gazetesi

Efeler Belediyesi’nden enerji atağı

Efeler Belediyesi’nden enerji atağı
23 Şubat 2019 - 17:37

Efeler Belediyesi’nce Dalama’da kurulan Güneş Enerjisi Santrali (GES) düzenlenen törenle hizmete açıldı. 15 bin metrekarelik alanda kurulan tesis, 760 kilowatt elektrik enerjisi üretme kabiliyetine sahip.

Efeler Belediyesi’nin önemli projelerinden biri olan Dalama Güneş Enerjisi Santrali, düzenlenen törenle hizmete açıldı. 

Dalama’da düzenlenen açılış töreninde konuşan Efeler Belediye Başkanı ve Demokrat Parti Başkan Adayı Mesut Özakcan, “Bugün burada Efeler Belediyesi olarak gerçekleştirdiğimiz GES’in açılışı dolayısıyla birlikteyiz. Güneş enerjisi santrali dünyada teknoloji olarak da çok hızlı gelişen ve bu teknolojik gelişme ile verimliliği artan, son yıllarda en önemli enerji üretimi tesisi ve santrali haline geldi. Avrupa ülkeleri bugün yüzde 60’a kadar ulaşan enerji ihtiyaçlarını yenilenebilir enerji dediğimiz rüzgar ve güneş enerjisinden elde etmek üzere çalışmalarını sürdürüyor.Almanya’da bile bugün itibarıyla 55 bin megavatlık elektrik enerjiisi sadece güneş enerjisinden üretiliyor. 2020’ye kadar yüzde 60’a varan enerji ihtiyacını güneş enerjisinden elde etmek üzere nükleer santralleri kapatıyor” dedi. 

“HAVA ŞARTLARINA GÖRE MİKTAR DEĞİŞİYOR” 

Santralde üretilecek elektriğin 10 yıl boyunca devlet tarafından satın alınma garantisi olduğundan söz eden Özakcan, “Güneşin, havanın şartlarına göre üretilen enerji miktarı değişiyor. Güneşli havalarda, havanın kapalı olduğu saatlere göre iki katına yaklaşan enerji üretiliyor. Ülkemiz güneş enerjisi potansiyeli yönüyle şu anda kullandığımız enerji ihtiyacının bir buçuk katı kadar sadece güneş enerjisi santrallerinden üretebileceğimiz potansiyeli var” diye konuştu. 

“ÇOK KISA SÜREDE TAMAMLADIK” 

Projenin geçmişinden de bahseden Başkan Özakcan, “Aslında iki yıl önce gerçekleştirebileceğimiz bir proje. Büyükşehir’den giden ‘yeri uygun değildir’ yazısından dolayı iki yıl gecikmeyle başladık. Çok kısa sürede de yaptık. Yüklenici kardeşimize de teşekkür ediyorum. Gece gündüz çalışarak 4 ay gibi kısa bir sürede tesisi gerçekleştirdiler. Belediyelere verilen 1 megavatlık lisanssız yetkimizi kullanarak 760 kilowatt enerji üreten bu tesisi gerçekleştirdik” değerlendirmesinde bulundu. Jeotermal santrallerin doğaya ve insan sağlığına verdiği zararları da anlatan Özakcan, “Bu coğrafyanın kıymetini bilmeliyiz. Gelecek nesillere daha sağlıklı bir çevre bırakmak hepimizin ortak görevi ve sorumluluğu” görüşlerini aktardı. 

Santralin açılış kurdelesi, okunan duanın ardından, protokol mensupları tarafından kesildi. Açılış törenine, DP Aydın İl Başkanı Serhat Emanet, DP Efeler İlçe Başkanı Muzaffer Yılmaz, belediye meclis üyeleri ve adayları, Efeler Şehiriçi Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Okan Yalçın, Dalama Mahalle Muhtarı Oktay Güngör ve çevre mahallelerin muhtarları da katıldı. HABER MERKEZİ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi